JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prekvapivé výsledky fínskeho experimentu so základným nepodmieneným príjmom: nič sa nezmenilo

FÍNSKO: Fínsko ako prvá krajina na svete spustila sociálny experiment, ktorý mal za úlohu zistiť, či základný nepodmienený príjem môže nezamestnaných motivovať k práci, alebo práve naopak ich to demotivuje hľadať si prácu. Výsledky experimentu zrejme mnohých prekvapia. Zistilo sa, že základný nepodmienený príjem nijako neovplyvnil motiváciu ľudí zamestnať sa. Výsledky majú však jedno pozitívum. Ľudia s nepodmieneným príjmom boli šťastnejší

Základný nepodmienený príjem je koncept systému sociálneho zabezpečenia pomocou pravidelnej peňažnej dávky potrebnej na dôstojný život vyplácanej všetkým ľuďom žijúcim na danom území bez akýchkoľvek podmienok, nezávisle od práce, sociálnej situácie a pod.

O základnom nepodmienenom príjme pre všetkých obyvateľov sa na viacerých fórach vedú ostré debaty. Odporcovia argumentujú tým, že základný príjem by nielenže neznížil nezamestnanosť, ale by aj demotivoval ľudí hľadať si prácu. Zástancovia, naopak, tvrdia, že základný príjem by ľudí motivoval.

Túto dilemu sa rozhodla rozlúsknuť fínska vláda, ktorá od januára 2017 na 2 roky zaviedla nepodmienený príjem pre 2 000 náhodne vybratých nezamestnaných ľudí. Základný nepodmienený príjem 560 eur bol vyplácaný bez ohľadu na to, či si daný človek zamestnanie našiel, alebo nie.

Výsledky experimentu zrejme príliš nepotešia ani zástancov ale ani odporcov základného nepodmieneného príjmu. Zistilo sa, že tento základný príjem nemotivoval, ale ani nedemotivoval ľudí v snahe získať zamestnanie. Informuje Bloomberg.

V prvom roku experimentu si našlo prácu 18% účastníkov štúdie so základným príjmom, čo je zhruba v súlade s kontrolnou skupinou ľudí, ktorí tento základný príjem nepoberali. V druhom roku pracovalo 27% ľudí so základným príjmom, čo je taktiež približne rovnaký pomer k bežnej populácii, ktorá bola dovtedy nezamestnaná.

Na druhej strane sa výskumom ukázalo, že ľudia, ktorí dostávali základný nepodmienený príjem, boli šťastnejší. Keďže to však neprinieslo žiadne pozitíva pre ekonomiku, Fínsko nebude základný nepodmienený príjem zavádzať celoplošne.

Namiesto toho však Fínska vláda zvažuje zaviesť tzv. negatívnu daň z príjmu, čo znamená, že zamestnanci s nízkymi príjmami nebudú platiť dane, ale namiesto toho im vláda pošle peniaze naviac. To ale zrejme bude znamenať, že bohatší ľudia s vysokými príjmami budú platiť vyššie dane.

Samuel Gdovin

Odeslat komentář