Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Tento týden oznámila Kamala Harris, že má dostatečnou podporu, aby mohla být na sjezdu demokratů v srpnu zvolena kandidátkou na prezidenta Spojených států. Ne všichni v Americe se domnívají, že se jedná o oslavu demokratického procesu.
Subjektivní výběr komentářů na téma demokratického procesu volby Kamaly Harris. Zdroj informací na konci článku s výjimkou anonymních názorů.
Jak to popisují občané
Popis událostí, které vedly k nominaci Kamaly Harris, popsal někdo na sociální síti lidovou mluvou takto:
Biden řekl opakovaně, že z kandidatury neodstoupí. Pak dostane Covid a ztratí se na několik dní z očí. Šéf jeho politické kampaně řekne ráno v televizi, že Joe bude kandidovat. O několik hodin později se na účtu Joe Bidena na platformě X, dříve Twitter, objeví dokument oznamující jeho odstoupení. Nejsou uvedeny důvody odstoupení ani jméno osoby, která by po něm měla kandidaturu převzít. O půl hodiny později se objeví další příspěvek na sociální síti, ve kterém Joe Biden vyjadřuje svoji podporu Kamale Harris.
Uplynou dva dny a nikdo neviděl Joe Bidena naživo. Kamala Harris si mezitím zajistila podporu dostatečného počtu demokratických delegátů na svoji kandidaturu na prezidentku USA. Třetí den je odvysíláno vystoupení Joe Bidena z Bílého domu, ve kterém oznamuje, že je čas předat pochodeň někomu mladšímu a že tak činí, neboť nejde o nic menšího než o záchranu demokracie.
Co si myslí některá média
Podle mnohých nezávislých komentátorů se jednalo spíše o palácový převrat než o proces s názvem demokratický. Podobný názor vyjádřily nejdříve i New York Times, když napsaly ihned po Joe Bidenově oznámení:
„Volba Kamaly Harris je rozumná volba. Nicméně výběr kandidáta bez reálné soutěže vede ke zvolení někoho vyvoleného, o kom má řada demokratů a nezávislých voličů vážné pochyby. Ještě je čas na to, aby kandidáti na funkci prošli procesem veřejné kontroly předtím, než začne 19. srpna nominační sjezd strany.”
Co si myslí radikálové
Organizace Black Lives Matter byla ve svém vyjádření ostřejší:
„Demokratická strana odmítla pořádat debatní souboje během svých primárek. To by pravděpodobně umožnilo, aby si lidé všimli mentálního úpadku Joe Bidena. Po skončení primárek, během kterých miliony černých voličů vyjádřily svoji vůli, elity Demokratické strany a sponzoři-miliardáři vyštvali Joe Bidena z kandidatury po jedné nepovedené debatě.”
„Nyní se elity Demokratické strany a její sponzoři s miliardami snaží manipulovat s černými voliči tím, že posvětí Kamalu Harris bez hlasů v primárkách. Nežijeme v diktatuře. Jakýkoli pokus přebít vůli voličů v primárkách musí být odsouzen. Požadujeme virtuální mimořádné primární volby.”
Nejradikálnější ze všech liberálních televizních komentátorů Joy Reid to na televizi MSNBC popsala takto (zvýraznění autor):
„Poradci ukázali Joe Bidenovi katastrofické výsledky volebních průzkumů, které poukazovaly na jistou porážku v listopadových volbách nejen pro něj, ale i pro demokraty kandidující do obou komor parlamentu. Biden se podvolil a dal přednost své zemi před svými ambicemi, ale údajně ne bez určité hořkosti vůči straně, které sloužil. Převrat pod vedením Nancy Pelosi (bývalá předsedkyně demokratů v Kongresu) se podařil. O méně než půl hodiny později Joe oznámil, že plně podporuje Kamalu Harris, která se může stát ve funkci prezidenta první ženou, první černou ženou a první asijskou Američankou.”
Volební průzkumy „aby to vyšlo”
Po oznámení, že Kamala Harris je potvrzenou kandidátkou, začala média hlavního proudu oslavovat Joe Bidena jako člověka, který svým odstoupením pomohl zachránit demokracii, a Kamalu Harris jako někoho, kdo ji ochrání v budoucnosti. Přestože řada předvolebních průzkumů ukazuje na to, že Kamala Harris je ještě méně oblíbená než Joe Biden, největší pozornost v médiích, zejména zahraničních, dostal průzkum agentury Ipsos, který uvádí, že Kamala Harris má náskok 2 % před Donaldem Trumpem.
Jedná se o opakování praxe z volebního roku 2016, kdy média zveřejňovala jeden průzkum za druhým, které ukazovaly náskok Hillary Clinton před Donaldem Trumpem. Klíč k pochopení různých výsledků předvolebních průzkumů leží v textu pod grafem, který média málokdy otisknou: rozložení politických preferencí ve zkoumaném vzorku voličů.
V případě průzkumu agentury Ipsos zní text takto: „Vzorek obsahoval 1.018 registrovaných voličů, 426 demokratů, 376 republikánů a 341 nezávislých.”
Pozn. autora: Vzorek obsahoval o 13 % více demokratických voličů než republikánských voličů. Vzhledem k tomu, že stranická příslušnost hodně napovídá o volebních preferencích, lze složením dotazovaného vzorku dosáhnout hodně variabilních výsledků podle požadavků zadavatele. Spadá to do kategorie manipulace, kterou čtenář průzkumu nečeká, a proto jej ani nenapadne, že by měl být ve střehu.
Byla by zveřejněná informace kompletnější, kdyby bylo uvedeno, že se jedná o jediný průzkum z více než pěti, ze kterého vychází Kamala Harris vítězně a že v tomto průzkumu bylo dotazováno o 13 % více demokratických voličů?
Oslava demokracie?
Anonymní autor na sociální síti:
Strana, která neustále hovoří o ochraně demokracie, zmanipulovala primární volby dvakrát po sobě, v roce 2016 a 2020, kdy odstavila Bernie Sanderse, poté v roce 2024 vyrukovala se zombie jako svým kandidátem a znemožnila komukoli, aby proti němu kandidoval, aby ho poté, kdy už není možné Američany oblbovat o jeho stavu, odložila jako shnilou zeleninu a zmanipulovala třetí primárky v řadě, když nominovala kandidáta, pro kterého nikdo nehlasoval nebo mu to nebylo umožněno. To je to, čemu říkají obrana demokracie. Řeknou vám, co máte dělat a vy držte huby.
AUTOR: G. Sitař
ZDROJ
(1) New York Times
(3) Televize MSNBC
(4) Volební průzkum
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi