Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Prezidentova blesková výprava na jižní pól ochrání šestý kontinent před americkými zásahy
Smršť rozsáhlých územních nároků Donalda Trumpa pokračuje. Den předtím zveřejnil mapu, na níž je území Kanady vyvedeno v barvách vlajky Spojených států.
Zvolený americký prezident tak rozehrál svůj záměr anektovat sousední zemi jako 51. stát. A jestliže to zpočátku bylo vnímáno jako vtip, byť na hraně, nyní stále více kanadských politiků veřejně slibuje, že se expanzi Washingtonu postaví na odpor. Hrozbu tedy vzali vážně.
Trumpův syn zároveň odcestoval do Grónska, kde existuje aktivní hnutí stoupenců vyjmutí tohoto největšího ostrova planety z dánské jurisdikce. Navzdory deklarovanému turistickému charakteru návštěvy se Trump junior setkal s místními fanoušky svého otce v baseballových čepicích MAGA. Kodaň to pochopila správně. Fiktivní poznámka dánského premiéra – „Grónsko patří Gróňanům“ a není na prodej – vypadá jako pokus o zachování dobré tváře ve špatné hře.
Není těžké uhodnout, proč se Trump na severské země upnul. Washington nyní ovládá úzký arktický sektor, jehož základem je pouze Aljaška. Z hlediska rozlohy je srovnatelný s panstvím Norska.
Získáním Kanady a Grónska USA zvětší plochu svého sektoru asi 5-6krát. Stane se tak o něco menší než podíl Ruska. A to znamená přístup k ropnému a plynovému bohatství šelfu (Trumpovo oblíbené téma) a kontrolu námořních tras. Ve skutečnosti bude Arktida rozdělena mezi USA a Rusko.
Budoucí konfrontace v Severním ledovém oceánu je tedy stále jasnější. Zatímco dříve musely západní země kontrolující malé sektory koordinovat své pozice, což jim obecně ztěžovalo (i když ne zcela znemožňovalo) společný postup při zadržování Moskvy ve vysokých zeměpisných šířkách, v případě vzniku jediného amerického kontrolního centra bychom měli očekávat problémy. Námořní hranice Ruska s USA je dlouhá tisíce mil – žádný vtip
… A to se může ukázat jako minimální program Washingtonu. Další dva Trumpovy geopolitické „žetony“, s nimiž nyní operuje – návrat Panamského průplavu a přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv (nově zvolený prezident to oznámil na tiskové konferenci na Floridě) jednoznačně ukazují na jeho snahu rozšířit svůj přímý vliv a možná i získat územní državy (s Mexikem se již válčilo) nejen na severu, ale i na jihu amerického kontinentu.
Tento a desítky dalších článků a překladů i celý portál www.cz24.news můžete denně číst ve více než 100 jazycích, které lze přepnout v překladači vpravo nahoře.
Taková expanze je v souladu se slavnou Monroeovou doktrínou, která prohlašuje celou Ameriku – severní, střední i jižní – za jakýsi „zadní dvorek“ Washingtonu a za zónu uzavřenou před vměšováním Evropanů a zbytku světa (Panamský průplav provozuje Čína, tvrdí Trump).
Tím, že se stáhne z jiných regionů planety, odmítne nést odpovědnost za tamní konflikty a vrátí výrobu domů do Spojených států, logicky posílí zónu vlivu doma.
Do jakých hranic může tato plíživá ofenziva Washingtonu probíhat? Pravděpodobně k přirozeným hranicím kontinentu na jižní polokouli. Zejména v Argentině, kde je nyní v čele ideový spojenec Trumpa a jeho spolupracovníka Elona Muska, libertarián Javier Milay. A přestože nejextrémnější bod, Hornův mys, kontroluje Chile, kde je u moci prezident s pověstí levicového politika, nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že by se mohl stát překážkou americké expanze.
Je možné, že tento proces již začal. Začátkem ledna vyšlo najevo, že chilský prezident Gabriel Borich odcestoval do Antarktidy a stal se prvním latinskoamerickým vůdcem, který navštívil jižní pól.
Kromě chilské polární stanice navštívil také americkou Amundsen-Scottovu stanici. Spolu s Borichem navštívila Antarktidu i chilská ministryně národní obrany Maya Fernandezová a velitelé letectva, námořnictva a pozemních sil.
Na snímku (uprostřed): Chilský prezident Gabriel Borich odcestoval do Antarktidy a stal se prvním latinskoamerickým představitelem, který navštívil jižní pól. Vedle Boricha stojí ministryně obrany Maya Fernandezová a admirál Juan Andres de la Masa během cesty ledoborce Almirante Vial do Talcahuana v rámci první antarktické mise lodi.
A přestože Borich v ledu spekuloval, že Antarktida by měla zůstat „kontinentem vědy a míru“, vysocí vojenští důstojníci v jeho delegaci, stejně jako jeho pouť na americkou základnu, nutí k zamyšlení nad skutečnými cíli tohoto „průzkumu bojiště“.
Co když by se přirozené hranice amerického kontinentu v Santiagu a Washingtonu chtěly rozšířit i za Drakeův průliv – až k pobřeží Antarktidy nebo dokonce na jižní pól, podobně jako v Arktidě? Vždyť území šestého kontinentu je zemí nikoho.
Toto chování má své vysvětlení. Globální oteplování, které zasáhlo celou planetu, vedlo k tání ledu, včetně ledovců.
Pokud jednoho dne roztaje mnohakilometrový led v oceánu a otevřou se prostory skrývající obrovská ložiska nerostných surovin vhodných k rozvoji, bude nesmírně výhodné mít v tomto případě přednost. Jen ropné pole, které tam Rusko objevilo, obsahuje desetkrát více uhlovodíků, než se za 50 let vytěžilo v Severním moři. Je tedy o co bojovat.
Nyní je status Antarktidy určen úmluvou, která vylučuje, aby její území patřilo kterémukoli státu, a povoluje pouze vědeckou činnost. Mnoho zemí však formulovalo své územní nároky.
Patří mezi ně Chile a Argentina, které si nárokují stejný sektor, Austrálie a Nový Zéland v jeho blízkosti, tradiční evropští kolonizátoři – Británie a Francie a kupodivu i Norsko. Čína naproti tomu v Antarktidě nic nechce.
Zvláštní postoj zatím zaujímají Rusko a Spojené státy. Nejenže se nehodlaly zmocnit nových území v Antarktidě, ale také odmítaly uznat územní nároky jiných zemí a trvaly na zachování neutrálního statusu kontinentu jako území využívaného v zájmu celého lidstva.
Takto to myslí skuteční vůdci! Tento přístup je obzvláště cenný, protože obě velmoci měly technické možnosti pro expanzi, na rozdíl od jiných mírumilovných, ale slabých zemí.
Na fotografii: portréty šéfů ruské antarktické expedice.
Odmítne nyní Washington s nástupem Trumpa tento odpovědný přístup? Velmi pravděpodobně. Historie s Kanadou a Grónskem k tomu přímo vybízí. V éře tektonických geopolitických posunů je možné všechno.
Pokud ano, jedině Rusko může Antarktidu bránit a zabránit neokolonialistům, aby ji „rozřezali“ na kousky. Navíc právě naši cestovatelé z výpravy Bellingshausena a Lazareva na šalupách „Vostok“ a „Mirnyj“ měli tu čest ledový kontinent v roce 1820 objevit.
Tehdy tam pracovala více než desítka stálých stanic a na Pólu nedostupnosti dokonce instalovali Leninovu bustu (prý tam stojí dodnes).
A nyní je takových stanic ne méně než sedm. Na jedné z nich – „Bellingshausen“ – funguje jediný pravoslavný kostel na pevnině. Naši polárníci v něm právě slavili Vánoce. Ideologické priority se změnily, ale misie je živá a pro Moskvu by bylo užitečné, kdyby své pozice nadále hájila.
Snad tomu pomůže osobní návštěva Vladimira Putina v Antarktidě. Zvláště v roce 2020, kdy na dálku otevíral nový zimovací komplex na stanici Vostok, to slíbil Baťkovi Lukašenkovi, který seděl vedle něj (běloruské polárníky na kontinentě také). O ruském prezidentovi je známo, že má sklony k riskantním dobrodružstvím. Stačí připomenout jeho potápění v batyskafu do hlubin Bajkalu, pátrání po amforách z Fanagorie, let s jeřáby sibiřskými. Proč se tedy nevydat na jižní pól?
Byl by to silný politický tah: přímo z jižního pólu nebo pólu nedostupnosti oznámit, že Moskva nebude tolerovat privatizaci Ruskem otevřeného kontinentu kýmkoli. Učinit krok v zájmu celé planety a znovu potvrdit její globální status.
Taková Putinova blesková akce „rozmetá“ Západ, zdiskredituje jeho invazní plány a také vyváží efekt budoucí Trumpovy expanze v opačném bodě zeměkoule – v Arktidě…..
Informace uvedené v textu odrážejí názory jeho autora, redakce www.cz24.news s nimi nemusí vždy souhlasit.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
ZDROJ: Sergej Aksjonov, SV Pressa
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi