Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Francie a Německo se shodují na nutnosti ukončit dobrovolnost v rámci přerozdělování migrantů do jednotlivých zemí Evropské unie. Podle návrhu francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina by nově přerozdělování uprchlíků nemělo být dobrovolné, ale řídit se „závaznější povinnou solidaritou“. Existovala by pak ovšem i možnost, že země, jež nechtějí migranty přijímat, by se mohly „vykupovat“. Členské země EU by tedy měly na výběr – buď migranty „solidárně“ přijímat, nebo místo toho platit.
Podle německé mutace serveru Euractiv si nařízení, které by vytvořilo „závaznější solidaritu“ v rámci přerozdělování migrantů mezi unijními státy, dala za cíl vytvořit Francie. Podle francouzského návrhu by měly státy na výběr, zdali přijmout migranty, nebo zda se raději z přijímání „vyplatí“ a finančně podpoří ty státy, které je budou ochotně přijímat.
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin po neformálním zasedání ministrů vnitra jednotlivých členských zemí hovořil o vzájemné dohodě na tom, aby přijímání migrantů bylo pouze dobrovolné v rámci gesce národních států. „Všichni se shodli na tom, že je zde důležitá dávka odpovědnosti a určité závazné solidarity,“ tvrdí.
Solidarita tak dle něho již „nebude dobrovolná“, ale povinná. Francouzský ministr vnitra přitom dodal, že zejména v otázce přerozdělování migrantů do členských zemí EU „potřebujeme více solidarity“.
Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová míní, že členské země s tímto přístupem „povinné solidarity“ souhlasí a atmosféra na zasedání byla „velmi pozitivní“.
Francouzský návrh na „povinnou solidaritu“ při přijímání migrantů členskými zeměmi úzce podporuje také německý kabinet. Poslanec Bundestagu za Sociálnědemokratickou stranu (SPD) Lars Castellucci si pochvaluje, že díky migraci Německo získá pracovníky, které potřebuje, a dle něho bude muset nebezpečné cesty do Evropy volit méně lidí.
Upozornil, že je však jasné, že nyní se už žádný stát Evropské unie proti německému a francouzskému záměru nemůže zcela ohradit, jelikož v rámci EU všechny unijní země podepsaly smlouvy v rámci společné azylové politiky. I on však zmiňoval, že by některým státům umožnil se z přijímání migrantů „vykupovat“.
I přes francouzsko-německé spojenectví však zatím není jasné, jestli všechny země EU na zasedání Rady ministrů vnitra 3. března skutečně „povinnou solidaritu“ podpoří.
Zvláště pak, když již i jižním státům, jako jsou Malta a Řecko, došly s přerozdělováním v rámci EU nervy a ony naopak požadují, aby se spíše chránily s větší razancí vnější hranice EU a aby se nelegální migranti dokonce vraceli do zemí původu.
Sledujte nás na Telegramu: t.me/cz24news
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi