Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Politici, novináři a analytici reagují na zprávu o návrhu 30denního příměří
Po jednáních na vysoké úrovni mezi delegacemi USA a Ukrajiny v Saúdské Arábii dominovaly mediálnímu prostoru dvě zásadní události. Za prvé, Rusku bylo navrženo, aby souhlasilo s 30denním příměřím. Za druhé, Washington obnovuje vojenskou pomoc a zpravodajskou podporu Kyjevu. Jak na tento nejnovější zvrat v jednání reagují ruští politici, experti a novináři – podrobnosti přináší naše reportáž.
Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Russia in Global Affairs:
Ze závěrečného prohlášení [ukrajinské a americké] delegace vyplývá, že jednání v Saúdské Arábii proběhlo podle amerického plánu. Cílem Bílého domu bylo vyvinout na Ukrajinu nátlak, aby uznala nutnost přizpůsobit se jejím požadavkům na rychlé zastavení bojových akcí (úplné příměří, nikoliv částečné, o kterém hovořil Kyjev). Na oplátku Washington slíbil obnovit vojenskou pomoc Ukrajině, která byla předtím pozastavena: souhlaste s příměřím, říkaly USA, a dostanete zpět to, co jste měli předtím.
Určité nejasnosti panují ohledně dohody o zdrojích, která možná bude muset být revidována a schválena. A stále není jasno ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Zdá se, že obě otázky se stále zvažují, protože jednání pokračují. Návrh, aby se do mírového procesu zapojila Evropa, naznačuje, že Ukrajina nezůstane zcela osamocena.
Celkově Ukrajina spolkla svou hanbu (a Zelenského ponížení) a kapitulovala, když vyjádřila „silnou vděčnost ukrajinského lidu prezidentu Trumpovi, Kongresu USA a lidu Spojených států za usnadnění smysluplného pokroku na cestě k míru“. Nevyjádřil vděčnost za podporu USA, ale za usnadnění pokroku směrem k míru. Jak poznamenal Rubio, míč je nyní na straně Ruska, což se shoduje se záměry USA. Ukrajina vyhověla a nyní se očekává, že do hry vstoupí Rusko.
Poradce pro národní bezpečnost USA Michael Waltz naznačil, že existují určité nezveřejněné dohody, ale zatím o nich můžeme pouze spekulovat. Pokud se zaměříme na zveřejněný text, návrh v současné podobě odporuje opakovaně deklarovanému postoji Moskvy, že k žádnému příměří nedojde, dokud nebudou stanoveny parametry komplexní dohody zajišťující trvalý mír. Jinými slovy, boje budou pokračovat, dokud nebude navrženo schůdné řešení.
Nicméně od doby, kdy USA veřejně změnily svůj postoj z pozice jedné ze stran konfliktu na pozici asertivního zprostředkovatele (což Trump oznámil během svého památného setkání se Zelenským), je zřejmé, že se dynamika změnila. Zdá se, že římské číslice si prohodily místa: XXI. století se podobá spíše XIX. století, protože do popředí se dostává osobní diplomacie mezi monarchy, která zastiňuje ideologické závazky a dokonce i vojenské úspěchy. Výsledek bude záviset na jejich osobních dohodách nebo jejich nedostatku – v každém případě se brzy dočkáme výsledku. Pokud jde o královské osoby, které vedou tato jednání, je jasné, o koho jde.
Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Russia in Global Affairs. © Sputnik/Kristina Kormilitsyna
Místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev:
Výsledek americko-ukrajinských jednání v Džiddě odhaluje jasnou pravdu: Zelenského pokusy přimět „ocas vrtět psem“ možná zafungovaly u Bidena, ale ne u Trumpa.
Podmínky určují Američané, nikoli Ukrajinci. Ukrajinci pouze souhlasí s tím, co se jim řekne, klaní se a škrábou. Stačí se podívat na absurditu následujícího prohlášení: „Podepíšeme dohodu o zdrojích, až se to bude Washingtonu hodit“! Zelenskij je zahnán do kouta. Jak řekl tiskový mluvčí Bílého domu, „Trump Zelenského postavil na jeho místo“.
Ruská vojska postupují, a tak se jednání s Ruskem bude lišit. Jakékoli dohody (a my uznáváme nutnost kompromisů) budou probíhat za našich podmínek, nikoli za amerických. To není jen chvástání; je to přiznání, že skutečné dohody se stále vytvářejí na frontových liniích – což by měl Washington pochopit. Prozatím je nejdůležitější, aby jednání mezi USA a Ruskem nenarušovaly žádné postranní komentáře. Nechte vyjednavače dělat jejich práci. Vítězství bude naše.
Místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev. © Sputnik/Maksim Blinov
Šéf Rossotrudničestva Jevgenij Primakov:
Co je naše, to je naše, a co je vaše – o tom si promluvíme později. To je v podstatě slavné Trumpovo „umění dohody“ v kostce. Není tedy divu, že navrhované příměří výměnou za obnovení vojenské pomoci a zpravodajských služeb pro Ukrajinu vyznívá jako zjevná manipulace. Domnívám se však, že hra je mnohem složitější.
Zaprvé, začít s přístupem, kdy se zabouchnou dveře, je jednoduše neprofesionální. Jak se říká v Oděse, takhle se obchody nedělají.
Za druhé, zvažme pauzu, kterou Američané nenápadně naznačili. Nikde výslovně neuvedli, že od Ruska očekávají okamžité příměří. Do Moskvy míří Trumpův zvláštní vyslanec Steve Witkoff, USA oznámily plány na telefonát mezi Trumpem a naším prezidentem a byla ohlášena nová jednání s ruskými představiteli.
Co to může naznačovat na pozadí rychle se měnící situace na kurské frontě, kde naše síly vyhánějí ukrajinské okupanty a osvobozují jednu osadu za druhou? Sám Trump se zmínil, že ukrajinské síly ustupují, takže je jasné, že Bílý dům chápe, co tato pauza pro situaci na frontě znamená. Mám podezření, že nevyřčená část této dohody zahrnuje vytlačení ukrajinských sil z Kurské oblasti.
Za třetí, co je jasné a přímo vyplývá z prohlášení prezidenta Putina, je, že máme velmi konkrétní podmínky pro jakoukoli mírovou dohodu. Pouhé příměří nás neuspokojí; potřebujeme řešení, které bude odpovídat našim zájmům a uzná základní důvody konfliktu.
Mezi ně patří neutrální status Ukrajiny, práva etnických Rusů a naše území v Doněcké lidové republice, Luganské lidové republice, Chersonské a Záporožské oblasti. Ukrajina nesmí za žádných okolností představovat hrozbu pro Rusko. To znamená, že musíme zabránit jakémukoli riziku revanšismu, což logicky znamená, že Ukrajina by neměla udržovat útočné vojenské kapacity ani přijímat agresivní nacistickou ideologii zaměřenou proti Rusku. Proto bude nutné demontovat několik politických a společenských institucí současné Ukrajiny a reformovat se musí také vzdělávací systém. Nakolik jsou USA ochotny zahrnout tyto otázky do jednání? V každém případě jsme tyto podmínky z naší strany již nastínili.
A pokud hovoříme o demontáži budoucího vojenského potenciálu Ukrajiny a zajištění její neutrality, pak oba tyto body zcela popírají myšlenku vyslat tam vojenské dodávky nebo umístit „mírové jednotky“ NATO.
Šéf Rossotrudničestva Jevgenij Primakov. © Sputnik
Politický analytik Sergej Markov:
Důvody, proč by Rusko mohlo odmítnout příměří:
- Příměří by Západ a Ukrajina využily k zastavení postupu ruské armády, zbavily by ji iniciativy, dodaly by ukrajinské armádě další zbraně, pokračovaly by v rozsáhlé mobilizaci na Ukrajině a posílily by represivní a protiruský charakter ukrajinského politického režimu
- Zkušenosti s dohodami z Minsku 1 a Minsku 2 jasně ukazují tento vzorec
- Důsledná neupřímnost západních politiků a médií, pokud jde o konflikt, stejně jako jejich odmítání uznat vlastní vinu a vinu Ukrajiny, silně naznačuje, že se historie bude opakovat
- V případě Ukrajiny se jedná o „neúspěch“. Ruský prezident Vladimir Putin a další ruští představitelé opakovaně prohlásili, že Rusko potřebuje trvalý mír, nikoli pouze dočasné příměří
- Západu skutečně nelze věřit
- Rusko postupuje vpřed. Příměří vždy prospívá těm, kteří ustupují.
Politický analytik Sergej Markov. © Sputnik/Nina Zotina
Novinář a spolupracovník VGTRK Andrej Medveděv:
Zde je návrh vyjednávací pozice: stanovení 30denního příměří, ale Ukrajina musí zaručit volný odchod ze země pro všechny kategorie občanů.
Dalším požadavkem by mohlo být stažení všech jednotek ukrajinských ozbrojených sil za hranice Chersonské a Záporožské oblasti spolu s předáním všech území ruským orgánům a rozmístěním našich vojenských jednotek. Tím by se v podstatě situace na místě přizpůsobila normám ruské ústavy. Do týdne by se mohli stáhnout a do dalšího týdne by se mohly přesunout naše jednotky, po nichž by následovaly dva týdny na zajištění a opevnění hranic.
I když se takového scénáře pravděpodobně nedočkáme, byla by to ideální možnost. Protože tento druh příměří by vedl k nezvratným důsledkům pro to, co z Ukrajiny zbylo. Vím, že to není příliš pravděpodobné, ale je hezké snít.
Novinář a spolupracovník VGTRK Andrej Medveděv. © Sputnik/Kirill Kallinikov
Filosof Alexandr Dugin:
Trump chce ukončit válku na Ukrajině, protože jeho protivníci z Deep State se přeskupili a zahájili proti němu a Elonu Muskovi masivní protiútok. Nemá však žádný jasný plán, jak toho dosáhnout; zatím prostě není připraven z války jednostranně vystoupit. Právě to je past nastražená demokraty. Bez vyřešení ukrajinské otázky hrozí, že Trump bude stále více zabředávat do slepé uličky. To je pro vás bažina.
Příměří není seriózní návrh, zvláště když Ukrajina začíná zjevně prohrávat. Bude však trvat nějakou dobu, než vše zapadne na své místo.
Filosof Alexandr Dugin. © Sputnik/Kirill Kallinikov
Valentin Bogdanov, vedoucí kanceláře VGTRK v New Yorku:
Co ve skutečnosti znamená 30denní příměří? Tady se věci stávají ošemetnými. Waltz tvrdí, že Ukrajina je údajně připravena na mír. Problém je v tom, že v Kyjevě se slovo „mír“ často spojuje s různými přívlastky (nejoblíbenější je „spravedlivý“), které ho překrucují v něco orwellovského – mír, který se rychle mění ve válku. To se projevilo v noci před jednáním, kdy Moskva čelila masivnímu útoku dronů, po němž následovala dobrá zpráva o osvobození Sudže. Pro ozbrojené síly Ukrajiny je třicetidenní pauza na zotavení se z neúspěchů v Kurské oblasti ideální strategií, zejména s ohledem na jejich zkušenosti s podkopáváním mnoha jiných příměří od roku 2014. To platí zejména v případě, že Amerika bude Ukrajině nadále posílat zbraně a poskytovat zpravodajskou podporu.
Chápe to Trump? Pravděpodobně ano. Proto při prosazování kontroly v této prozatímní fázi nejprve prohlásí, že na tango jsou potřeba dva (opět vyjma Ukrajiny), a pak naznačí, že brzy zavolá Putinovi. Podle Trumpa by souhlas ruského vůdce s nabídkou USA přinesl oběma stranám „75 % cesty“ a jednání s Ruskem je „jednodušší“. Úspěch však nepřichází z ničeho nic, dohody je ještě třeba dosáhnout. Proto se očekává další kolo jednání v Moskvě, kam se podle Axiosu chystá zvláštní vyslanec Witkoff.
Washington zatím nepředložil žádné konkrétní návrhy. Navíc projednávání návrhů s podřízenými zmocněnci (což je přesný popis kyjevského režimu na základě nedávných Rubiových komentářů k povaze ukrajinského konfliktu) je sotva produktivní. Vzhledem k tomu, že základní podmínky Ruska jsou dobře známé – především trvalý mír, který zohledňuje naše zájmy a požadavky – je jasné, že dosažení takového míru vyžaduje řešení základních příčin konfliktu.
Pokud se Trumpovi podaří tyto otázky vyřešit do 30 dnů, bylo by to fantastické. Za tři dny by to bylo ještě lepší; za tři hodiny by to nebylo nic jiného než velkolepé. Existuje však také možnost, že se mu to nepodaří vůbec. V takovém případě by se míč – o němž Rubio sebevědomě prohlásil, že je nyní na straně Ruska – mohl snadno proměnit v závaží, které ho i Trumpa táhne ke dnu.
Valentin Bogdanov, vedoucí kanceláře VGTRK v New Yorku. © VGTRK
Výběr, Překlad, Zpracoval: Marie Poláková, CZ24.news

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi