JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Průzkum agentury STEM: V České republice ubylo lidí souhlasících s členstvím v Severoatlantické alianci (NATO)

ČESKO: V České republice mírně ubylo lidí souhlasících s členstvím v Severoatlantické alianci (NATO). S členstvím Česka v Severoatlantické alianci (NATO) souhlasí 68 % lidí, loni to bylo 70 %. Proti jsou hlavně stoupenci hnutí SPD. Naopak voliči komunistů překvapili.

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM.

Z posledního průzkumu vyplývá, že obavy veřejnosti o bezpečnost významně poklesly.Aktuální mezinárodní situace znepokojuje necelou třetinu české veřejnosti (32 %). To podle agentury představuje výrazný pokles oproti průzkumu z roku 2017.

V dubnu 2017 se o bezpečnost země obávaly téměř dvě třetiny respondentů (64 %). V září 2020 mezinárodní situace znepokojovala už jen necelou třetinu veřejnosti (32 %).

Mírně klesá i míra souhlasu s naším členství v NATO. V září 2020 podporovaly členství více než dvě třetiny (68 %) českých občanů. Opačný názor zastávala necelá třetina populace (32 %).

Z dlouhodobé časové řady STEM vyplynulo, že míra souhlasu s členstvím České republiky v NATO se v posledních 20 letech stabilně drží v blízkosti 70 %.

V relativně nedávné době se od této úrovně výrazněji vzdálila v roce 2015, kdy zvýšené obavy z migrace pravděpodobně zvýšily podporu členství v NATO.

STEM se zabýval i postojem veřejnosti k důležitosti členství v NATO a Evropské unii. V poslední době začalo podle agentury opět přibývat občanů, kteří považují členství v obou institucích za stejně důležité.

Dlouhodobá časová řadá STEM nicméně ukázala, že od roku 2012 je stále více těch, kteří staví výše členství v NATO (30 %). Členství v EU považuje za důležitější jen 17 % dotázaných.

Nejvyšší míru podpory má naše členství v NATO zejména mezi mladšími a vzdělanějšími občany.

Z hlediska politických preferencí občanů jsou proti hlavně stoupenci hnutí SPD Tomia Okamury, kde členství podporuje jen 25 procent. SPD je tak podle posledního průzkumu jedinou parlamentní stranou, u jejíchž stoupenců významně převládá nesouhlas se členstvím v NATO.

Naopak voliči KSČM, jejíž vedení prosazuje vystoupení z Aliance, překvapili. Ke členství v NATO se staví kladně 51 procent dotázaných.

Nejvyšší podporu má členství v NATO u příznivců STAN – celých 92 procent.

Průzkum rovněž ukázal, že většina české veřejnosti není nakloněna zahraničním vojenským misím. Dlouhodobě s nimi souhlasí pouze asi dvě pětiny populace.

Zdroj: https://www.byznysnoviny.cz/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář