JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prepolitizovaný YouTube odstraňuje videá s obsahom, ktorý nie je v súlade s odporúčaniami WHO

SVET: Zároveň tímy na kontrolu faktov, ako je napr. Correctiv, konajú a podľa ich názoru označujú sporný obsah, vrátane článkov.

YouTube, dcérska spoločnosť korporácie Google, potvrdil, že je zaneprázdnený odstraňovaním videí týkajúcich sa koronavírusovej krízy. Podľa informácií to zahŕňa lekársky obsah a falošné zdravotné tipy. Nemeckí blogeri sú tiež ovplyvnení cenzúrou.

YouTube oznámil, že odstráni množstvo videí s údajne lekárskym obsahom, súvisiacich s koronavírusom. To zahŕňa aj „dezinformácie“ o šírení a liečbe Covid-19, ktoré sú v rozpore s oficiálnymi informáciami od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Spoločnosť chce zabrániť „falošným informáciám na platforme“, uviedla generálna riaditeľka YouTube Susan Wojcicki v rozhovore so CNN.

„Nikdy som si nemyslela, že by sme mali toľko videí o umývaní rúk,“ povedala Wojcicki. Ako uviedla, online videogigant sa zameriava na odstránenie videí zo spravodajských zdrojov a informácií, ktoré sú nesprávne a „lekársky neopodstatnené“.

Už minulý týždeň YouTube oznámil, že odstráni „konšpiračné teórie“ súvisiace s vírusom koróny. Medzi nimi je aj populárna téza, ktorá spája 5G sieť so šírením vírusu. YouTube upravil svoje pokyny zodpovedajúcim spôsobom.

„Ľudia hovoria: „Užívajte vitamín C, užívajte kurkumu, uzdraví vás.“ Toto sú príklady vecí, ktoré porušujú naše pokyny. Čokoľvek čo je proti odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie je porušením našich usmernení,“ uviedla Wojcicki.

V tzv. boji proti „fake news“ v súvislosti s koronavírusom už niekoľko sociálnych sietí vykonalo zmeny.

Na WhatsApp už nie je možné zdieľať ďalej správy s niekoľkými kontaktmi súčasne. Messenger chce utlmovať reťazové správy.

Na Facebooku sa používateľom, ktorí čítajú alebo šíria obsah klasifikovaný ako nesprávne informácie, zobrazí odkaz na oficiálnu webovú stránku Svetovej zdravotníckej organizácie. Siete tiež spustili informačné stránky o koronavírusovej pandémii, ktoré upozorňujú na hygienické pravidlá a podporujú sociálne dištancovanie.

Zároveň tímy na kontrolu faktov, ako je napr. Correctiv, konajú a podľa ich názoru označujú sporný obsah, vrátane článkov. Týmto spôsobom sa tiež zaznamenávajú používatelia, ktorí sa podieľajú na príslušných interakciách. V žiadnom prípade nejde iba o tipy týkajúce sa zdravia, ale aj o politické otázky, ako napríklad konanie EÚ v koronavírusovej kríze.

Takto bolo aj video kanála DFP „Corona – Dr. med. Claus Köhnlein: Na obzore nevidím žiadne nové choroby!“ odstránené z platformy začiatkom apríla. Dôvod: porušenie nových „pravidiel komunity“.

Verejnoprávne Ken FM oznámilo, že po niekoľkých vymazaniach svojich videí na YouTube už nechce viac riskovať nahrávanie svojho obsahu na túto platformu.

„Pre mňa je to forma cenzúry, ktorú si v súčasnej situácii nemôžeme dovoliť,“ uviedol šéfredaktor Ken Jebsen. Jeho kanál sa presunie na webovú stránku Ken FM . „Mali by sme prekonať závislosť na sociálnych sieťach,“ povedal.

https://youtu.be/x_zLXaiBHw8

Odeslat komentář