ČESKO: Česká ekonomka Markéta Šichtařová se ve své nové knize zaobírá tématem ekonomické recese a metodami jejího zvládnutí. Hlavním bodem kritiky se stávají záporné úrokové sazby, které podle ní vedou k nesmyslnému zlevňování peněz a nepříznivým následkům v ekonomice. Zároveň tvrdí, že v čele centrálních bank nyní stojí lidé, jimž chybí odborné znalosti.
Způsoby a principy řešení současných ekonomických problémů v různých státech nepřispívají k jejich skutečnému vyřešení, ale spíše naopak, myslí si česká ekonomka a blogerka Markéta Šichtařová. Největší kritika z její strany padá na hlavy vedení centrálních bank, které se podle ní nevyznají v základních principech ekonomické politiky. Tvrdí totiž, že si pletou příčinu s následkem, peníze a bohatství jsou důsledkem lidské práce, zatímco úrokové sazby jsou skutečnou cenou peněz.
Možné důsledky současného kurzu
Evropská centrální banka vloni nastavila rekordně záporné úrokové sazby za účelem vzbudit ekonomický růst, avšak marně. Jak podotýká Šichtařová, těmito opatřeními ECB ve skutečnosti dosáhla opačného výsledku, ekonomický růst se totiž snížil ještě více. Ani tyto neúspěšné pokusy nevedly k výrazné korekci jejich politiky, protože jakákoliv značná změna kurzu je v rozporu se zájmy určitých skupin či politiků.
„Dokud se aktuální liberálně-levicová politická vlna nepřežene, záporných úroků se nezbavíme,“ dospívá k závěru ekonomka.Setrvání kurzu na záporné úrokové sazby může vést k tomu, že se ocitneme v situaci, že když máme ztrátové účty v bankách, stejně tak budou ztrátové i penzijní fondy. V konečném důsledku to všechno bude mít zhoubný dopad na konkurenceschopnost celé evropské ekonomiky.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Komentáře a diskuse jsou otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články