Rakousko: Počet nakažených koronavirem překonal 7000

RAKOUSKO: Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá z dat na webových stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Obětí v Rakousku si nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala už 58. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se dá vrchol epidemie v zemi očekávat mezi polovinou dubna a polovinou května. Sousední Švýcarsko zaznamenalo denní narůst takřka 1500 případů, počet nakažených tak překonal 12.000.

Aktuálně je v Rakousku potvrzeno 7441 případů nákazy virem SARS-CoV-2. Nejvíce postiženou je nadále spolková země Tyrolsko, která sousedí s Itálií a má téměř 1755 nakažených. Následují Horní a Dolní Rakousy (1227 a 1147 případů), tedy dvě spolkové země, které hraničí s Českem. Hlavní město Vídeň má tisícovku nakažených, ukazuje statistika.

Nemoci COVID-19 v Rakousku dosud podlehlo 58 lidí. Ve čtvrteční dopolední statistice bylo mrtvých 42. Oficiálně se uzdravilo 225 lidí, podle ministra zdravotnictví Anschobera je ale toto číslo zřejmě mnohem vyšší, protože řada lidí se vyléčila doma.

Osm stovek lidí s potvrzenou nákazou koronaviru je v současnosti v některé z rakouských nemocnic. Sto třicet jich je na jednotkách intenzivní péče. Padesát tři procent nakažených jsou muži, zbytek ženy. Od počátku epidemie rakouští zdravotníci otestovali už téměř 40.000 lidí. Výhledově chce Rakousko provádět 15.000 testů denně.

Nejvíc nakažených na 100.000 obyvatel má tyrolský okres Landeck, ve kterém leží například i lyžařské středisko Ischgl.

Právě Ischgl je považován za jedno z ohnisek nákazy v zemi. Tyrolsko, ve kde lyžařské středisko leží, čelí v posledních dnech kritice, že nezasáhlo proti šíření viru dostatečně rychle z obavy, že by to poškodilo místní cestovní ruch. V Ischglu se nakazila i řada turistů, kteří pak koronavirus přivezli do svých zemí.

Ministr zdravotnictví Anschober dnes řekl, že očekává vrchol epidemie v Rakousku mezi polovinou dubna a polovinou května. Žádná další opatření nyní rakouská vláda nechystá. Účinnost těch současných chce vyhodnotit kolem Velikonoc.

Podle ministra vnitra Karla Nehammera většina Rakušanů dodržuje pravidla, která vláda ve snaze zastavit šíření koronaviru stanovila. „Vydržte,“ vyzval Nehammer obyvatele. Za porušení nařízených pravidel hrozí v Rakousku jednotlivcům pokuta až 3000 eur (81.500 Kč), například hospodští, kteří otevřou podnik, mohou dostat ale pokutu až 30.000 eur (815.000 Kč).

Švýcarsko dnes odpoledne oznámilo, že eviduje 12.161 nakažených, ve čtvrtek to bylo 10.714 případů. Infekci dosud podlehlo 197 lidí. Alpská konfederace dnes oznámila, že ze svých krizových zásob začala zdravotnickým zařízením poskytovat léky na utišení bolesti a také opiáty.

Před týdnem ve snaze předejít panickému vykupování lékáren přistoupila země k řízenému prodeji některých léků. Švýcarská vláda dnes podle Reuters poskytla kantonům pravomoc dočasně omezit tamní ekonomický život, aby bylo možné šíření viru zastavit.

Napsat komentář