JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Babiš tvrdo zareagoval na nový migračný plán pre EÚ: “Je to len pozvánka pre Afričanov!”

Český premiér Andrej Babiš tvrdo okomentoval nový plán na prerozdeľovanie migrantov, ktorý minulý týždeň predstavili krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta. Babiš sa totiž obáva, že daná dohoda mohla nelegálnych migrantov z Afriky iba povzbudiť v ich snahe dostať sa do Európy, uviedol pre portál lidovky.cz

“Zásadne nesúhlasím s prerozdeľovaním migrantov. Bola by to len pozvánka pre prevádzačov,” vyhlásil Babiš, keď reagoval na slová nemeckého ministra Heika Maasa o tom, že sa tento rok v Stredozemnom mori utopilo už takmer tisíc ľudí, možno dokonca aj výrazne viac.

Nemecký minister v rozhovore pre portál tiež spomenul, že “handlovanie“ sa zachránenými ľuďmi považuje za nedôstojné a je potrebné ho ukončiť.

“Nechápem, prečo sa táto téma vracia na stôl. Je to absolútne neprijateľné,” myslí si český premiér.

Babiš si je navyše istý tým, že je oveľa dôležitejšie vyriešiť situáciu v Sýrii a v susednom Turecku. Prerozdeľovať migrantov z Afriky vníma ako zlé. Bola by to len podľa neho pozvánka pre Afričanov.

Migrácia z Afriky sa musí riešiť v mieste problémov, dodal Babiš.

Vedenie Malty a Talianska dlhodobo trápia migranti, ktorí sa tam vylodili z lodí mimovládnych organizácií, hoci si ich po dohode mali prevziať ostatné krajiny EÚ. Svoje sľuby o prevzatí migrantov však neplní dosť členských štátov. Podľa maltského ministra vnútra Michaela Farrugia to robí len Francúzsko a Nemecko.

Kvôli masovej migrácii z Afriky začali Taliansko aj Malta presadzovať prísnejšiu protiimigračnú politiku a v rámci nej začali uzatvárať prístavy lodiam mimovládnych organizácií.

Minulý týždeň Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta oznámili, že našli spôsob, ako túto situáciu zlepšiť. A tak sa dohodli na dočasnom mechanizme prerozdeľovania migrantov, zachránených v Stredozemnom mori.

“Vyzývam všetky členské štáty, aby sa pripojili k našej práci na vytvorení predvídateľnejšieho mechanizmu. Na začiatku budúceho mesiaca túto otázku zmienim v Rade pre vnútorné záležitosti. Je to pre nás všetkých zodpovednosť a my to musíme spoločne riešiť,” vyhlásil eurokomisár pre migráciu Dimitris Avromopoulos.

Podľa údajov Medzinárodnej migračnej organizácie dorazilo od začiatku tohto roka cez Stredozemné more do Európy viac ako 63 tisíc migrantov a utečencov, pričom na ceste zahynulo alebo zmizlo viac ako 950 ľudí. V súčasnej dobe rad MVO organizuje misie na záchranu migrantov v tomto regióne. V posledných mesiacoch sa im podarilo v Európe vylodiť stovky utečencov, EÚ však chýbal pracovný mechanizmus pre distribúciu zachránených ľudí.

V roku 2015 sa v dôsledku zosilnenia konfliktov v mnohých krajinách na Blízkom východe a v severnej Afrike prudko zvýšil počet ľudí, mieriacich z týchto regiónov do Európy. Stredomorská trasa je hlavnou cestou pre prepravu migrantov do EÚ. Taliansko v tejto súvislosti usiluje o revíziu, tzv. Dublinských dohôd, podľa ktorých prijímanie pripadá na krajiny príchodu migrantov.

Odeslat komentář