JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prezident Zelenskij zapredal Ukrajinu za pôžičku 5 miliárd dolárov od MMF. Predaje strategickej poľnohospodárskej pôdy za babku, zákon o nevracaní znárodnených bánk bývalým vlastníkom

UKRAJINA: Na podpísanie memoranda s MMF musela Ukrajina splniť dve kľúčové podmienky: umožniť predaj poľnohospodárskej pôdy a schváliť zákon o nevracaní znárodnených bánk bývalým vlastníkom.

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu (MMF) schválila poskytnutie pôžičky Ukrajine vo výške 5 miliárd dolárov na 1,5 roka. Prvú tranžu vo výške 2,1 miliardy dolárov Kyjev dostane okamžite v júni. Zostávajúce tranže MMF zašle na základe výsledkov štyroch preskúmaní, ktoré vykonajú odborníci MMF. 20. mája ukrajinská vláda schválila návrh memoranda s MMF. Text dokumentu nebol oficiálne zverejnený. Na podpísanie memoranda s MMF musela Ukrajina splniť dve kľúčové podmienky: umožniť predaj poľnohospodárskej pôdy a schváliť zákon o nevracaní znárodnených bánk bývalým vlastníkom. 28. apríla prezident Ukrajiny Vladimír Zelensky podpísal zákon o trhu s pôdou a 21. mája zákon o bankách.

Medzinárodný menový fond obhajuje tak vysokú pôžičku pre Ukrajinu potrebou podpory súboru kľúčových štrukturálnych reforiem v krajine. Okrem toho fond zdôraznil, že sú potrebné finančné prostriedky na zabezpečenie toho, aby bola Ukrajina pripravená na návrat k hospodárskemu rastu po skončení krízy.

Organizácia poukazuje na potrebu dodatočného reformného úsilia na zabezpečenie udržateľného a inkluzívneho rastu ukrajinskej ekonomiky.

Priority programu Program pomoci sa zameria na štyri prioritné oblasti: zmiernenie hospodárskych dôsledkov pandemickej krízy, udržanie nezávislosti centrálnej banky a pružný výmenný kurz, zabezpečenie finančnej stability a prijatie hlavných protikorupčných opatrení.

Ako pripomína MMF, schválený úverový mechanizmus nahrádza predtým existujúci program pomoci, ktorý odsúhlasil Kyjev a fond na konci decembra 2018. Bol navrhnutý na 14 mesiacov a poskytol finančnú pomoc vo výške 3,9 miliárdy dolárov. Koncom decembra 2018 Ukrajina dostala tranžu vo výške približne 1,4 miliardy dolárov. Neskôr neboli splátky v rámci tohto programu vyplatené.

LEA HEČKOVÁ

Odeslat komentář