JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Prvá veľká vakcína zlyhala. Začína sa hovoriť o treťom kole očkovania

Nové mutácie koronavírusu sú dôvodom na testovanie „podporného“ očkovania

Ako prvý na svete vyrobil očkovacie látky proti príušniciam, kiahňam či ružienke. Sars-CoV-2 však bol nad jeho sily. Americký farmaceutický gigant Merck v pondelok oznámil, že ukončuje práce na vakcíne proti covidu.

Dôvodom rozhodnutia je skutočnosť, že prvé fázy klinického skúšania dvoch nových vakcín, na ktorých Merck pracoval, nedokázali naplniť očakávania. Vytvorili menej neutralizujúcich protilátok, ako bežne vytvára infikovaný organizmus či konkurenčné vakcíny.

Merck zaknihoval stratu a boji s covidom sa bude venovať iba v podobe vývoja nových liekov. Táto skutočnosť má pomerne dôležitý vplyv na očakávaný ďalší vývoj pandémie.

Merck bol zástancom tradičných vakcín, ktoré sa vyrábajú na základe vstreku neaktívneho vírusu do tela. Jeho zlyhanie poukazuje na možnosť, že aj ostatné farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcínu na základe tradičnej metódy nemusia dosahovať dobré výsledky.

Čínske spoločnosti Sinovac a Sinopharm vytvárajú očkovacie látky podobným spôsobom. Slabé výsledky vakcíny od Sinovac s účinnosťou iba 50,4 percenta v klinickom skúšaní v Brazílii nie sú v tomto kontexte prekvapujúce.

Spôsob výroby vakcín sa môže stať rozhodujúcim faktorom úspechu vakcín. Prím zatiaľ hrajú vakcíny založené na novom spôsobe výroby pomocou mediátorovej RNA od spoločností Pfizer a Moderna. Sú to zatiaľ jediné dve očkovacie látky, ktoré boli schválené v Spojených štátoch a Európskej únii. Obidve si vyžadujú dve kolá očkovania.

Zlyhanie Mercku má aj ďalšie implikácie. Aj keď s oneskorením, jeho vakcíny mali prísť na trh v tomto roku a pomôcť zaočkovať rozvíjajúce sa krajiny. Na rozdiel od ostatných vakcín boli založené na jednej dávke a prijateľných teplotách transportu.

Keďže sa tak nestane, vypadáva dôležitý výrobca vakcín, ktorý mohol zrýchliť zaočkovanie globálnej populácie. Čím menšie tempo zaočkovania bude, tým viac mutácií nového koronavírusu vznikne, čím sa môže účinnosť existujúcich vakcín znížiť.

Tieto obavy potvrdila aj posledná štúdia americkej spoločnosti Moderna.

Tretie kolo očkovania

Moderna testovala, ako silná je tvorba protilátok v krvi ôsmych ľudí a dvoch šimpanzov, ktorí boli zaočkovaní jej vakcínou. Kým pri britskom kmeni koronavírusu bola reakcia rovnako silná ako pri pôvodom víruse, juhoafrický variant vyšiel s horšími výsledkami.

Spoločnosť Moderna ponúka tretiu dávku svojej koronavírusovej vakcíny.

Vedci teraz skúmajú, ako dlho trvajú ochranné protilátky z vakcín, či sú potrebné ďalšie zosilňovače a ako je možné ich bezpečne podať.

„Očakávame, že ďalšia dávka by mohla ďalej zvýšiť hladinu neutralizujúcich protilátok, ak by bola takáto podpora potrebná, a že sa očakáva, že to bude výhodou vakcín mRNA,“ uviedol hovorca spoločnosti Moderna vo vyhlásení pre NBC News. Hovorca dodal, že v prípade potreby môžu byť v ďalšom výskume vyšetrené ďalšie posilňovacie dávky.

 

Autor: Roland Ižip

Zdroj: https://www.trend.sk/

Odeslat komentář