SLOVENSKO: Slovenský premiér Igor Matovič oznámil, že si vymění post s ministrem financí Eduardem Hegerem. Ten se tak stane novým předsedou vlády. Návrh ještě musí schválit předsednictvo Matovičovy strany OLaNO. Na tahu je nyní strana SaS, jež z čtyřkoalice kvůli sporům odešla. Prý je připravená se vrátit. Zbývající strany Za lidi a Jsme rodina s tímto řešením tři týdny trvající vládní krize souhlasí.
„Na předsednictví hnutí OlaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) jsem navrhl, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem ve vládě,“ řekl Matovič. S odkazem na blížící se Velikonoce začal tiskovou konferenci slovy o odpuštění, ke kterému se rozhodl vůči svým koaličním partnerům.
Nebude už prý trvat na podmínkách, které ještě v rámci jeho souhlasu s vlastní demisí zbývaly a na kterých se zadrhávala koaliční jednání.
Premiér chtěl, aby strana Svoboda a solidarita (SaS) výměnou za jeho rezignaci vrátila jedno ministerstvo, protože ho podle jeho slov získala navíc k těm, na něž měla podle výsledku loňských voleb nárok.
To SaS odmítla s tím, že počet ministerstev je zakotven v koaliční smlouvě. Právě od této podmínky Matovič nyní upustil. Původně se také mluvilo o vzniku nového, speciálně pro šéfa OLaNO vymyšleného místa vicepremiéra pro boj s korupcí. Tento nápad rovněž padá, ale Matovič v kabinetu zůstane. Má se stát ministrem financí.
Novým premiérem tak bude současný vládce tohoto resortu a také úřadující ministr zdravotnictví a školství Eduard Heger (OLaNO). Právě o něm se v posledních dnech krize nejvíce mluvilo jako o možném Matovičově nástupci.
Heger v neděli řekl, že výzvu přijímá a že pokud tuto variantu předsednictvo OLaNO schválí, požádá o schůzku s předsedou strany SaS Richardem Sulíkem. Ten ve středu vyvedl svou partaj z vlády a ve čtvrtek i z koalice. A to právě proto, že Matovič neodstoupil do stanoveného data, jak SaS požadovala.
Dále prý Heger požádá i o schůzku s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která bude muset nejdříve přijmout Matovičovu demisi. Premiér dosud neřekl, kdy ji podá. Hlava státu v probíhající krizi už v týdnu vyzvala Matoviče, aby rezignoval.
V predvečer Veľkého týždňa, ktorý slávime ako symbol utrpenia, obety a odpustenia som sa rozhodol urobiť gesto odpustenia voči ľuďom, ktorí v politike zažiadali môj odchod z postu predsedu vlády – rozhodol som sa stiahnuť personálne požiadavky voči našim koaličným partnerom. Vždy som sa riadil starozákonným pravidlom oko za oko, zub za zub. Dnes som nastavil druhé líce … a prezradím vám tajomstvo – bolo to sakra ťažké, pri mojej bojovnej povahe,) Slabosť? Nie, odpustenie a dobrý pocit. #MilujemSlovensko❤️
Sulík: Matovičovi něco dobrého uvařím
Odcházející premiér si na závěr svého projevu sundal roušku, aby vzkázal lidem, že „bude dobře“. A dopředu se chce dívat také strana SaS, která v neděli večer oznámila, že oceňuje Matovičovo státnické gesto a je ochotná v koalici pokračovat. Matoviče na postu ministra financí prý respektuje a s Hegerem se sejde ještě během nedělního večera.
„Věříme, že po (Matovičově) volebním výsledku to nebylo lehké rozhodnutí. Přijímáme nabídku Eduarda Hegera. Jsme připravení vrátit se do vlády a pokračovat v práci, ve které jsme přestali,“ vzkázalo podle Denníku N vedení strany.
Sám Sulík k osobním animozitám mezi ním a premiérem řekl, že Matoviče zřejmě pozve na oběd a večeři a něco dobrého mu uvaří. „Mám výbornou pec na pizzu, to bude skvělé,“ prohlásil.
Dříve opakovaně řekl, že Matovič není schopný vést vládu. A kladl si podmínku, že pokud Matovič odejde z funkce premiéra, ale ve vládě zůstane, on v ní chce být taky. Matovič naopak podmiňoval svůj odchod Sulíkovou demisí. V pondělí proto Sulík rezignoval na post ministra hospodářství. Resort nyní bude chtít zpět, na tiskovce totiž řekl, že se všichni tři ministři za SaS vrátí na svá místa.
Krize trvala tři týdny, padlo šest ministrů
Také nejmenší koaliční strana Za lidi vyřešení krize vítá. Vzkázala, že „je nezpochybnitelným faktem, že ustoupil Igor Matovič, a historie si to bude pamatovat“. Nový premiér má prý její plnou podporu. Předsedkyně strany Veronika Remišová doufá, že vláda bude moci řádně zasedat už od středy.
Krok, na kterém se koaliční lídři údajně shodli až během nedělního odpoledne, ocenila i zbývající strana Jsme rodina. „Vítám tento krok Igora Matoviče, kterým se ukončí krize v koalici, kterou jsme nechtíc traumatizovali celé Slovensko. Plně podporujeme nového pana premiéra Hegera. Má sedmnáct poslanců z hnutí Jsme rodina a tato podpora mu byla vyslovena,“ řekl předseda strany a šéf parlamentu Boris Kollár.
Ten po dvou týdnech solidarity v úterý pohrozil, že pokud se krize nevyřeší do týdne, jeho strana odchází z vlády. Demisí nakonec podle slovenských médií vyhrožovala i Remišová, pokud by jednání měla směřovat k trojkoalici bez SaS.
Kromě odchodu Sulíka Matovič podmiňoval svůj odchod ještě rezignací ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové, místopředsedy parlamentu Juraje Šeligy (oba za Za lidi) a šéfky parlamentního zdravotnického výboru Jany Bittó Cigánikové (SaS).
Během vládní krize, která začala eskalovat v době tajného nákupu ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, kabinet opustilo celkem šest ministrů. Jako první složil funci ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OLaNO), což také v rámci rekonstrukce vlády žádali koaliční partneři.
Způsob, jakým Matovič s Krajčím jeho demisi oznámili, je ovšem naštval a jak SaS, tak Za lidi volaly po odchodu premiéra. Místo něj ovšem nečekaně rezignoval ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak (Jsme rodina). Po něm následovaly demise Sulíka a Kolíkové.
Nakonec přišla řada i na šéfa resortu školství Branislava Gröhlinga a ministra zahraničí Ivana Korčoka (oba SaS), čímž SaS odešla z vlády. Komplikovaná personální situace pak vedla k tomu, že si zbývající ministři dočasně vzali na starosti i uvolněné posty.
Ministr dopravy Andrej Doležal (Jsme rodina) tak vede resorty práce a hospodářství, zmíněný nastupující premiér Heger pak srovnal rekord a rovněž dočasně řídí tři ministerstva. Resort spravedlnosti má nyní pod sebou vicepremiérka Remišová a diplomacii šéf obrany Jaroslav Naď (OLaNO).
Nastupující premiér Eduard Heger
Místopředseda OLaNO Eduard Heger se narodil v Bratislavě a je mu 44 let. Absolvoval tamní Ekonomickou univerzitu a během studií pobýval také ve Spojených státech. Pracoval jako manažer v různých firmách, mimo jiné se podílel na vzniku i v zahraničí úspěšné slovenské značky Double Cross vodka.
Byl konzultantem ministerstva obrany, kde se podílel na reformě slovenské armády. Ve vrcholné politice se Heger angažuje od roku 2016, kdy kandidoval za OLaNO, a jeho politická kariéra je spojena zejména s Matovičem.
„Moje osobní zkušenost s ním je taková, že mu na naší zemi opravdu záleží. Hodlá vykořenit korupci a chce, aby se do řízení státu zapojili čestní a schopní lidé,“ řekl Heger. „Je to člověk, který má smysluplnou vizi. Mnoha lidem se může zdát, že tu vizi komunikuje příliš radikálně, ale myslím, že cítí určité poslání, které chce splnit,“ uvedl také.
Heger patří k takzvaným charismatickým křesťanům. Na víru se dal podle svých slov po předčasném úmrtí otce. „Vyrůstal jsem v nevěřící rodině, konvertoval jsem až po vysoké škole. Začalo to po smrti otce, která přišla náhle a nečekaně. Psychicky mě to zlomilo…,“ svěřil se slovenskému deníku Postoj politik, který také zjistil, že mu „Bůh naslouchá“.
Aktivní působení mezi křesťany podobného ražení mu přitom v roce 2016 výrazně pomohlo v zisku preferenčních hlasů, a tedy i poslaneckého mandátu. Je ženatý, má čtyři děti.
IBAN: BE62967308702361 Swift:TRWIBEB1XXX Adresa banky: WISE EUROPE S.A., Avenue Louise 54, Room S52 Brussels 1050, Belgium
Děkujeme
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi