Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Pri hodnoteniach návštevy pápeža na Slovensku málokto zdôraznil jeho tri rozhodujúce geopolitické odkazy – vyzdvihnutie cyrilo-metodskej tradície, uvedenie pojmu slovanského bratstva do kontextu vysokej politiky a odslúženie gréckokatolíckej omše v Prešove. Sú to jednoznačné odkazy stredoeurópskemu priestoru na hľadanie civilizačnej alternatívy. Je možné uvedené smery uvažovania považovať za základ budúcej Stredoeurópskej únie?
Každý jeden z týchto troch prvkov môže mať zjednocujúci potenciál. Cyrilo-metodská tradícia je kultúrnym dedičstvom ako pre západných tak aj pre južných a východných Slovanov. Slovanské bratstvo je koncept, vďaka ktorému prežili Slovania stáročia útlaku a nepriaznivého postavenia. A gréckokatolícka cirkev je určitou syntézou západného a východného kresťanstva. Veci sú samozrejme historicky o dosť zložitejšie, no ak hľadáme zjednocujúce symboly stredovýchodnej Európy a Balkánu, tak tu ich máme.
Potom stačí zemepisne vymedziť, ktoré štáty nesú uvedené myšlienkové dedičstvo buď čiastkovo alebo úplne. Okrem krajín V4, čiže Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, sú to Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko a západná Ukrajina. Spolu s pridruženými oblasťami Balkánu a Pobaltia obsahujú polovicu Európy. (viď mapa)
Doteraz sme hovorili o myšlienkových východiskách, no do dejov pochopiteľne vstupujú mocenské pomery a svetová geopolitika. Jedna vec je vymedziť priestor a dať mu zjednocujúcu myšlienku, druhá vec je realizácia a časový horizont. A ešte treťou a rozhodujúcou vecou je, kto bude ten proces riadiť.
Tu už sa môžu názory poriadne rozchádzať. Vieme si predstaviť, že projekt Stredoeurópskej únie je zaujímavý pre USA na využitie proti Rusku a tak isto je zaujímavý pre Rusko na využitie proti USA. Je zaujímavý pre Vatikán na rozšírenie svojho vplyvu smerom na východ, ale aj pre Moskvu na rozšírenie svojho vplyvu smerom na západ. Ale zo všetkého najdôležitejšou vecou je, ako sa k nemu postavia samotní Stredoeurópania.
Ak takýto projekt zoberú do rúk samotní obyvatelia strednej Európy a vymedzia sa tak voči západu, východu i zaoceánskemu tlaku, majú šancu na úspech. Zrejme si prejdú viacerými prechodnými fázami vývoja a vplyvov, no môžu v konečnom dôsledku rozvinúť vlastnú civilizačnú alternatívu. Nahrávať im bude rozklad západnej Európy za súbežného postupu islamu i formovanie ruskej euro-ázijskej entity. Európska civilizácia vo svojej rozmanitosti sa môže napokon zachovať práve tu. A to od pôvodného duchovna cez grécko-rímske dedičstvo a kresťanský odkaz až po moderné smery 21. storočia.
Samozrejme, takéto ďalekosiahle závery sa nedajú urobiť iba na základe zopár odkazov v prejave pápeža. Ale je to dôkaz, že čoraz viac dôležitých osobností rozmýšľa podobným smerom. Je to návod na spôsob myslenia, ktorý môže dať strednej Európe šancu na samostatný život. Čím viac ľudí bude premýšľať podobne, tým bude väčšia šanca, že sa to uskutoční.
Autor: Maroš Puchovský
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi