Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Minister obrany zvažuje nasadenie vojenskej polície, ergo armády proti protestujúcim počas ich aktivít 17. novembra.
„Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje proti protestujúcim nasadiť aj vojenskú políciu.“ Tento citát sa zjavil v rubrike Minúty dňa na portáli dennikn.sk. Iba tak, ako dodatková veta k správe, že Robert Fico vníma nadchádzajúci sviatočný 17. november ako „taký istý štátny sviatok ako iné štátne sviatky,“ povedal s tým, že má historickú hodnotu. A tam v tej informácii sa objavila veta z perexu, ktorá musí byť okomentovaná.
Minister obrany (dodajme že podľa Fica, aby sme boli presní a náhodou mu nevkladali do úst myšlienky, ktoré nevyslovil) teda zvažuje nasadenie vojenskej polície, ergo armády proti protestujúcim počas ich aktivít 17. novembra. To by sme sa však museli vrátiť nielen k Sviečkovej manifestácii alebo Sviečkovej demonštrácii alebo Bratislavskému veľkému piatku, čo bola pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Česko-Slovensku, ktorá sa odohrala 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Totalitný komunistický režim proti nej nasadil vodné delá, ale, dodajme, boli to policajné vodné delá pod logom VB.
Nasadenie vojenskej polície je už iná káva. V Európe a proti civilistom absolútne nepredstaviteľná a už vopred, hoci aj ako myšlienka, hlboko odsúdeniahodná. Prax s tým majú iba v diktátorských latinskoamerických režimoch.
Zákon č. 124/1992 Zb. – Zákon o Vojenskej polícii je absolútne jasný. Nikde, ani len v zátvorkách zátvoriek, nepripúšťa to, o čom uvažuje minister obrany Naď. Z titulu tohto zákona má vojenská polícia oprávnenie zasahovať proti vojakom, alebo aj proti civilistom, avšak s výrazným dodatkom – v objektoch armády, prípadne pri zabezpečení ochrany majetku či zariadení armády.
Minister obrany musí ako úradujúci člen vády tejto krajiny ovládať a najmä striktne dodržiavať všetky platné zákony a nesmie ich nijako porušovať. Ani len v náznakoch svojichg vyjkadrení. Ak tak totiž niekto, ako minister Naď urobí, mali by sa mať na pozore všetky skupiny odborníkov a taktiež orgány činné v trestnom konaní. Mohlo by ísť totiž pokojne aj o zneužitie právomoci verejného činiteľa, aj keď len v štádiu pokuse a ešte navyše aj v čase vyhlásenia núdzového stavu. Zo strany ministra ale ide zjavne o právne diletantstvo, alebo možno aj o psychickú diagnózu.
V každom prípade je to však veta na takmer povinné zbystrenie pozornosti v každom, kto ctí základné atribúty demokratického štátu.
Zdroj: https://www.infovojna.sk
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi