JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Psychicky ťažko postihnutý vojnový štváč a „skoroameričan“ J. Naď sa pokúsil vysvetliť, prečo sa cez slovenské územie non-stop presúvajú zahraničné vojská smer Ukrajina – ruská hranica. Presvedčil aspoň sám seba? Posúďte…

SLOVENSKO: Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa rozhodol vysvetľovať. Nepáčia sa mu kritické výroky a zneužívanie témy presunov techniky a spojeneckých vojsk cez naše územie 

Zahraničné ozbrojené sily sa podľa ministra obrany našim územím len presúvajú. Vo všeobecnosti má ísť o štandardné presuny a vopred plánované tranzity, ktoré sú schválené.

„Presuny zahraničných ozbrojených síl cez územie SR sú uskutočňované na základe zmluvy medzi štátmi Severoatlantickej aliancie,“ píše Naď na sociálnej sieti.

Naď vysvetľuje, že presun vojakov je nevyhnutnou súčasťou výkonu ich povolania a rovnako, ako prechádzajú spojenci cez naše územie, môžeme v prípade potreby prechádzať na základe medzinárodných dohôd my ich územiami. Účel presunov môže byť rôzny.

Presné dátumy a trasy zahraničných presunov cez naše územie nezverejňuje ministerstvo z bezpečnostného hľadiska.

„Pravidelne a proaktívne však informujeme o pohybe techniky či spojeneckých vojsk (počet presunov, odkiaľ a kam smerujú domáce presuny) prostredníctvom webovej stránky, sociálnych sietí a avízo zasielame aj médiám – to všetko preto, aby boli občania včas informovaní a nevznikali žiadne dezinformácie napr. o obsadzovaní našej krajiny cudzími vojskami. Nie je to pravda! Môžeme tiež vylúčiť, že by šlo o jednosmerné presuny – súčasťou plánovaných presunov sú práve aj cesty za účelom návratu do vlastnej krajiny,“ pokračuje minister.

Dodáva, že všetky presuny sú, vzhľadom na pandémiu, riadne schválené aj v zmysle opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Aký súvis majú presuny s Ukrajinou?

Jednou z častých otázok je, aký súvis majú presuny s Ukrajinou? Podľa Naďa bolo ich posledné avízo o presune nesprávne spájané so situáciou na Ukrajine.

Presuny spojeneckých vojsk sa takýmto spôsobom realizujú už desiatky rokov a nemajú súvis s aktuálnou zahraničnopolitickou situáciou na Ukrajine. Odmietame tvrdenie, že by Severoatlantická aliancia navyšovala počet vojakov na Ukrajine, alebo že by mobilizovala jednotky. Naopak, znepokojujúce je porušovanie prímeria a správy o hromadení ruských jednotiek na ukrajinských hraniciach,“ dodal na záver minister Naď a poznamenal, že Slovensko naďalej podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a vyzýva k zdržanlivosti a deeskalácii napätia.

Odeslat komentář