Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Prezident Petr Pavel si na přelomu roku splnil sen a vyrazil soukromě na Rallye Dakar. Je otázkou, proč takto neučinil v letech 2019 – 2022, kdy byl v důchodu, do kterého odešel v sedmapadesáti. Svůj sen by si totiž splnil za peníze vlastní, případně peníze sponzorů, nikoli daňových poplatníků. A taky by nemusel točit s předstihem sedmi dnů novoroční projev.
Jakkoli je totiž cesta prezidenta, který odmítl hotel, protože toužil po stanu, karimatce a posezení se závodníky u táboráku, prezentovaná jako soukromá, prezidentův nemalý plat plus náhrady jsou hrazeny ze státního rozpočtu. Stejně tak je tomu v případě příslušníků Útvaru pro ochranu prezidenta, který financuje resort vnitra.
A na ochraně hlavy státu nešetří. Podle Hlídače státu měl totiž v roce 2023 vedoucí pracovník útvaru hrubý měsíční plat včetně odměn 125 332 korun. Ochranka doma v případě soukromé cesty nezůstala, protože z hlediska bezpečnosti, právních předpisů a protokolů, není možné, aby prezident navštívil veřejnou akci, jako je Rallye Dakar, bez ochranky. Ta je přítomna i při ryze soukromých akcích, jen v méně nápadné formě. Ostatně, jak mi potvrdil přímo jeden ze členů týmu nacházejících se v dějišti konání závodů, prezidentovi procházejícímu se po depu byli v patách „docela nápadní kluci s velkými ledvinkami.“
Prezident @prezidentpavel je na Dakaru.👍Přijel fandit českých posádkám, spát bude ve stanu. pic.twitter.com/3J94OTOI2F
— Kožený Jiří 🇨🇿🇪🇺 (@1250cc03004c44e) January 2, 2025
KPR: Prezident letěl běžnou linkou
Přítomnost státem placené ochranky ovšem považuji za druhořadé téma, prezident má totiž nárok na ochranku i v okamžiku, kdy se jde projít do lesa, případně projet na motorce. A úsilí zjistit, jaké byly další náklady Policie ČR spojené se splněním prezidentova snu, považuji za marné, neboť bych bezpochyby narazil na neprostupnou bariéru tajných informací. A nelze ani vyloučit podezření, že se snažím sbírat informace pro cizí mocnost.
Proto jsem se obrátil na Kancelář prezidenta republiky. Dozvěděl jsem se, že se prezident přesunul do Saudské Arábie linkovým letem a KPR žádné náklady na jeho soukromé cesty nehradí. A taky mě zaujalo, že podle fotografa Petra Luska se pan prezident „někdy sveze v kamiónu Tomáše Vrátného,“ majitele jednoho z týmu. Pokud jsem to dobře pochopil, může se hlava státu a vrchní velitel armády v cizí zemi posadit do kamiónu a vyrazit do pouště? Ochranka jede v takovém případě za ním? Na druhou stranu, třeba se jednalo o další splněný sen.
Prezident 🇨🇿 @prezidentpavel odcestoval z Rallye Dakar. Těsně před odjezdem poskytl krátký rozhovor 👍 pic.twitter.com/RRUMTrOHYy
— Kožený Jiří 🇨🇿🇪🇺 (@1250cc03004c44e) January 7, 2025
Otázky zůstávají
A tak jsem zaslal Kanceláři prezidenta republiky další dotazy. Jak jsem se totiž dočetl, poskytla prezidentovi zázemí privátní stáj Fesh Fesh. Proto mě zajímalo, do jaké míry může tým vedený ostříleným obchodníkem Tomášem Vrátných použít veškerý obrazový materiál spojený s pobytem prezidenta v rámci aktivit spojených s hledáním sponzorů pro své aktivity? A zda v tomto směru existuje mezi KPR a privátním týmem nějaká smlouva? Rallye Dakar a motoristický sport vůbec jsou totiž v první řadě o velkých penězích. Odpovědi jsem se bohužel nedočkal ani poté, co jsem na žádost KPR upřesnil, o jaký tým se jedná a jaké využití mám na mysli. Stejně tak jsem nedostal odpověď na to, zda si prezident Pavel zaplatil letenky linkou do Saúdské Arábie z vlastních zdrojů, nebo let hradil jiný subjekt? A kdo financoval provoz novinářského auta, plus akreditaci. Pro představu – akreditace pro novináře na Rallye Dakar stojí cca 4000 dolarů. A může si prezident nechat zaplatit splnění svého snu privátním týmem?
Soukromá či oficiální?
A malý rébus na závěr: Zatímco podle prezidenta se jednalo o soukromou návštěvu, na kterou letěl linkou, například podle článku webu Arab News z 3. ledna 2025, či v regionu vlivného serveru The Gulf Observer, „český prezident zahájil oficiální návštěvu Saúdské Arábie.“ Na fotografii je v obou případech sportovně oděný Petr Pavel, kterého na mezinárodním letišti krále Abda al-Azíze v Džiddě vítá náměstek guvernéra provincie Mekka princ Saúd bin Mišaál bin Abdulzíz. Jenom jsem bohužel přes veškeré vynaložené úsilí nenašel žádné informace o avizovaném obědě Petra Pavla se saúdským králem, o kterém prostřednictvím Seznam Zpráv informoval z místa konání závodu člen týmu Martina Prokopa Jan Červenka. Zajímavé, neboť podle dotyčného, „když se tady Saúdové dozvěděli, že sem letí, okamžitě chtěli tuto akci udělat.“ Možná nechtěl jediný král Saúdské Arábie, Salmán bin Abd al-Azíz uvést do rozpaků jiné státníky, kteří musí na přijetí, natož na oběd s králem čekat, zatímco českému prezidentovi stačilo vyslat signál, že letí.
AUTOR: Petr Bošnakov
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi