JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Putin a Erdogan slavnostně uvádějí do provozu plynovod Turecký proud

TURECKO/RUSKO: Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve středu 8. ledna v Istanbulu účastní slavnostního ceremoniálu uvedení Tureckého proudu do provozu.

V Ankaře v předvečer informovali, že na ceremoniál do Istanbulu přijedou také představitelé Bulharska a Srbska.

https://www.facebook.com/cz.sputnik/videos/1051944621819587/

Výhoda pro Evropu

Dříve v Turecku vysvětlili, proč by plyn z Tureckého proudu byl pro Evropu výhodný. Členka prezidentského úřadu Turecka pro bezpečnost a zahraničí politiku Nursin Atesoglu Guney uvedla, že ve srovnání s americkými nabídkami je ruský plyn velmi levný, a proto je pro evropské spotřebitele plynovod Turecký proud výhodnější.

Kromě toho označila plynovod Turecký proud za nejdůležitější strategický projekt, který se kdy podepsal mezi Ruskem a Tureckem. Rovněž vyjádřila přesvědčení, že bude fungovat.

Turecký proud

Projekt Turecký proud předpokládá výstavbu plynovodu ze dvou linek, každá o kapacitě 15,75 miliardy metrů krychlových, na mořském úseku. První linka je určena pro dodávky ruského plynu tureckým spotřebitelům a druhá pro zásobování plynem zemí jižní a jihovýchodní Evropy.

Gazprom koncem listopadu oznámil, že seřizovací práce před uvedení plynovodu do provozu jsou v závěrečné etapě, a že obě linky Tureckého proudu jsou naplněny plynem.

Odeslat komentář