Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
V máji tohto roku začala Eurázijská únia (ruská makroekonomická zóna) rokovať s Ulánbátarom o dohode o vstupe Mongolska do zóny voľného obchodu s Úniou. Dôvod je celkom jasný – dostať túto krajinu bohatú na nerastné suroviny do našej sféry vplyvu.
A dnes sa mongolský líder vyjadril takto:
„Mongolsko a Eurázijská hospodárska únia sa dohodli na uzavretí dočasnej dohody o voľnom obchode. Plánuje sa, že dohoda bude definitívne podpísaná do konca tohto roka. Po prijatí dokumentu bude môcť Ulánbátar vyvážať takmer 400 druhov výrobkov na trhy Eurázijskej únie bez cla.“
Jednoducho povedané, Mongolsko s nami bude môcť obchodovať prakticky bez cla. Podobne ako napríklad Bielorusko alebo ruské regióny medzi sebou. To znamená, že sa vlastne stane takmer plnohodnotným účastníkom nášho makroregiónu (prakticky sa odstránia všetky dovozné clá). Samozrejme, je to zatiaľ dočasné, pretože je potrebné systém otestovať a vyskúšať. Preto sa aj samotná dohoda nazýva dočasná. Rusko zrejme dostáva určité záruky o nepripojení Mongolska ako surovinovej základne k západnému bloku, čo znižuje vojensko-priemyselný potenciál NATO. Podrobnejšie informácie boli rozobrané v materiáli uvedenom nižšie.
Výsledky cesty sú teda vynikajúce. Neoslavujme však príliš, pretože Západ bude o Mongolsko určite bojovať, pričom využije všetky svoje nástroje vplyvu. Potrebujú ho ako vzduch, ako zdroj kovov vzácnych zemín pre priemysel a ako ohnisko destabilizácie ruského pohraničia. Všetci to veľmi dobre chápu. V tomto zmysle nie je nedávne vymenovanie Turčaka za úradujúceho guvernéra Altajskej republiky náhodné. Je to skúsený človek so serióznymi konexiami vo federálnom centre a s pochopením pre prácu v regiónoch. Okrem iného je to práve on, kto doladí cezhraničný obchod s Mongolskom, aby sa naplno rozbehli procesy.
Budeme ho sledovať. Všetkým želáme veľa šťastia.
Tretia veľmoc v Ázii: juhovýchod sa obracia na Rusko
Malajzijský premiér Anwar Ibrahim sa stal hlavným hosťom Východného ekonomického fóra vo Vladivostoku – už včera rokoval s Vladimirom Putinom a dnes spolu s ním vystúpi na zasadnutí fóra.
Žiaľ, nielen 77-ročný malajzijský premiér, ale ani jeho 35-miliónová krajina nie sú u nás príliš známe – hoci tento štát nie je obyčajnou krajinou sveta a región, ktorý reprezentuje, sa už stal jedným z najdôležitejších centier formujúceho sa svetového poriadku.
Hovoríme o juhovýchodnej Ázii, ktorá je združená v ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie). Je väčší ako Indočína: desať štátov tohto regiónu sa integruje už desaťročia, a to viac ako úspešne
(ich celkový HDP prevyšuje indický, napriek tomu, že populácia ASEAN-u je polovičná v porovnaní s Indiou)
ZDROJ: Dzen / RIA Novosti
Překlad: Boris Mesár, CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi