Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
„Říká se, že opakování je matka moudrosti, ale v tomto případě je opakování spíše matka hlouposti. Je paradoxní, že se nedokážeme vzpamatovat a uvědomit si věci, které byly historickým poučením. Nejen světové válečné konflikty, ale také reakce na různé přírodní katastrofy a podobně. To v konečném důsledku opět vede k tomu, že opakujeme stejné chyby. Snažíme se vládnout, snažíme kořistnicky drancovat přírodní zdroje, snažíme se ovládat ty, kteří jsou jiní, když to nejde, tak je eliminujeme. V konečném důsledku to vede k tomu, že vlastně celá společnost jenž má k dispozici obrovský aparát, možnosti informační revoluce, má obrovské informační zdroje, tak stále zůstává zakopaná v těch svých starých stereotypech. To nemluvím o stereotypech typu černého pasažéra, kdy si lidé říkají: „Já se nemusím změnit. Změní se soused. Já se pak přidám. V konečném důsledku vidíme jednu věc. Ty velikáni ducha jako je William Shakespeare, Leonardo da Vinci jakoby nebyli pro nás vzorem. Pro nás je vzorem největší detailní hloupost, když si uděláme selfíčko s celebritou. Bohužel tomuto principu podlehla i věda,“ říká v první části rozhovoru profesor Peter Staněk na téma kulturní oblasti ve vědě, historii, inspiraci přírodou, medicíně nebo aktuálnímu vývoji medií.
Jaké má lidstvo schopnosti? Proč tady jsme? Co je smyslem našeho života? Proč je naším úkolem posunout poznání? Co mají společné lidstvo a rostliny? Proč je příroda nekonečnou inspirací pro lidstvo? Proč výzkumy potvrzují, že máme 21 smyslů? Proč může naše vědomí předvídat budoucnost? Proč se věda stala sluhou vládnoucích elit? Proč je důležité se učit číst přírodu? Proč je některé opakování spíše matkou hlouposti? Natočeno 12. prosince 2022 Šadíkové Humence, Slovensko 💫🇨🇿 Podpořte přípravu rozhovorů na Inovace Republiky a přípravy video obsahu „vize z krize“. Rádi bychom také natáčeli další série rozhovoru ve stylu moderovaného „dialogu protistran“ ke stále více polarizované společnosti. Číslo transparentního účtu: 12122128/2010. Do poznámky napište “DAR”. „Bohužel 50 let pracuji ve vědě mé největší životní zklamání je v tom, že věda ve většině případů již nehledá poznání, odpovědnost spojenou s poznáním, nehledá komplexní obraz světa, ale zajímají je granty, peníze, prostor v médiích, ocenění, apod. Kolegové se zabývají przněním vědy. Věda se stala sluhou politických elit a zdůvodněním nejrůznějších nesmyslů, které tyhle politické elity přednášejí. Hodně mi chybí propojení vědních disciplín – interdisciplinarita. V normálních podmínkách, když mluvíme o Standfordu nebo M.I.T., tak základem se stává multidemenzionalita, interdisciplinarita, propojení jednotlivých vědních disciplín,“ vysvětluje profesor Peter Staněk svůj pohled na globální vývoj vědeckého prostředí.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi