Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU/BĚLORUSKO: Zákaz létání letadel běloruských leteckých dopravců ve vzdušném prostoru a na letištích EU vstoupil v platnost v sobotu po zveřejnění příslušného rozhodnutí Rady EU.
Podle jednoho z vrcholových představitelů EU Charlese Michela „od sobotní půlnoci je jakémukoli letadlu běloruských leteckých dopravců zakázáno přistát, vzlétnout nebo létat nad územím EU“.
V oficiálním rozhodnutí se objasňuje, že zákaz se nebude vztahovat na humanitární lety, nouzová přistání a nouzové lety.
Zákaz letů byl pouze prvním oficiálně schváleným opatřením Evropské unie proti Bělorusku po incidentu s přistáním letadla letecké společnosti Ryanair v Minsku dne 23. května.
Podle šéfa Evropské rady budou brzy následovat personální sankce vůči fyzickým a právnickým osobám v Bělorusku. Ty mohou být schváleny již příští týden. Z dlouhodobého hlediska může Bělorusko čelit také sankcím v jistých oblastech hospodářství.
Politické rozhodnutí o těchto sankcích přijali lídři států a předsedové vlád EU 24. května po diskusi o Bělorusku na summitu v Bruselu.
Incident s letadlem společnosti Ryanair
Letadlo irské letecké společnosti Ryanair, které letělo 23. května z Athén do Vilniusu, přistálo nouzově na letišti v Minsku kvůli zprávě o bombě na palubě, která se ukázala být falešná. Na letišti byl zadržen Roman Protasevič, zakladatel Telegram kanálu Nexta, který byl v Bělorusku prohlášen za extremistický. Je obviňován z několika trestných činů včetně organizování hromadných nepokojů a hrozí mu až patnáct let odnětí svobody. Spolu s ním byla zadržena občanka RF Sofie Sapegová. Podle informací ruského ministerstva zahraničních věcí je podle běloruského trestního zákoníku podezřívána z několika trestných činů, spáchaných v srpnu a září 2020. Byla umístěna do vazby na dva měsíce.
Brusel poté vyzval k co nejrychlejšímu zavedení nových sankcí proti Minsku. Bělorusko však prohlásilo, že zpráva o bombě přišla na e-mail minského letiště. Kapitán letadla sám přijal rozhodnutí o přistání, o žádném donucení ani otočení letadla nemůže být řeč, prohlásil velitel běloruských VLS a vojsk PVO Igor Golub.
Nejvyšší představitelé členských zemí EU se rozhodli na základě výsledků jednání o Bělorusku přijmout politické rozhodnutí o zákazu letů běloruských letadel v evropském vzdušném prostoru a rovněž doporučili evropským leteckým společnostem, aby se vyhnuly letům nad Běloruskem. EU vyzvala k co nejrychlejšímu zavedení nových sankcí proti Bělorusku v souvislosti s tímto leteckým incidentem.
Toto není první případ nuceného přistání. Například v červenci 2013 „na žádost“ Spojených států bylo nuceno přistát ve Vídni letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese. Důvodem byla údajná informace o tom, že se na palubě nachází bývalý agent CIA Edward Snowden, obviněný Američany z prozrazení státního tajemství. Policie bezvýsledně prohledala letadlo číslo jedna a o několik hodin později mohl prezident pokračovat v cestě. Žádné vyšetřování se nekonalo.
Zdroj: https://cz.sputniknews.com/
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi