JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

PRICHÁDZA NOVÁ EKONOMICKÁ KATASTROFA! ČÍNA PREDPOVEDÁ PRASKNUTIE BUBLÍN NA GLOBÁLNYCH FINANČNÝCH TRHOCH

Čína predpovedá prasknutie bublín na globálnych finančných trhoch a na vlastnom trhu s nehnuteľnosťami.

Toto sú veľmi reálne dôsledky bezprecedentného nalievania lacných peňazí do svetovej ekonomiky. Prečo Čína straší svet novou krízou a kedy to môže nastať?

Finančný regulátor ČĽR spôsobil rozruch vyhlásením o dvoch cenových „bublinách“ naraz. V prvom rade preteky na globálnych akciových trhoch vytvárajú „bublinu“, ktorá nakoniec praskne a akcie pôjdu dolu.

„Finančné trhy sa v Európe, Spojených štátoch a ďalších rozvinutých krajinách držia na vysokých hladinách, čo je v rozpore so skutočnou ekonomikou,“ uviedol Guo Shuqing, šéf Čínskej bankovej a poisťovacej regulačnej komisie. Toto oznámenie viedlo k poklesu ázijských akcií, futures na európske akcie a cien komodít. Americké akciové indexy tiež poklesli v prvej polovici utorňajšieho obchodovania. Investorov stále ohromuje nedávny výpredaj na trhu dlhopisov.

Druhá „bublina“ dozrieva na samotnom realitnom trhu v Číne: mnohí naďalej kupujú domy ako investície alebo na špekulatívne účely, čo je „veľmi nebezpečné“, varuje Čínska centrálna banka. Úrady zaviedli nový mechanizmus poskytovania hypotekárnych úverov, ktorý obmedzuje poskytovanie úverov s cieľom spomaliť prudký nárast dopytu. Ceny nehnuteľností na sekundárnom trhu však napriek tomu vyskočili na maximum aj za rok a pol.

Čína sa tak môže pripraviť na sprísnenie svojej menovej politiky, ktorá ani nebola taká mäkká ako v USA a Európe. Peking sa tak môže pokúsiť ochladiť akciové trhy a trh nehnuteľností. Problém je v tom, že utiahnutie skrutiek v ČĽR môže vyvolať novú krízu, keď sa svet ešte nespamätal od koronavírusovej krízy.

Paradoxom je, že ak sa nič neurobí, môžu bubliny neočakávane prasknúť (ako hypotekárna bublina v USA v roku 2008), no ak sa opatrenia zavedú príliš skoro, môžu tiež poškodiť globálnu ekonomiku.

„Takýto tvrdý obrat by mohol byť rovnakou chybou, akú urobil Fed asi pred sto rokmi, keď príliš rýchlo zvýšil úrokové sadzby v obave z prehriatia,“ hovorí Alexander Kuptsikevich zo spoločnosti „FxPro“. Zvýšenie sadzieb tiež nie je najlepším riešením vzhľadom na historický nárast zlyhaní spoločností v Číne. „Ide o pomerne toxickú kombináciu, ktorá môže rýchlo zničiť globálny optimizmus, najmä na európskom kontinente,“ tvrdí zdroj.

„Riziká druhej vlny krízy sú skutočne reálne,“ hovorí Sergej Perechod, analytik spoločnosti „Finam Group“. Kríza v roku 2020 prinútila centrálne banky sveta k tomu, aby do hospodárstva dostali bezprecedentné finančné pôžitky a injekcie vo forme nezabezpečeného vlievania peňazí.

„To prispelo k rastu finančných deformácií — poklesli príjmy, ale zvýšila sa hodnota akcií, zvýšil sa počet „zombie-spoločností“, ktoré si predlžujú životnosť vďaka superlacným požičaným peniazom. Všetky tieto finančné injekcie môžu veľmi rýchlo zasiahnuť krehkú globálnu ekonomiku ako bumerang, najmä môže začať nekontrolovateľný nárast inflácie a rozpredaj dlhopisov. Riziká rozsiahlych zlyhaní v Číne, kde je celkový dlh 335% HDP, hrajú dôležitú úlohu v možnej budúcej kríze,“ pokračuje expert.

„Vo svete superlacných peňazí je pravdepodobnosť prasknutia bubliny pomerne vysoká,“ súhlasí Eduard Harin, portfóliový manažér spoločnosti „Alfa Capital“.

To však neznamená, že bubliny prasknú už dnes. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to tento rok nestane. „Teraz sa trhy držia nad svojimi historickými úrovňami, ale nie až tak veľmi. Preto je nesprávne hovoriť o prasknutí bubliny práve teraz,“ tvrdí Harin. „Napriek obrovským rizikám môže rast bublín pokračovať ďalšie dva alebo tri roky, pretože v spotrebiteľskom správaní panuje určitá zotrvačnosť,“ hovorí Sergej Perechod.

Vyhlásenie regulačného orgánu pripomína skôr prvé čínske varovanie, pretože ani Fed, ani ECB sa vôbec neobávajú prehriatia akciových a bytových trhov a Pekingu sa takáto benevolentnosť nepáči.

„Momentálne to vyzerá, akoby sme poukazovali na budúce problémy z dlhodobého hľadiska. Regulačné orgány a politici na celom svete ubezpečujú, že nebudú sprísňovať úverové podmienky a budú naďalej rozdávať peniaze, kým sa ekonomika úplne neobnoví. A to minimálne do konca roka, keď sa úvahy o obmedzení podpory ešte len začnú,“ hovorí Aleksander Kuptsikevich, hlavný analytik spoločnosti „FxPro“.

Podľa jeho názoru čaká nás ešte niekoľko rokov zvyšovania cien na trhoch s bývaním a surovinami.

„Ak hľadáme analógiu s predchádzajúcim hospodárskym cyklom, potom rok 2021 nebude rokom 2007 alebo dokonca 2008, ale približne rokmi 2000-2001. To znamená, že prejdú roky, kým sa bublina zrúti, samozrejme, ak svetové centrálne banky nebudú prudko sprísňovať štandardy bankového dohľadu v snahe zlepšiť kvalitu úverového trhu na úkor objemov,“ očakáva Kuptsikevich.

Rusko ako dôležitý dodávateľ energie a surovín je úzko prepojené s globálnym finančným systémom. Preto sa zrútenie bubliny na finančnom trhu dotkne aj ruského systému. „V posledných rokoch sa však Rusko stalo odolnejším voči vonkajším šokom a negatívny vplyv môže znamenať iba pokles cien základného vývozného tovaru. Nahromadené zlato a devízové ​​rezervy sú tiež pripravené na zmiernenie následkov novej krízy,“ uzatvára Perechod.

 

Zdroj: https://sk.news-front.info/

Odeslat komentář