Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RF / KAZACHSTÁN: Ivan Mojsejev: Sergej Koroljov by naši lunární loď dokončil za pár měsíců, nebál se dohánět neúspěchy
Ve společném prohlášení po rusko-kazachstánských rozhovorech věnovali Vladimir Putin a Kasym-Jomart Tokajev zvláštní pozornost spolupráci v kosmickém průmyslu.
– Je důležité, že se nám s našimi kazašskými přáteli podařilo udržet a prohloubit úzkou spolupráci v oblasti kosmického výzkumu: nadále funguje kosmodrom Bajkonur a realizuje se projekt Bajterek, který předpokládá vytvoření nového raketového a kosmického komplexu pro starty perspektivní nosné rakety Sojuz-5. V současné době je v provozu kosmodrom Bajkonur. Očekáváme, že první start z Bajtereku se uskuteční v příštím roce,“ řekl Vladimir Putin.
Bajterek je posvátný strom z kazašské mytologie, který spojuje zemi a nebe. Kořeny tohoto stromu sahají až do středu Země a jeho větve sahají vysoko do nebe, na jehož vrchol posvátný pták Samruk snesl obrovské zlaté vejce.
Věž Bajterek, postavená podle Nazarbajevova náčrtu, je ozdobou a symbolem Astany, zatímco na Bajkonuru nese toto jméno startovací komplex pro společnou rusko-kazachstánskou raketu Sojuz-5.
Upřímně řečeno, jak startovací rampa Bajterek, tak raketa Sojuz-5 byly postaveny již dávno. Přinejmenším připravenost ke startu byla oznámena již před několika lety a od té doby byla několikrát odložena. Plánován byl i na letošní podzim, ale 3. října kosmické úřady oznámily, že start bude odložen na rok 2026.
Řádný člen Ruské akademie kosmonautiky pojmenované po Ciolkovském Alexandr Železňakov. Ciolkovskij Alexandr Železňakov pak vysvětlil opakované odklady prvního startu nové rakety nedostatkem finančních prostředků pro průmysl.
Pokud Putin urychlil start o rok, znamená to, že se objevilo financování.
Nosnost rakety Sojuz-5 je 2-2,5krát vyšší než nosnost rakety Sojuz-2, která je v provozu již 20 let a na oběžnou dráhu vynesla více než 150 kosmických lodí a velkoobjemových družic.
Jestliže například hmotnost nechvalně proslulé stanice Luna-25 činila asi 1750 kg, Sojuz-5 může k družici Země vyslat loď o hmotnosti 4350 kg.
To je ale hlavní problém projektu Bajterek, že zatím nepostavili takovou loď, pro kterou je tato raketa určena.
– Základní myšlenka rakety spočívala v tom, že bude nosičem pro čtyřmístné opakovaně použitelné kosmické lodě nové generace,“ řekl Svobodné Presse vědecký ředitel Institutu kosmické politiky Ivan Mojsejev. – Tyto kosmické lodě však zatím nevznikly.
„SP“: Ivane Michajloviči, a s jakým nákladem poletí raketa Bajterek v roce 2025? Koneckonců, když start ohlásil Putin, jistě ho nikdo jiný nezruší.
– Při tempu vývoje nových lodí a vesmírných stanic nebude co do rakety naložit. Pokud nevymyslí něco užitečného na start, bude to nejspíš nákladní maketa, ke které přidají všechny ty malé komerční družice, na které se jim do té doby podaří shromáždit objednávky na start.
Začne fáze letových zkoušek, které Angara již podstupuje. Starty jsou tedy starty, ale vyhlídky na užitečnou práci pro Bajterek a Sojuz-5 jsou zatím nejasné.
„SP: Putin 20. listopadu stanovil Manturovi úkol, aby se vesmír stal komerčním a soběstačným, ale kdy se tak stane… Jak zatěžující pro rozpočty Ruska a Kazachstánu bude start rakety bez užitečného zatížení z Bajtereku?
– Domnívám se, že dokud raketa nebude mít užitečné zatížení – je tento peněžní výdaj zbytečný. A pokud nebude mít užitečné zatížení, bude mít raketa těžký osud. Bude vypuštěna, s největší pravděpodobností úspěšně. Nahlásit a zapomenout…
Protože když byla financována raketa Sojuz-5, byl jasný cíl: vynést na oběžnou dráhu kosmické lodě Eagle a Federace. Ale žádní další Orli nejsou, a kromě toho bylo v zásadě rozhodnuto, že pokud se náhle objeví, vynese je nosnější Angara.
„SP“: Ale Sojuz-5 může být použit pro lunární program, že? Ještě na začátku letošního roku se říkalo, že Luna-26 je připravena a chystá se k letu. A v polovině roku říkali, že jsou připraveny hned dvě Luny-26 najednou. Právě z Bajtreku je možné obě vypustit jednou raketou Sojuz-5…..
– Samozřejmě, že to jde. Jen starty nových „Lun“ už byly odloženy na rok 2028. Ústav kosmického výzkumu „plave“ s plány. Zatím se ani nerozhodli, o jaký typ vozítek půjde: orbitální nebo určená k přistání na Měsíci. O jaké připravenosti můžeme mluvit, když samotná koncepce visí ve vzduchu a pomalu se o ní jedná s Roskosmosem.
„SP: Takže ti dva noví Lunáři ještě ani nezačali stavět?
– Začali. Ale trvá jim to dlouho. Nechvalně proslulá Luna-25 (která havarovala v roce 2023) se sestavuje od roku 2006.
Tady jsou dvě nové „Luny“. Jak vypadají nyní: je tu rám, na něm postupně namontované přístroje. A nikdo nikam nespěchá. Naučili se to dělat rychle, jak se to dělalo postaru.
„SP“: A po staru, vzhledem k tomu, že už je tam rám a „motory“, jak dlouho by Koroljov dokončoval tyhle dvě „Luny“?
– Sergej Pavlovič Koroljov by naši měsíční loď dokončil za šest měsíců, dokonce rychleji – za několik měsíců. Ale nebál se neúspěchů v bezpilotní kosmonautice, měl rakety a bezpilotní lodě. A vyráběl nové.
Ani my se teď nemusíme bát neúspěchu. Máme spoustu hotových levných raket staré generace, které můžeme použít ke startu perspektivních vozidel. (Například raketa Progress, jejíž používání bude příští rok zakázáno, a zbývá jich asi tucet).
Moderní konstruktéři však váhají, obávají se neúspěchu. Bojí se, že pokud dojde k nehodě, dostanou výtku. A když neudělají nic, nedostanou vynadáno.
AUTOR: Michail Zubov
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi