JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Převážením výzbroje i 30 tisíc vojáků z USA začalo jedno z největších vojenských cvičení útočného paktu NATO za posledních 25 let. Cvičení s posměšným názvem „Defender Europe 20“ nápadně připomíná Hitlerův Blitzkrieg a jeho tažení na Rusko.

EU: Převážením výzbroje i vojáků z USA začalo již od ledna jedno z největších vojenských cvičení NATO za posledních 25 let. Cvičení má za úkol zjistit možnosti rychlého přesunu vojska a materiálu přes Atlantik. Obřích manévrů se účastní devatenáct zemí NATO. Cvičení se účastní 37 tisíc vojáků.

Od poloviny února se vojáci NATO začnou přesouvat přes Německo na východ. Velitelství operace slibuje, že přesuny armády by měli obyvatelé jednotlivých zemí jen minimálně zaznamenat, neboť vojáci se budou přesouvat mezi 22. hodinou v noci a 6. ráno. „Jestliže vše půjde podle plánu vůbec o nás nebudete vědět,“ sdělil pro německou agenturu DPA generálplukovník Martin Schelleis.

Německá expertka Institutu mezinárodních bezpečnostních studií Claudia Majorová agentuře DPA uvedla, že cvičení se koná v Polsku a Pobaltí, neboť tyto země nejsou dostatečně vybavené pro transport těžké techniky a štábů. Dalším důvodem, na který upozorňuje server Deutsche Welle, je skutečnost roku 2014, kdy se změnila bezpečnostní situace v Evropě a došlo ke konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu. Jednotlivé země byly nucené přemýšlet, zda jsou schopné se samy ubránit.

Majorová navíc upozornila, že tyto země začaly zjišťovat, zda pro přesun těžké vojenské techniky funguje dostatečně infrastruktura. Například v baltských zemích zjistili, že sice mají silnice od západu na východ, ale chybí ty, které by spojovaly sever s jihem. „Nepřipravenost se ukázala být základním nedostatkem všech východních zemí, které již pozapomněly na svou nutnou obranu,“ řekla pro Deutsche Welle expertka.

Pro změnu americký server Stripes.com upozorňuje na oblast kolem Kaliningradu a zdejší přítomnost velkého počtu ruských ozbrojených sil vybavených raketovými systémy. Píše o tom, že součástí manévrů bude nácvik výsadku sil rychlé reakce do Gruzie, která je členem NATO.

Generál Andrew Rohling, výkonný velitel americké armády pro Evropu, ujistil, že účelem cvičení není provokovat Rusko. „Cvičení není cíleno proti žádné určité zemi,“ řekl zástupce hlavního velitele pro Evropu.

Cvičení Defender Europe 20 se přirovnává ke cvičením Reforger z doby studené války. Tohoto cvičení se tehdy účastnily desítky tisíc vojáků.

Odeslat komentář