Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Deště na území celého Česka neustávají a hladina řek prudce stoupá, na některých místech spadlo za den až 200 milimetrů srážek, upozornili meteorologové. Voda odtéká po povrchu i tam, kde jindy žádný potok neteče. Dochází také k evakuacím. V Moravskoslezském kraji bylo zatím evakuováno 3000 lidí, mnozí odmítají odejít.
S povodňovou situací na území Moravskoslezského kraje odletěly pomoci dva armádní vrtulníky ze Kbel a z Náměšti nad Oslavou, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
V Moravskoslezském kraji bylo zatím evakuováno asi 3 000 lidí. Mnozí své domovy ale opustit odmítají nebo se do obydlí po evakuaci vracejí zpět. Hasičům tím komplikují práci, protože při zhoršení situace se pro ně musí vracet. Hasiči v regionu měli v sobotu v podvečer více než tisíc zásahů. Novinářům to po sobotním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje řekli hejtman Josef Bělica (ANO) a zástupci dalších institucí.
„Kromě oblasti Karviná lidé většinou domovy opouštět nechtějí. Přesto bych je vyzval, aby se evakuovali. Probíhá evakuace zhruba tisíce lidí ze sídliště Opava-Kateřinky, probíhají evakuace v Kravařích-Dvořisku, Bohuslavicích. Nejdramatičtější situace byla v oblasti Nový Jičín kolem 18:00, kde došlo i k tomu, že evakuovaní lidé se v naprosté většině vrátili do svých domovů a teď se v druhé vlně musí evakuovat znovu a už na loďkách,“ uvedl Bělica. Kdyby obydlí opustili všichni vyzvaní k evakuaci, bylo by nyní podle hrubých odhadů evakuovaných lidí zhruba 5 000.
Podle ředitele moravskoslezských hasičů Radima Kuchaře je i s ohledem na další předpověď jasné, že mnozí lidé, kteří se odmítli evakuovat, budou následně hasiče žádat, aby se pro ně vrátili. I na tyto situace se v noci budou hasiči připravovat. „Nejsme za to rádi, ale dalo se to předpokládat a bohužel se to naplňuje,“ uvedl Kuchař.
Večer regionu na pomoc přiletěly dva vrtulníky, které budou moci využívat hasiči. Policisté mají přislíbenu výpomoc z dalších, méně postižených, regionů. Aktuálně jich je v kraji pouze v souvislosti se záplavami nasazeno asi 400. Z 390 jednotek hasičů se na řešení záplav podílí asi 120. Hejtman zatím nežádal o pomoc armádu, hasiči a policisté situaci v kraji zvládají. „Kulminaci řek očekáváme v neděli kolem poledne až do odpoledne a musíme se připravit na evakuaci mnoha dalších míst, řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.
Dodal, že kvůli možnému upouštění Slezské Harty a Kružberku, které by mohlo nastat v neděli, by od komunikací mohly být odříznuty některé oblasti. Policisté se proto chystají informovat obyvatele dotčených lokalit. Jedná se o místa přímo pod vodními nádržemi. „Nejsou ohrožené objekty, ale s největší pravděpodobností dojde na nějakou dobu k odříznutí těch přístupových komunikací,“ řekl hejtman. Lokality by nemusely být přístupné až pět dnů.
„Co se týče prognózy srážek na následující den, tak v Jeseníkách ještě v příštích 24 hodinách očekáváme úhrny srážek pohybující se kolem 150 milimetrů. Na ostatním území kraje srážky v úhrnech 40 až 100 milimetrů. Pršet by mělo na celém území kraje minimálně během dnešní noci a v neděli dopoledne,“ uvedl ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil. Některé toky přesáhly extrémní stupeň ohrožení, což je hodnota odpovídající padesátiletému průtoku. Na některých dalších tocích jsou třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. V neděli se očekává kulminace Opavy a Opavice v Krnově, v Opavě se kulminace předpokládá v odpoledních hodinách, v Děhylově kolem půlnoci. Problematickými místy je i Odra ve Svinově, kde se předpokládá více než stoletý průtok.
Armáda má kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému, ale také 15. ženijní pluk, který čítá 1 000 lidí a 300 kusů techniky. V pohotovosti jsou dále prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky, což je 200 lidí a požární a vyprošťovací technika. V sobotu armáda ve 13:00 aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které řídí případné záchranné a vyprošťovací práce.
„Pokud bychom nasazovali armádu v nějakém větším rozsahu, bude o tom rozhodovat vláda,“ uvedla Černochová. Kabinet by rozhodl hlasováním per rollam, tedy na dálku, dodala.
Dosud 20 vojáků zasahovalo ve Strakonicích na žádost tamního starosty. Podle Černochové pomáhali na místě, plnili pytle s pískem. Ve Vojenské nemocnici v Brně se zapojila armáda i do rozmisťování bariér, z armádních skladů bylo nemocnici zapůjčeno 2 000 pytlů.
Povodňový stupeň je na 256 místech, třetí a kritický je na téměř 90 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají
K sobotní 21:00 platil některý z povodňových stupňů na 256 místech v ČR, za poslední čtyři hodiny jich přibylo 12. Na téměř třetině z nich byl třetí povodňový stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň. Stoupá například řeka Opava, ve stejnojmenném městě byla zahájena evakuace. Na deseti místech hlásí měřící stanice průtok na úrovni padesátileté vody.
Nejhorší situace bude podle hydrometeorologů nadále na tocích, které odvodňují Jeseníky a také na Ostravsku. Nepříznivý vývoj předpokládají odborníci také v povodí horní a střední Moravy, tocích, jež odvodňují Beskydy a Šumavu a také na Pardubicku.
Na přehradě ve Vraném zvýšili správci povodí odtok z vltavské kaskády na 700 metrů krychlových za sekundu. V Praze Chuchli očekávají meteorologové v neděli průtok 850 metrů krychlových za sekundu, což je ještě pod úrovní pro 2. povodňový stupeň. V Ústí nad Labem a Děčíně bude 2. povodňový stupeň na Labi dosažen v noci na neděli.
Hladiny řek stoupají od pátečního večera, situace se s pokračujícím deštěm zhoršuje, v posledních hodinách ale řeky s povodňovým stupněm přibývají pomaleji. Podle hydrometeorologů jsou maximální úhrny srážek nad 200 milimetrů, tedy 200 litrů na metr čtverečný, především v oblasti Jeseníků. Úhrny přes 100 milimetrů se vyskytují v Jizerských horách, Krkonoších a na Ostravsku, významné úhrny srážek registrovali hydrometeorologové na Šumavě a v Novohradských horách.
Moravskoslezský a Olomoucký kraj dnes vyhlásily stav nebezpečí, což jim umožní rychleji a lépe reagovat na přírodní pohromu.
Problémy jsou především na Jesenicku a ve Frýdlantském výběžku, na Ostravsku je uzavřeno několik silnic. V Brně evakuovali nemocnici a kvůli hrozbě vylití Labe z koryta doporučil starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby dnes opustili toto horské středisko. Na severní Moravě hrozí stoletá voda, Ústřední povodňová komise proto vyzvala hejtmana Moravskoslezského kraje k vyhlášení stavu nebezpečí podle krizového zákona.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude vydatnými srážkami dnes zasaženo nejen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko. V neděli už by mělo pršet méně, ale v Jeseníkách stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Na celém území ČR zasaženém silným dešti se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů.
Voda z rozvodněné Smědé dnes odřízla od okolí obec Višňová na Liberecku. Dopravu tam zajišťuje evakuační tatra hasičů, do domů se ale voda zatím nedostala. Z koryta se vylila také řeka Bělá v Mikulovicích a také v České Vsi na Jesenicku.
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně dnes evakuovala další pacienty, první do jiných nemocnic přesunula už v pátek. Nemocnici, která leží v záplavovém území Svratky, sice nehrozí přímé zaplavení, ale kanalizací stoupá voda do suterénu, kde je zdroj elektřiny.
Kvůli hrozbě, že se Labe mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím vyleje z koryta a zaplaví přístupovou cestu, doporučil dnes starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby opustili toto známé krkonošské horské středisko.
Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila od 19:00 hodin kvůli velkému množství poruch na vedení kvůli počasí kalamitní stav v 11 okresech šesti krajů. Konkrétně se to týká Karlových Varů v Karlovarském kraji, Ústí nad Labem v Ústeckém kraji, Českolipska, Jablonecka a Semilska v Libereckém kraji, okresů Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperku a Jeseníku v Olomouckém kraji a Bruntálu v Moravskoslezském kraji. ČEZ Distribuce evidoval před 19:00 ve své síti 51.000 domácností bez proudu, další distributor E.ON na jihu republiky hlásil dalších 11.000 odběratelů bez elektřiny.
Kvůli extrémnímu počasí nejezdily večer vlaky na zhruba dvou desítkách tratí. Zaplavené koleje přerušily až do odvolání provoz i na hlavním koridoru mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku. Vlaky tam jezdí odklonem přes Havířov, uvedl na síti X ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nejvážnější je situace na Ostravsku, Opavsku a Jesenicku. Zatopené jsou i silnice, proto není možné na některých místech zavést náhradní autobusovou dopravu. Někde jezdí vlaky omezenou rychlostí. „Hrozí zastavení provozu na dalších úsecích hlavního koridoru,“ dodal Kupka.
Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit zejména v severovýchodních a jižních Čechách. Problémy spojené převážně s přerušenými dodávkami proudu hlásí na Trutnovsku, v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy.
Prezident Petr Pavel vyjádřil uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a ostatním, kteří se podílejí na zvládnutí povodní. Česko má podle něj v současnosti nejen přesnější modely, ale i výrazně lépe fungující systém reakce na krize než při povodních v letech 1997 a 2002.
Hasiči a záchranáři zasahují u 1637 událostí, za tři dny řešili téměř 6000
Složky integrovaného záchranného systému aktuálně v souvislosti s počasím zasahují u 1637 mimořádných událostí, za poslední tři dny řešily téměř 6000 událostí. Nejčastěji jde o čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a budování protipovodňových opatření. Po dnešním večerním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Evakuováno podle něj dosud bylo 793 lidí, další evakuace ale nyní pokračují, například v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ústřední krizový štáb se znovu sejde v neděli večer.
„Probíhá instalace protipovodňových stěn a dalších prostředků zabraňujících šíření vody,“ uvedl Rakušan. Hasiči a Státní správa hmotných rezerv (SSHR) mají podle ministra dostatek lehátek a spacích pytlů pro všechny evakuované. Policie podle něj zajišťuje plynulost provozu na silnicích, pomáhá i s evakuací. Do pomoci se zapojila i armáda.
Ministr vnitra znovu vyzval občany, aby se řídili pokyny hasičů a dalších členů integrovaného záchranného systému. „I přes mnohá opakovaná varování a prosby z naší strany docházelo k excesům typu sjíždění rozbouřené vody na kánoi, paddleboardu a podobně,“ řekl Rakušan.
Upozornil, že se může v takových případech jednat o přestupek, za který hrozí pokuta až 100.000 korun. „Policie skutečně v tuto krizovou dobu bude přistupovat k těmto přestupkům velmi přísně,“ dodal Rakušan s tím, že pokud musí u takových situací hasiči nebo záchranáři zasahovat, mohou chybět jinde.
Řeka Bělá odřízla severní cíp Olomouckého kraje, nařízena evakuace
Rozbouřená řeka Bělá odřízla dnes v noci severní cíp Olomouckého kraje, voda podemlela hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku směrem na Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Podle starosty České Vsi Petra Mudry se hladina opět nyní prudce zvedla, nařízena byla evakuace. V obci nefunguje elektřina ani pitná voda. Ze zhruba 800 lidí, kterých se nebezpečí bezprostředně týká, neuposlechlo zhruba 30 procent lidí. Už jen monitorujeme situaci, evakuujeme, zachraňujeme lidi a čekáme na ráno, řekl dnes ve 02:00 ČTK starosta. Bělá dosáhla stupně extrémní povodně již v sobotu odpoledne.
“Během poslední hodiny voda vzala celou komunikaci I/44 včetně chodníku, jde o deset až 12 metrů šířky, včetně zeleného pásu a svodidel. Jsme odříznuti od světa, protože není jiná příjezdová komunikace. Nedá se k nám dostat od Jeseníku ani z druhé strany, uzavřená je také vedlejší Písečná a Mikulovice. Evakuujeme další lidi, kterým voda již omílá baráky. Hladina se po nějaké stagnaci opět prudce zvedla, zatopila nám další místa. Nefunguje elektřina, nejde pitná voda, všechno je ztíženo špatnou viditelností,” uvedla starosta České Vsi.
V České Vsi se zhruba 2500 obyvateli hrozí podle starosty bezprostřední nebezpečí zhruba 800 lidem; přibližně 30 procent z nich výzvy k evakuaci neuposlechlo. “Evakuovali jsme lidi z míst, kde to bylo nezbytně nutné nebo z míst, kde jsme museli zavřít mosty a lokalita se tím uzavřela. Evakuovali jsme přes 500 lidí, zhruba 30 procent neuposlechlo a zůstali ve svých nemovitostech. Hodně odešlo k příbuzným, v evakuačním centru máme asi 50 lidí,” doplnil.
Podle starosty je situace ztížena špatnou viditelností. “Máme podezření, že spadly i nějaké elektrické sloupy. Viděli jsme jen zajiskření v dálce a ránu. Sami čekáme, co se může stát. Toto je situace, která už vůbec není v našich rukou, monitorujeme už jen situaci a evakuujeme lidi, preventivní opatření už se nedají nyní dělat žádná,” podotkl Petr Mudra. V obci od sobotního rána pomáhá několik hasičských jednotek, o pomoc armády obec zatím nepožádala. “Ráno máme povodňovou komisi, momentálně není důvod povolávat armádu, ze všech oblastí máme lidi evakuované. Nemovitosti dále zabezpečit nelze, k většině z nich se nedá dostat ani za pomoci armády, mosty jsou neprůjezné nebo není ani cesta. Čekáme na ráno a na kulminaci, pak to začneme řešit,” dodal Mudra.
Podobná situace je také v sousední Písečné na Jesenicku. “Obec je odříznuta, v centru není průjezdná křižovatka, takže přes Písečnou se nedá dostat do České Vsi od Mikulovic ani od Supíkovic a ani obráceně. Voda nám odnesla jeden most a lávku pro pěší v centru. Evakuovaných bylo 30 až 50 domů, bohužel jsou případy, kdy to lidé odmítli a zůstali v bezprostředně ohrožených lokalitách. Uvidíme, jaká bude ráno situace. Předpověď je, že má voda ještě stoupat, snad to nebude o moc horší,” řekl ve 02:30 starosta Jan Konečný.
Hráz husinecké vodní nádrže na Prachaticku přetekla voda
Hráz husinecké vodní nádrže v jižních Čechách přetekla, informoval dnes server iDnes. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) České televizi řekl, že to obce v okolí významně neohrozí. Lidé byli varováni.
„Na Husinecké nádrži se potvrdilo, že bude muset dojít k přelivu. Vypadá to, že by odtok mohl být lepší, než odpoledne, což je dobrá zpráva pro všechny obce pod nádrží. Zatímco odpoledne modely ukazovaly 80 kubíků, teď to vypadá na 50 až 60 kubíků,“ citoval server sobotní večerní slova hejtmana Kuby.
Husinecká nádrž na Prachaticku se naplnila kvůli silným dešťům. Její hladina stoupla od páteční půlnoci o více než čtyři metry. Přetékající voda výrazně zvýší hladinu řeky Blanice, podél které stojí řada obcí a měst. Týká se to například Bavorova, Strunkovic či Vodňan. V Bavorově platí 3. povodňový stupeň, hladina Blanice tam byla v 04:00 na 226 centimetrech.
V Jihočeském kraji platí na tocích nyní povodňové stupně na 58 místech, z toho na 14 je to nejvyšší třetí stupeň. Ten platí kromě Blanice v Bavorově a Podedvorech také na Vltavě v Českém Krumlově a Březí, na Lužnici v Nové vsi na Lužnicí, na Otavě ve Strakonicích a pak na několika místech na Malši. Tam je kritická situace především kolem římovské přehrady, kde se musela evakuovat část obyvatel obce Plav.
Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší
Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už několikátou noc v kuse. Přetok zde zažívá pošesté. „Od roku 2001 je to moje první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá povodeň. Počítal jsem jenom ty, které šly přes přeliv. Povodní jinak bylo víc,“ vzpomínal cestou k hrázi v noci na neděli.
„Na přelivu budeme mít přibližně metr vody. Každá povodeň je trošku jiná, tahle je deseti až dvacetiletá, v roce 2002 byla pětisetletá, takže je to jiné. Letos je to povodeň z dlouhodobějších srážek, ne z bouřkové činnosti, nemůžeme to srovnávat,“ přiblížil hrázný povahu záplav.
„Emoce musím absolutně eliminovat a vše řešit s rozvahou, aby nedošlo k nějakému karambolu,“ vysvětluje Křivánek.
U vodní nádrže Křivánek patroluje už druhou noc. „Dohromady je nás pět s tím, že někteří kolegové jsou nemocní a další odpočívají po včerejšku. V sedm hodin ráno znovu nastupují do práce,“ popsal režim.
V noci na neděli vypouštěli na Husinecké nádrži dvacet kubíků. „To je povolené maximum, abychom nezhoršili stav před kulminací mezi přehradou a soutokem s Vltavou,“ doplnil hrázný. V době, kdy došlo k přetoku, do nádrže ale přibývalo kolem pětačtyřiceti kubíků každou vteřinu.
K Husinecké nádrži vyrazil i jihočeský hejtman Martin Kuba. „Odpoledne jsem byl víc vyděšený. Starostové jsou připravení, obce jsme objeli, zatím nebylo nutné evakuovat nikoho. Horší situaci řeší Vodňany a Bavorov, pokud by to tak zůstalo, situace by byla v rámci možností dobrá,“ míní.
„Věděli jsme, že to přijde, oznámili jsme to starostům a teď se ukazuje, že dynamika růstu průtoku není tak dramatická, jako ukazovala předpověď. To umožní o něco mírnější odtok, což znamená lepší vyhlídky pro obce po proudu,“ doplnil optimisticky Kuba.
Řeka Opava se zatím do opavského sídliště Kateřinky nerozlila
Řeka Opava se zatím v plné síle nerozlila do největšího opavského sídliště Kateřinky. Situace se ale může změnit. Radnice, která tam nařídila evakuaci, rozeslala na mobilní telefony SMS zprávy všem lidem, kteří tam bydlí, aby oblast opustili. ČTK to po 05:00 řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný. V Kateřinkách žije asi 12.000 lidí, tedy téměř pětina obyvatel Opavy.
Koryto řeky je plné. V některých menších lokalitách se už voda rozlila. “Jinak se ale zatím voda drží v korytu. Hladina má ale ještě stoupat,” uvedl Konečný.
Policisté podle něj hlídají, ať nikdo nechodí k řece, ať do ní nespadne. “Prostřednictvím mobilních operátorů jsme okolo 02:00 rozeslali SMS zprávy všem lidem, kteří bydlí v téhle oblasti. Všem přišla krizová SMS, kde upozorňujeme, že se voda vylije, aby tu oblast opustili,“ řekl Konečný.
Radnice už večer začala evakuovat obyvatele z částí ohrožených velkou vodou. Podle primátora Tomáše Navrátila se to týká tisíců lidí a voda bude více než stoletá. Řeka měla kulminovat v noci. V 05:00 na řece Opavě platil stále třetí povodňový stupeň. Hladina se dostala do výšky bezmála pěti metrů. Běžný stav je přitom okolo metru.
V Ostravě je uzavřena dálnice D1, voda zaplavila pás ve směru na Prahu
V Ostravě je uzavřena dálnice D1, voda ve Svinově zaplavila pás ve směru na Prahu. ČTK to oznámilo Národní dopravní informační centrum. Jak dlouho bude dálnice uzavřená, se zatím neví.
Kvůli výpadku technologií je rovněž na D1 v obou směrech uzavřen nedaleko Ostravy klimkovický tunel. Také tam se zatím doba výpadku nedá odhadnout. Tunel byl po výpadku elektřiny asi tři hodiny zavřený už v sobotu večer.
ČEZ Distribuce vyhlásil v 11 okresech kalamitní stav
Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila dnes od 19:00 hodin kvůli velkému množství poruch na vedení kvůli počasí v 11 okresech šesti krajů kalamitní stav. Týká se Karlových Varů v Karlovarském kraji, Ústí nad Labem v Ústeckém kraji, Českolipska, Jablonecka a Semilska v Libereckém kraji, okresů Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperku a Jeseníku v Olomouckém kraji a Bruntálu v Moravskoslezském kraji. ČTK to řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová.
ČEZ Distribuce evidoval před 19:00 hodinou ve své síti 51.000 domácností bez proudu a 108 poruch na vedení vysokého napětí. Další distributor E.ON na jihu republiky hlásí dalších 11.000 odběratelů bez elektřiny a 25 poruch na vysokém napětí. Vedení většinou poškodily popadané stromy a větve kvůli silnému větru a podmáčené půdě.
Kalamitní stav energetici vyhlašují při zvýšené kumulaci poruch. Znamená delší čas na opravy kvůli nutnosti logistických přesunů materiálu nebo povolání subdodavatelských firem. “Jsme v terénu i nadále a budeme pracovat i přes noc všude tam, kde je to bezpečné pro naše zaměstnance, tedy třeba vyjma lesů, kde hrozí pád stromů,” uvedla Holingerová.
V současnosti je nejvíc domácností bez proudu, celkem téměř 18.000, v Moravskoslezském kraji. Okolo 8000 je to v Olomouckém kraji, 7000 odběratelů v Královéhradeckém kraji, 6500 v Libereckém, 5000 v Pardubickém, 4500 v Ústeckém, 3000 ve Středočeském a 1600 odběratelů bez elektřiny je v Karlovarském kraji. Od rána přijalo call centrum ČEZu 12.000 hlášení o poruchách.
Podle mluvčího E.ON Romana Šperňáka se podařilo během dne odstranit většinu poruch z rána. “Nicméně aktuálně začaly další poruchy přibývat, a to hlavně na východě našeho distribučního území, nejvíce pak na jižní Moravě. A to především z důvodu sílícího větru. V jižních Čechách je situace stabilní,” řekl ČTK mluvčí. V současnosti je na jižní Moravě 8000 odběratelů bez proudu a na Prostějovsku 2200 domácností. Naopak v jižních Čechách jde podle mluvčího nyní řádově o necelých 400 domácností.
Distribuční firmy mají v pohotovosti velký počet pracovníků i techniky v terénu i na dispečincích, aby mohly řešit vzniklé situace. Poruchy mohou lidé hlásit v případě ČEZ na bezplatné lince 800 850 860, případně přes mobilní aplikaci PROUD či web www.bezstavy.cz, u E.ON pak na webu EG.D.
Povodeň přerušila provoz vlaků mezi Olomoucí a Ostravou
Povodeň přerušila provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Kvůli očekávanému zaplavení a zhoršenému povětrnost trati se zastavila Správa železnic do odvolání provozu mezi Studénkou a Jistebníkem na Novojičínsku. Vlaky z Prahy končí v Olomouci, vlaky z Polska v Bohumíně. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský.
“České dráhy se pokusí operativně zajistit náhradní autobusovou dopravu, zajistit však cestující, že je třeba kapacitně, nelze vlaky autobusy plně nahradit. Žádáme všechny cestující, aby v případě, že je to možné, odložili svou cestu vlakem, pokud nejsou nezbytně,” uvedl Medelský.
Noční vlaky na Slovensko pojedou přes Valašské Meziříčí. Vlaky, které jedou z Polska přes Českou republiku do Rakouska a znovu, budou zastaveny ve vhodných stanicích, odkud se vrátí zpět.
Kvůli extrémnímu počasí nejezdí vlaky zhruba na dvou desítkách tratí. Zaplavené koleje už přerušily do odvolání provozu i mezi Bohumínem a Dětmarovicemi. Vlaky tam jezdí odklonem přes Havířov.
České dráhy posílily dispečinky i zákaznické call centrum, které je nyní plně vytíženo. V aplikaci Můj vlak a na webu v sekci Omezení provozu eviduje dopravce násobně vyšší návštěvnost proti běžnému stavu.
Při záplavách pomáhají i vězni. Díky nim máme stovky pytlů s pískem, říká hejtmanka Pecková
Obcím a krajům pomáhá při záplavách i 173 odsouzených vězňů, připraveno jich je až 800. Nejčastěji pytlují písek. V tiskové zprávě to v sobotu uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Vězeňská služba má podle něj také připravené plány pro případnou evakuaci věznic, žádná z nich ale zatím není povodněmi ohrožena.
Do pomoci se podle Řepky dosud zapojili odsouzení z 11 věznic. „Nejčastěji pomáhají odsouzení při pytlování písku, a sice ve Středočeském, Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Libereckém kraji a v Praze,“ uvedl Řepka. Kromě osmi stovek vězňů je podle něj v pohotovosti i 400 příslušníků vězeňské služby.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na síti X uvedla, že díky vězňům je v Říčanech na noc připraveno asi 700 pytlů s pískem. „Zítra v devět hodin by mělo přijít 52 vězňů pokračovat v pytlování dle aktuální potřeby,“ dodala hejtmanka.
Podle Řepky má vězeňská služba pro případnou evakuaci věznic připravené plány, prostředky a také prostory, kam by vězně přesunula. „Nicméně žádná z věznic v Česku není v tuto chvíli povodňovou situací ohrožena, doplnil mluvčí.
OBRAZEM: Praha 1 preventivně uzavřela Střelecký ostrov, náplavky jsou částečně zatopené
Praha 1 v sobotu preventivně uzavřela Střelecký ostrov. Radnice lidem doporučují, aby nechodili do parků. Kvůli podmáčení půdy hrozí, že se vyvrátí stromy. Uzavřena jsou i dětská hřiště v některých parcích. V hlavním městě by v sobotu měla pokračovat výstavba protipovodňových zábran, bezprostřední ohrožení městu zatím nehrozí. Uzavřené a částečně zaplavené jsou náplavky přímo u Vltavy.
Vltava je hlavně kvůli odpouštění přehrad na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň je v hlavním městě i na Dalejském potoce a Rokytce. Botič v Petrovicích stoupl na druhý stupeň. Vyplývá to z informací ČHMÚ a pražských radnic.
Zastavily se přívozy a lodní provoz, zavřené jsou také náplavky. U vstupů jsou cedule se zákazem vstupu, už jsou zatopené některé lavičky a sloupy veřejného osvětlení. Většina lodí, které u náplavky kotví, odjela, okolo Palackého mostu zůstaly jen dvě. Kvůli zvýšenému průtoku ve Vltavě a možnému pádu větví Praha 1 preventivně uzavřela Střelecký ostrov, informovala radnice.
Radnice lidem doporučují, aby nechodili do parků. Praha 7 varovala občany, že ve Stromovce se mohou vyvrátit některé stromy. Praha 11 na facebooku uvedla, že by lidé neměli chodit do hostivařského lesoparku. „Půda je velmi podmáčená a stav dřevin je katastrofální, jejich stabilita je nepředvídatelná a hrozí velké nebezpečí pádu! Dále je nebezpečné pohybovat se v okolí vypustí hostivařské přehrady a podél toku Botiče,“ napsala radnice. Botič v Jesenici ve Středočeském kraji v sobotu ráno dosáhl třetího povodňového stupně, v Petrovicích na jihovýchodním okraji Prahy má druhý stupeň.
Uzavřena jsou i dětská hřiště ve Stromovce, Hvězdě, na Letné a na Petříně, informovala náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).
Vedení Výstaviště v Praze 7 se preventivně připravuje na odvoz techniky z nedávno opraveného divadla Spirála, které by se mělo na začátku října otevřít. ČTK to sdělil Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha. Stavbu poničily povodně v roce 2002 a opravy stály stovky milionů korun.
ZDROJ: CNN Prima News / ČTK / iDnes / CZ24.news
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi