Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: O zákazu telefonování žáků během školního dne se v posledních letech vedou kontroverzní debaty, ale alespoň se o tomto zásadním tématu začíná mluvit. Zákaz čehokoli ve svobodné společnosti vyvolává diskusi, protože lidé někdy najdou způsob, jak takové zákazy nebo varování obejít, a někdy se zákazem nějaké věci zvýší její přitažlivost, zejména pro mladé lidi.
Co však trvalo tak dlouho, než se veřejné školy začaly vážně zabývat problémem, který ovlivňuje učení žáků? Tento džin byl vypuštěn z láhve před více než deseti lety. Jako pedagog jsem dobře obeznámen s problémy, kterým učitelé čelí v souvislosti s rozptylováním žáků telefonem během vyučovacích hodin. Někteří studenti se pokoušejí schovávat své telefony pod učebnice, na klíně nebo v rukávu, zatímco předstírají, že věnují pozornost výuce.
Různé oblasti mají různá pravidla týkající se používání telefonů a nařízení týkající se používání telefonů studenty jsou vymáhána nejednotně. Někteří učitelé mají účinná pravidla pro nepoužívání telefonů. Studenti si buď ukládají telefony do batohů, nebo mají na stěnách třídy plátna s kapsami na odkládání telefonů během vyučovací hodiny.
Někteří úředníci navrhují, aby všechny telefony byly uloženy v kanceláři školy nebo v úložných prostorách se skříňkami. To by bylo příliš těžkopádné a vyžadovalo by to kontrolu a zabezpečení. Mluvíme o školách, které mají stovky nebo tisíce studentů, kteří musí ráno telefony odevzdávat a na konci dne si je zase vyzvedávat. Telefony by se mohly v návalu studentů ztratit, někam zašantročit nebo by je někdo mohl ukrást.
Přetíženi podněty
Zdravý rozum a pozorování nám říkají, že ve třídách, kde nejsou telefony povoleny, se žáci lépe učí díky menšímu rozptylování, zatímco ve třídách, kde učitelé nemají důsledné zásady, je učení nerovnoměrné. V prostředí, kde žáci již používají k plnění úkolů a čtení učebních materiálů počítač, mohou telefony přispět k přetížení podněty, které vzniká nadměrným používáním technologií.
Výzkum ukázal, že nadměrné používání obrazovek má škodlivý vliv na vyvíjející se mozek a může ovlivnit návykové oblasti mozku. Vzhledem k tomu, že tomu tak je, nemělo by smysl, aby pedagogové a rodiče aktivně omezovali používání telefonů a chránili tak zdraví žáků? Ztráta výuky způsobená distančním vzděláváním během pandemických lockdownů by skutečně měla učinit z osobního vzdělávání naléhavou prioritu pro každou školu. Mnoho studentů se uprostřed distančního vzdělávání v letech 2020 a 2021 naladilo na virtuální svět platforem sociálních médií, místo aby se v rámci distanční výuky snažili naučit co nejvíce.
Na stejné vlně
Okresy a školy, které zavedou důsledná pravidla pro používání telefonů, budou mít pravděpodobně podporu učitelů, pokud budou pravidla dodržována a bude existovat odpovědnost shora dolů. Pokud žáci nebudou za používání telefonu čelit důsledkům, nebudou tato pravidla účinná. V konečném důsledku záleží na rodičích, žácích a učitelích, aby byli na stejné vlně.
Z dlouhodobého hlediska studentům neuškodí, když si vyzkouší, že se během školního dne budou muset vzdát telefonu a odvrátit se od své fixace na telefon. Časem si vytvoří větší situační povědomí v reálném světě, naučí se znovu socializovat a více se zapojí do duševních a fyzických výkonů.
Kdyby to záleželo na mně (což nezáleží), nedovolil bych mladým lidem mít telefon ani v pozdějších fázích dospívání. Vyvíjeli by se normálně a déle by udrželi pozornost, cvičili by si zdravé studijní návyky, komunikovali s ostatními, více cvičili a zapojovali se do akademických a školních aktivit. Navzdory lákadlům umělé inteligence neexistuje žádná zkratka k získání solidního vzdělání.
Studenti by se mohli naučit, jak skutečně číst knihy, dělat si poznámky a kriticky myslet. Mohli by se dokonce dozvědět o nebezpečích, která představuje nadměrné používání technologií, a naučit se je používat rozumně. Odpoutání se od posedlosti telefonem také pomůže studentům čelit realitě, aniž by se zhroutili. Připraví je to na náročnost vysokoškolského studia a na výkon povolání.
AUTOR: Christian Milord
Zpracoval: ET-CZ
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi