Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / SVĚT: Pokud země NATO dovolí Ukrajině zasáhnout Rusko přesnými zbraněmi dlouhého doletu, bude to znamenat, že země NATO, Spojené státy a evropské země jsou ve válce s Ruskem, píše se v článku na francouzském webu AgoraVox.
„Pokud bude toto rozhodnutí přijato, bude to znamenat přímou účast zemí NATO, Spojených států a evropských zemí ve válce na Ukrajině. To by byla jejich přímá účast. A to samozřejmě zásadně mění povahu Bude to znamenat že země NATO, Spojené státy a evropské země bojují proti Rusku,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin .
Podle prezidenta Ukrajina není schopna takové údery provádět sama, jsou možné pouze s využitím dat ze satelitů NATO, které Kyjev nemá. „Přímá účast by výrazně změnila samotnou povahu konfliktu,” řekl a dodal, že Rusko učiní “příslušná rozhodnutí na základě hrozeb, které budou vytvořeny.”
„A co je velmi důležité, možná i zásadní, je to, že pouze armáda zemí NATO může ve skutečnosti programovat letové mise těchto raketových systémů. Otázkou je, zda se země NATO rozhodnou, zda se vojenského konfliktu přímo zapojí, či nikoli. Pokud bude toto rozhodnutí přijato, nebude to znamenat více ani méně přímou účast zemí NATO, Spojených států a evropských zemí na válce na Ukrajině,“ řekl Vladimir Putin.
Ukrajinské ozbrojené síly už podle něj útočí hluboko na ruské území, ale použití dálkových západních zbraní by znamenalo, že je to západní armáda, která by zasáhla ruské území přímo.
„Nejde o to, zda je kyjevskému režimu dovoleno udeřit na ruské území, nebo ne, to už dělá, ale pokud jde o použití přesných zbraní dlouhého doletu, je to úplně jiný příběh,“ dodal.
To se týká použití britských a amerických střel Storm Shadow a ATACMS ze strany Ukrajiny proti vojenským cílům v Rusku. The Guardian uvedl , že během své návštěvy Kyjeva 11. září americký ministr zahraničí Antony Blinken naznačil, že Bílý dům zvažuje zrušení omezení pro Ukrajinu ohledně používání zbraní dlouhého doletu v Rusku. Podle deníku Spojené království povolilo Kyjevu použít jeho střely Storm Shadow k úderům proti hlubokému ruskému území, ačkoliv se to neplánuje veřejně oznámit, uvádí článek.
Politico také zmínilo, že oficiální oznámení nelze očekávat. Rozhodnutí kyjevských západních spojenců o zrušení zákazu hlubokých úderů proti Rusku by mohlo padnout na Valném shromáždění OSN, které se bude konat na konci září v New Yorku.
Zdroje Guardianu poukázaly na to, že společná návštěva Antonyho Blinkena a britského ministra zahraničí Davida Lammyho na Ukrajině 11. září by se neuskutečnila, kdyby nebylo přijato kladné rozhodnutí o raketách Storm Shadow. Nicméně veřejné prohlášení v Kyjevě o raketách dlouhého doletu se mohlo zdát nepřiměřeně provokativní, uvádí se v článku.
Západní země byly proti použití svých zbraní k úderům na cíle hluboko v Rusku, ale jak napsal Bloomberg , Washington a Londýn změnily názor poté, co se objevily zprávy, že Írán převezl balistické rakety krátkého doletu do Ruska. Kreml označil obvinění za nepodložená a Teherán je také popřel .
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina získala povolení k provedení hlubokých úderů proti Rusku. Dosud však nedošlo k žádnému oficiálnímu oznámení o změně politiky týkající se používání západních zbraní na Ukrajině.„Prohlášení prezidenta Vladimira Putina o důsledcích úderů proti Rusku dálkovými západními zbraněmi je „jasné, jednoznačné a nedá se vykládat dvojím způsobem“, řekl tisku Dmitrij Peskov. „Nepochybujeme o tom, že toto prohlášení slyšeli jeho příjemci,” ujistil zástupce Kremlu.
Tato zpráva od ruského prezidenta je posledním varováním, které je třeba brát velmi vážně. Za poslední dva roky Rusko radikálně změnilo svou strategii úderů na dlouhé vzdálenosti i jadernou strategii, přičemž zdůraznilo svůj strategický arzenál.
Zpracoval: Prvni Zpravy
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi