JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Protest Kongresu slovenskej inteligencie (KSI) voči potláčaniu slobody slova a zneužívaniu brachiálnej moci

SLOVENSKO: Kongres slovenskej inteligencie týmto kategoricky protestuje proti škandalóznemu prepadu a trestnému stíhaniu, ktorému čelí 74-ročný emeritný vysokoškolský pedagóg Technickej univerzity v Košiciach Doc. Ján Dudáš, DrSc.

Dňa 28. mája v ranných hodinách ho v byte prepadlo desaťčlenné komando „národnej protiteroristickej jednotky NAKA“ pod velením mjr. Iványiho, ktoré mu vykonalo päťhodinovú domovú prehliadku v byte i v kancelárii, pričom mu zabavili počítače i osobné materiály. Dôvodom jeho trestného stíhania zo strany špeciálneho prokurátora Mgr. T. Honza je jeho polemika so šéfom „Múzea holokaustu“ v Seredi Mgr. M. Korčokom zverejnená v minulom roku.

KSI pokladá za neakceptovateľné, aby diskusia o historických témach bola dôvodom na zastrašovanie slovenských intelektuálov, či dokonca na ich prenasledovanie a trestné stíhanie. Sporné miesta našej histórie či historickej pamäti sa majú riešiť na odbornom fóre slobodnou a vecnou polemikou, nie zásahmi maskovaných príslušníkov špeciálnych jednotiek politickej polície, či na pôde špeciálnych súdov. Nejde tu len o zásah a poškodenie cti i dobrého mena konkrétnej osoby, ale o zastrašovanie a umlčiavanie všetkých kriticky zmýšľajúcich ľudí. Pravdu, ani snahu po jej nájdení však nemožno umlčať ani tými najbrutálnejšími zásahmi štátnej moci. O tom nás presvedčili dejiny už mnohokrát – nepodarilo sa to ani jednému režimu, ani jedinému diktátorovi. Je preto na počudovanie, že súčasná vládna moc si to neuvedomuje, či nechce uvedomiť.

Takýto prípad brachiálneho zásahu proti členovi slovenskej akademickej obce tu nebol od roku 1989, keď padol totalitný režim. Práve naopak, podobné praktiky boli typickým znakom jeho najhoršieho obdobia – 50. rokov.

Vyzývame týmto vládu SR i poslancov NRSR, aby vo veci začatia trestného stíhania Doc. Dudáša, len kvôli vysloveniu polemickej reakcie, okamžite zjednali nápravu a nedopustili zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry a Špeciálnej prokuratúry. Tieto sa predsa majú zaoberať najzávažnejšími formami trestných deliktov, nie prenasledovaním slobodne zmýšľajúcich intelektuálov.

Vyzývame ich, aby bezodkladne zabezpečili dodržiavanie základných ľudských práv definovaných v Ústave SR – konkrétne čl. 26 o slobode prejavu.

V opačnom prípade sa režim, ktorý reprezentujú, a ktorý vykonáva takéto surové zásahy, v žiadnom prípade nemôže označovať za demokratický. Vystavuje sa na posmech a odsúdenie celého kultúrneho sveta, a v konečnom dôsledku aj histórie.

Martin Lacko, historik, prvý hovorca KSI

Peter Štrelinger, spisovateľ, predseda KSI

Odeslat komentář