JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Princip Americké invaze je vždy stejný, ať už je to Měsíc nebo Irák! Der Spiegel: USA chtějí zabírat vesmírné zdroje, a ne je sdílet!

USA: V NASA říkají, že doufají, že budoucnost bude vypadat jako ve filmu Star Trek, a ne jako ve Star Wars.

Podle Der Spiegelu se však odborníci domnívají, že Spojené státy spíše chtějí zabírat kosmické zdroje, než je sdílet s jinými.
S podáním prezidenta Donalda Trumpa se NASA hodlá vrátit na Měsíc a na tom tvrdě pracuje. Podle Der Spiegelu agentura říká, že to bude něco víc než PR akce pro filmové kamery: mluvíme o dlouhodobé přítomnosti na jiné planetě, přičemž mezinárodní partnerství hraje svoji roli.

Podle publikace vešly ve známost klíčová ustanovení amerického lunárního programu „Artemis”. Hovoříme o pomoci s problémy, o spolupráci různých států, o prevenci tvorby kosmického odpadu, o rozpracováníi zdrojů na Měsíci, o ochraně stávajících amerických přistávacích míst a o vytváření tzv. bezpečnostních zón kolem budoucích základen. Ostatní státy by v těchto zónách neměly vykonávat žádnou činnost.

„Navrhované zásady by neměly způsobit odmítnutí u žádného odpovědného kosmického národa. Doufáme, že díky „Artemis“ bude budoucnost vypadat spíše ve filmu Star Trek, a ne ve Star Wars,“ řekl Mike Gold, viceprezident mezinárodních vztahů NASA.

Rusko obvinilo Trumpa ze snahy ukořistit si Měsíc a jiné planety!
 
Od roku 1967 již existuje mezinárodní dohoda, která reguluje těžbu zdrojů ve vesmíru. Tuto smlouvu o vesmíru podepsalo více než sto států – včetně Spojených států. Zavazuje země mimo jiné k tomu, aby využívaly prostor pro mírové účely, zakazuje zde rozmístění zbraní hromadného ničení a určuje, že žádný stát se nemůže zmocnit jakéhokoli nebeského těla. Jak se tvrdí v NASA, program „Artemis“ tuto smlouvu ožívá.

Odborníci se však domnívají, že to není úplně pravda.

„Z historického hlediska je tato dohoda navržena tak, aby zabránila mocným státům dělat v kosmu cokoli, co se jim líbí. Problém je v tom, že tato dohoda o vesmíru jasně nedefinuje právní situaci v některých oblastech,“ uvedl publikaci šéf oddělení mezinárodního práva Stefan Hobe, vedoucí Ústavu pro letecké, kosmické a kybernetické právo na univerzitě v Kolíně nad Rýnem.

Není jasné, zda soukromé osoby mohou využít bohatství prostoru pro zisk, například při těžbě na Měsíci nebo na asteroidech. Spojené státy věří, že mohou: z jejich pohledu lze takové zdroje získat, i když formálně nepatří žádnému vlastníkovi, stejně jako můžete lovit ryby bez nároku na vlastnictví celého oceánu.

„Nebudeme čekat na uzavření dohody odpovídající naším národním zájmům. Věříme, že můžeme letět na Měsíc a využívat tam zdroje. Proto budeme létat na Měsíc a využívat jeho zdroje. A uděláme to ve spolupráci s dalšími zeměmi,“ řekl Christopher Johnson, odborník na astronautiku ze Secure World Foundation.

Nakolik se program „Artemis“ stane mezinárodním, ukáže čas, podotkl nepříliš přesvědčený Spiegel. Šéf NASA Jim Bridenstine informoval o zájmu Japonska a Kanady. Rusko však podrobilo tento program kritice.

„Princip invaze je stejný, ať už je to Měsíc nebo Irák,“ napsal na Twitteru Dmitrij Rogozin, bývalý vicepremiér a současný šéf Roskosmosu. Ten, kdo shromažďuje koalici mezinárodních sil, to podle něj zakončí s něčím podobným jako Irák nebo Afghánistán. Doplnil, že Rusko nedovolí Spojeným státům si privatizovat Měsíc.

Odeslat komentář