JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Průzkum zjišťuje, že spokojenost Čechů s EU se během roku propadla o deset procent

ČESKO: Češi cítí nejistotu ohledně globální ekonomické situace a role EU v koronavirové pandemii

Česká spokojenost se svým členstvím v Evropské unii se od loňského listopadu propadla o deset procent na 46 procent. Průzkum vedený agenturou STEM rovněž ukázal, že tento pokles způsobily české obavy z ekonomické a z globální situace stejně jako nejasné představy o roli, jakou Evropská unie sehrála během koronavirové pandemie.

Trochu také zeslábl pocit veřejnosti, že patří k Evropě, kdy 69 procent Čechů se považuje za Evropany, zatím před osmi měsíci to prohlašovalo 75 procent.

„I důvěra v další mezinárodní instituce, jako např. NATO, v posledních měsících maličko poklesla. Rovněž index finanční bezpečnosti domácností se propadl,“ řekl analytik STEM Nikola Hořejš.

Ten připomněl, že v minulosti důvěra Čechů v EU nejvíce klesala během krizí eurozóny a v ekonomické recesi v zemi v letech 2009 až 2012. Nevyloučil, že situace by se mohla opakovat. Na počátku roku 2009 byly více než dvě třetiny lidí s členstvím v EU spokojeny, ale během následujících tří let se to číslo propadlo o 28 procent.

Podle zjištění STEM si jen 36 procent respondentů myslí, že Česko může, co se děje v EU ovlivňovat a svůj postoj účinně prosadit.

Spolu s tím přes polovinu lidí nesouhlasí s tím, že by EU měla mít ve výjimečných situacích, jako je koronavirová pandemie, více pravomocí, aby mohla sama rychleji jednat a nečekat na rozhodnutí národních států.

Dvě třetiny lidí jsou přesvědčeny, že česká ekonomika může překonat ekonomickou recesi jen, když se obnoví ekonomický růst v hlavních zemích Unie. Podle podobného počtu Čechů je EU zárukou, že jednotlivé členské státy si budou moci půjčit peníze k překonání dopadů koronavirové epidemie.

O něco více lidí, 73 procent, si myslí, že je dobře, že peníze z unijního rozpočtu jdou hlavně do regionů nejvíce postižených koronavirem.

STEM se na jejich názory na EU a na ekonomické zotavení zemí EU ptal 1 000 lidí mezi 22. květnem a 1. červnem.

Náhledový obrázek: Pochodující Češi 21. srpna 2019 nesou velikou vlajku Evropské unie přes středověký Karlův most ve středu Prahy v České republice. Ty tisíce pochodovaly k připomenutí výročí Sověty vedené invaze do Československa v roce 1968 a k odrazu této události v současné politické situaci.  (AP Photo/Petr David Josek)

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář