Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA: Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KMIS) je pouze polovina ukrajinských uprchlíků, kteří v současnosti žijí v Evropě – především v Německu, Polsku a České republice – ochotna vrátit se do země, ale pouze za vhodných podmínek.
Normální fungování kritické infrastruktury země a bezpečnost je podmínkou pro 34 procent dotazovaných. Dalších 26 procent očekává zlepšení bytové otázky a ukončení války. U 16 procent Ukrajinců záleží na nalezení odpovídající práce u 13 procent na vhodných podmínkách vzdělání a školkách pro jejich děti.
Většina ukrajinských uprchlíků je poněkud (38 procent) nebo zcela (28 procent) spokojena se současnými životními podmínkami v zemích, které je přijaly. Zbytek je v různé míře nespokojen. 7 procent tvrdí, že již mají občanství jiné země a dalších 12 procent o něj požádalo. Každý třetí dotazovaný ukrajinský uprchlík takovou žádost nepodal ani nemá v úmyslu tak učinit. Přitom plných 45 procent respondentů by obecně rádo získalo občanství jiné země, ale zatím o něj nepožádali.
Podle ukrajinských sociologů lze na základě těchto odpovědí odhadnout, jaké procento uprchlíků z Ukrajiny se s největší pravděpodobností vrátí do vlasti. Tyto odhady ukazují, že přesně polovina z nich. Bylo však konstatováno, že v současných podmínkách jde o spíše optimistickou variantu.
Dodejme, že 34 procent Ukrajinci prohlašují, že je v podstatě nezajímá dění na Ukrajině a nesledují novinky na toto téma. 11 procent zvolil odpověď „těžko říct“. Podle ukrajinských sociologů jde v podstatě o formu úniku ze „společensky nepřijatelného chování“. Každý třetí uprchlík také deklaruje, že se nezúčastní případných parlamentních voleb na Ukrajině.
Podle údajů Eurostatu koncem letošního března 4,2 milionu ukrajinských uprchlíků mělo v Evropské unii status dočasné péče.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi