Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO : V sobotu již počtrnácté prochází centrem Prahy duhový průvod festivalu Prague Pride nesoucí podtitul Pochod pro každou rodinu. V jeho čele se objevila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou (Piráti). Prezentují se zde i velké firmy a organizace. Organizátoři očekávají na průvodu účast desítek tisíc lidí. Na akci letos dohlíží rekordní počet policistů.
Účastnící průvodu se tradičně vybavili duhovými vlajkami, oblékli i duhové oblečení či velmi extravagantní kostýmy. Trasa průvodu vede letos z Václavského náměstí, dále ulicí Na Příkopě, Havířskou, přes Ovocný trh, Celetnou, Staroměstské náměstí a Pařížskou k Čechovu mostu. Cílem pochodu je Letenská pláň, kam se příchod očekává okolo 14:00, kde na všechny bude čekat připravený Pride Park.
Z Václavského náměstí vyrazil průvod ve 12:00. V jeho čele šla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ruku v ruce s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou (Piráti). Podle jejích slov se měl akce účastnit i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), toho ale reportéři ParlamentníchListů.cz na místě neviděli.
V čele průvodu byla i letos společnost Vodafone, která je opět generálním partnerem festivalu Prague Pride, v průvodu měla svůj soubor bubeníků, kteří ale průvod výrazně zdržovali. V průvodu se prezentuje na šest desítek firem a organizací, dorazila například Škoda Auto a.s. se svým hudebníkem, nechyběl ani operátor T-Mobile, společnost Nivea a další.
Jako další šli v druhovém průvodu diplomaté pod hlavičkou ambasády USA. Nechyběli ani zástupci Pirátské strany, Zelených, hnutí STAN ani Mladí sociální demokraté, ti měli heslo „Levice pro rovnost“, nesli i transparenty s nápisy „Volnost lásce, ne trhu“.
Z politiků se zde neobjevil nikdo významnější.
Podporu festivalu Prague Pride i tento rok veřejně vyjadřují vládní politici a političky. Záštitu nad letošním ročníkem převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a jeho stranický kolega, ministr zahraničí Jan Lipavský, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská.
Průvod je největší akcí týdenního festivalu Prague Pride. Na programu byly hudební i taneční vystoupení, besedy, přednášky ohledně lidských práv a LGBT+ komunity. Konec festivalu je v neděli . Loni šlo v průvodu 60 tisíc lidí včetně několika ministrů a poslanců.
Kontroverze v rámci letošního festivalu vyvolalo spojení Prague Pride a podporovatelů Palestiny. Propalestinští aktivisté z řad LGBT+ oznámil, že půjdou v průvodu v „neoficiálním bloku“ s palestinskými a černorůžovými vlajkami. Experti na blízkovýchodní region přitom připomínají, že palestinská společnost stejnopohlavní páry a další sexuální menšiny ostře odsuzuje.
Spolek Prague Pride se však od akce propalestinských aktivistů ve svém vyjádření na sociální síti distancoval. „Rády*i bychom uvedly*i na pravou míru informace a zmatení, které zde v posledních hodinách kolují ohledně Palestinského bloku v rámci sobotního duhového průvodu. Nejedná se o naši oficiální akci, festival Prague Pride ji neorganizuje,“ informoval spolek na sociální síti X.
Parlament ČR letos umožnil párům stejného pohlaví uzavírat „partnerství“ místo dosavadního „registrovaného partnerství“ a kývl na možnost přiosvojení dítěte druhé osoby z páru. Tento výsledek ale komunitu LGBT+ neuspokojil, jelikož stále nebylo stejnopohlavním párům umožněno uzavírat manželství, což byl hlavní požadavek.
Spolek Prague Pride odhaduje, že by se do letošního „průvodu hrdosti“ mohlo zapojit okolo 70 tisíc lidí. Na největší akci Prague Pride dohlíží rekordní počet policistů kvůli informacím o plánování útoku na nedávnou podobnou akci v Bratislavě.
Tomáš Novák, zastupitel městské části Praha 11 za hnutí ANO, navštívil dnešní pochod Prague Pride. Očekával, že akce bude oslavovat LGBT práva a manželství pro všechny, ale byl překvapen výraznou propagací Palestiny a nenávistnými projevy vůči Izraeli. Upozornil také, že významným partnerem Prague Pride je Open Society Foundation, kterou založil George Soros.
Na pochod Prague Pride s podtitulem „Pochod pro každou rodinu“ se dnes zašel podívat také zastupitel městské části Prahy 11 za hnutí ANO Tomáš Novák. „Přiznám se, že to, co jsem tam na vlastní oči viděl, bylo mnohem, mnohem horší, než jsem čekal,“ popsal své dojmy z Prague Pride v příspěvku na Facebooku.
Novák očekával, že průvod bude oslavovat LGBT práva a manželství pro všechny. „Ač nesouhlasím s myšlenkami progresivní levice, tak toto bych ještě dokázal v ulicích Prahy akceptovat,“ uvedl. Byl však šokován tím, že viděl výraznou propagaci Palestiny a nenávistné projevy vůči Izraeli. „V průvodu jsem viděl opravdu hodně palestinských vlajek.“
Šlo o zadní část průvodu, až za zaměstnanci Vodafonu s nafukovacími péry, nebo Škodováky s dechovkou.
Dále ho zarazilo, že v průvodu se objevily také transparenty a vlajky spojené s Antifou a protikapitalistickými hesly. Antifa je hnutí, které se zaměřuje na boj proti fašismu a rasismu, ale často bývá kritizováno pro své radikální metody a názory. Donald Trump během protestů Black Lives Matter v roce 2020 vyzýval k jejímu zakázání, což se nakonec nestalo.
Novák si také povšiml transparentů odkazujících v souvislosti s Izraelem na rok 1917. To je pravděpodobně odkaz na Balfourskou deklaraci z roku 1917, ve které britská vláda slíbila podporu establishmentu „národního domova“ pro Židy v Palestině. „Pokud ovšem propalestinští demonstranti odkazují na rok 1917, tak to znamená, že neuznávají Stát Izrael v žádné podobě. To je pro mě ovšem nepřijatelné,“ napsal Novák s údivem, že lidé, kteří se účastní akce propagující lásku a toleranci, zároveň projevují nenávist vůči Izraeli.
„Je takové až orwellovské, že tuto nenávist vůči Izraeli projevují lidé na pochodu, který má údajně být pro lásku a toleranci. Opravdu jsem si dneska na Václaváku připadal, jak v Orwellově románu 1984,“ popsal své pocity z pochodu.
„Mimochodem, docela by mě zajímalo, jestli si ti pitomci, kteří dnes v průvodu mávali palestinskými a zároveň duhovými vlajkami uvědomují, že tyto dvě vlajky opravdu nejdou dohromady,“ podivoval se dále Novák. Poukázal na to, že LGBT práva jsou v muslimských zemích jako Palestina omezena, zatímco v Izraeli jsou širší. „Kdyby tento průvod udělal někdo v Palestině, tak se klidně vsadím, že tam skončí ve vězení. To by si tito zfanatizovaní neomarxisté měli uvědomit,“ dodal.
Spolek Prague Pride odhadoval, že by se do letošního pochodu Prague Pride mělo zapojit okolo 70 tisíc lidí. Loni se průvodu zúčastnilo 60 tisíc lidí. Podporu festivalu vyjádřila předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a jeho stranický kolega, ministr zahraničí Jan Lipavský, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská.
Zástupce Prahy 11 Tomáš Novák (ANO) ve svém příspěvku dále uvedl, že podle informací na webu Prague Pride je významným partnerem akce Open Society Foundation (OSF), kterou založil George Soros. OSF je známá svou podporou migrace a různými pro-evropskými a liberálními iniciativami. „Vzhledem k tomu, že významným partnerem Prague Pride je podle jejich webu Sorošova neziskovka Open Society Foundation, která je známá promigračními aktivitami v Evropě, tak se snad ani nemohu divit tomu, že na této akci propagují zároveň LGBT a zároveň Palestinu,“ napsal.
Pokud jsou pak tyto prvky součástí tzv. „queer kultury“, Novák se nediví, že maďarský premiér Viktor Orbánova se pokouší zavádět opatření, která omezují výuku a propagaci LGBT témat ve školách. „Udělal bych na jeho místě to samé,“ prohlásil Novák.
V závěru zastupitel Prahy 11 vyjádřil svůj nesouhlas s podporujícím postojem „údajně konzervativního“ primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody k této akci.
A v dalším příspěvku se podělil o vtip od kamaráda, že pochod menšin za Palestinu je tak trochu jako pochod kuřat za KFC.
Festival Prague Pride kvůli plánované účasti palestinského bloku i letos čelí kontroverzím. Přítomnost palestinských vlajek v průvodu vyvolala rozruch na sociálních sítích a kritiku od některých aktivistů, včetně Aarona Günsbergera, který je známý svou podporou Izraele.
Palestinský blok se vymezuje proti tzv. pinkwashingu a otevřeně podporuje svobodnou Palestinu. Pinkwashing je označení pro taktiku, kdy se země nebo organizace snaží odvést pozornost od porušování lidských práv jiných skupin tím, že vyzdvihuje svou podporu práv LGBT+ komunity.
Organizátoři Prague Pride se od palestinského bloku distancovali, ale uvedli, že nebudou bránit jeho účasti v pochodu, pokud budou dodržována pravidla a zákony.
Trasa průvodu letos vedla z Václavského náměstí, dále ulicí Na Příkopě, Havířskou, přes Ovocný trh, Celetnou, Staroměstské náměstí a Pařížskou k Čechovu mostu.
Cílem pochodu je Letenská pláň. V jeho čele průvodu šla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou (Piráti).
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi