JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Právo na obranu se zbraní by se mělo dostat do České Ústavy. Sněmovní výbory ho doporučily

ČESKO: Sněmovna by mohla schválit ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Doplnění listiny základních práv a svobod, jak navrhla horní komora, doporučily schválit ústavně-právní i bezpečnostní výbor beze změn. Novela má podle svých tvůrců pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU.

Listina základních práv a svobod by podle Senátu měla nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Ústavní změna podle senátorů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem, a posílí pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že současný český zákon je dostačující.

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní směrnici. Vláda pak předložila novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Norma zavedla dvě nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů zůstala desetiletá, policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Odeslat komentář