JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prezident Trump s manželkou měli pozitivní test na koronavirus. „Zvládneme to!“, vzkazuje prezident

USA: Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že měl pozitivní test na koronavirus. Onemocnění se potvrdilo i u manželky Melanie. Nákaza se před tím projevila u jeho poradkyně Hope Hicksové, Trump s manželkou se proto nechali otestovat a zamířili do karantény. Viceprezidentovi Pencovi vyšel negativní test, on a jeho tým budou nyní pracovat v oddělených budovách.

„Dnes večer (ve čtvrtek), jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!“ uvedl Trump.

Trumpův lékař Sean Conley očekává, že prezident bude i po nákaze koronavirem vykonávat své povinnosti. V prohlášení také uvedl, že Trump i Melania jsou v pořádku. Jak podotýká agentura AP, u šéfa Bílého domu je zvýšené riziko komplikací spojených s covidem-19, neboť je mu 74 let.

U viceprezidenta Mikea Pence, který by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad převzal prezidentské pravomoci, testy přítomnost viru SARS-CoV-2 neprokázaly. Oznámil to jeho mluvčí. Pence a jeho tým však podle zdrojů z Bílého domu budou od nynějška pracovat v jiných budovách než prezident, aby se snížilo riziko vzájemné nákazy.

Infekce se u Trumpa objevuje poté, co prezident dlouhodobě zlehčoval závažnost epidemie ve Spojených státech, píše deník The New York Times.  Vývoj podle listu uvrhl vedení Spojených států do nejistoty a vystupňoval zdravotnickou a ekonomickou krizi v zemi.

„Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou,“ uvádí AP. Dodává, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k „takřka neomezeným prostředkům“. To prý povede k otázkám, zda je vůbec možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Nový vývoj prezidentovi dál komplikuje volební souboj o Bílý dům, v němž je podle průzkumů mírným favoritem kandidát Demokratické strany Joe Biden. Podle NYT se Trump musí na určitý čas stáhnout z předvolebního boje, ať už u něj bude průběh nemoci covid-19 jakýkoli.

V aktualizovaném prezidentově rozvrhu na pátek podle amerických médií zůstala jediná položka, a to „telefonát na téma covidu-19 a podpory pro zranitelné seniory“.

Na zprávu o pozitivním testu amerického prezidenta Donalda Trumpa na koronavirus reagovali státníci z různých zemí. Brzké uzdravení mu popřáli mluvčí Kremlu či německé kancléřky Angely Merkelové, britský premiér Boris Johnson, šéf indické vlády Naréndra Módí i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyeusus. Český premiér Andrej Babiš poznamenal, že potvrzená nákaza Trumpa na delší dobu vyřadí z předvolební kampaně.

Nejdříve se nakazila Trumpova poradkyně

Americká média informovala nejdříve o tom, že se koronavirem nakazila blízká Trumpova poradkyně Hope Hicksová. Pozitivní výsledek testu dostala podle agentury AP ve čtvrtek. Hicksová přitom v úterý letěla s prezidentem na palubě speciálu Air Force One na předvolební debatu do Clevelandu a ve středu vrtulníkem Marine One na mítink do Minnesoty. Podle AP začala Hicksová mírné příznaky nemoci covid-19 pociťovat při návratu z Minnesoty.

Bývalá modelka Hicksová působila v čele tiskového oddělení Bílého domu od Trumpova nástupu do funkce prezidenta v roce 2016. V únoru 2018 z prezidentových služeb odešla, letos v únoru se ale vrátila a v Bílém domě působí jako poradkyně.

„Hope Hicksová, která tvrdě pracovala, aniž by si dala byť jen malou přestávku, právě dostala pozitivní test na covid-19. Hrozné!“ napsal Trump na Twitteru. Americký prezident spolu s první dámou se proto ihned nechali otestovat. „První dáma a já čekáme na výsledky našich testů. Mezitím začneme karanténní proces!“ dodal.

Před oznámením na Twitteru Trump v telefonickém rozhovoru se stanicí Fox News řekl, že neví, zda se od Hicksové koronavirem nakazil. „Trávíme s ní hodně času,“ přiznal. O několik hodin poté se dozvěděli, že jsou také nakažení.

Podle AP je Hicksová zatím nejbližším spolupracovníkem prezidenta, u kterého se prokázala nákaza koronavirem. V minulosti se infekce potvrdila u tiskové mluvčí viceprezidenta Mikea Pence Katie Millerové, bezpečnostního poradce Roberta O’Briena či jednoho z prezidentových komorníků.

Americká bilance je vyšší než v jiných zemích

Kvůli předchozím případům nákazy začal Bílý dům prezidentovy spolupracovníky denně testovat. Opatření se týká podle AP například i novinářů. Jak často se nechává testovat sám prezident, není známo.

Ve Spojených státech se koronavirem od počátku epidemie nakazilo již více než 7,2 milionu lidí. Přes 207 tisíc nakažených s covidem-19 zemřelo.

Obě americké bilance jsou v absolutním srovnání vyšší než statistiky z kterékoli jiné země, přičemž v USA každý den přibývají desetitisíce nákaz a stovky mrtvých. Prezident Trump dlouhodobě situaci zlehčuje a rozporuje některá stanoviska zdravotnických činitelů, zatímco odráží kritiku, že je zodpovědný za vysokou bilanci obětí.

Připomeňte si, jak Donald Trump na jaře mluvil o koronaviru:

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář