JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Právník: Babiš zralý na demisi. Opatření jsou „plody otráveného

ČESKO: Poslední vyhlášení nouzového stavu nemá odpovídající právní podvozek, upozorňuje expert na ústavní právo profesor Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Na druhé straně upozornil, že to rozhodně neznamená, že lze restrikce nařízené vládou ignorovat. Podle právníka a specialisty na zdravotnictví Ondřeje Dostála (Piráti) je vláda Andreje Babiše zralá na rezignaci.

Pražský soud rozhodl ve sporu mezi studentem gymnázia a Gymnáziem Na Zatlance. Student požadoval obnovení prezenční výuky a uspěl. Ústavní právník Jan Kysela k tomu poznamenal, že student ukázal, že všechna vládní opatření jsou napadnutelná. Jeho vyhlášení může napadnout každý, kdo se jím cítí poškozen. Vlekaři, studenti a tak dále.

„V jednom konkrétním řízení na základě stížnosti jednoho konkrétního žalobce proti jedné konkrétní škole došel senát Městského soudu v Praze k závěru, že krizové opatření, které bylo podstatné k posouzení této věci, nemá, řekněme, adekvátní právní podvozek. Z hlediska senátu byl nouzový stav vyhlášen protiústavně,“ uvedl Kysela pro Echo24.cz.

„To znamená, že městský soud nezrušil nouzový stav ani opatření, ale vyslovil právní názor, který je v tento moment pravomocný a nebyl dosud přebit žádným odvoláním. Jasně řekl, že nouzový stav zde není, a proto podle jeho názoru zde nemohou být ani ‚plody otráveného stromu‘, tedy diskutovaná opatření,“ doplnil právník a specialista na zdravotnictví Ondřej Dostál (Piráti).

Vláda Andreje Babiše je podle jeho názoru zralá na demisi.

Ale pro samotné gymnázium verdikt soudu v tuto chvíli mnoho neznamená. V tuto chvíli mají žáci a studenti na Praze 5 jarní prázdniny, o víkendu nouzový stav skončí a od pondělí by se česká republika měla řídit novým pandemickým zákonem, nebo zákonem o ochraně veřejného zdraví.

V rozhovoru pro Deník N Kysela upozornil, že ani na základě tohoto rozhodnutí však nelze říct, že žádné restrikce neplatí a každý si může dělat, co je mu libo. Městský soud totiž nemá kompetence k tomu, aby nouzový stav zrušil.

„Není možné to takhle brát. Všechna regulační opatření platí, dokud není řečený opak, tedy dokud je někdo nezruší nebo dokud v soudním řízení někdo neřekne, že k nim nepřihlížíme třeba na základě protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. Ale rozhodně to není tak, že z jednoho dílčího rozhodnutí v jedné věci jednoho dílčího senátu Městského soudu v Praze plyne, že je v celé České republice stav absence regulace a že si každý může dělat, co se mu zachce. Takhle přezkum ve správním soudnictví postavený není,“ upozornil pan profesor.

Základní problém tkví podle Kysely v tom, že vláda vyhlásila nouzový stav krátce poté, co jí Sněmovna zarazila nouzový stav předchozí. „Zachovala se protiústavně tím, co udělala,“ udeřil Kysela na vládu.

 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/

Komentář

Odeslat komentář