Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RAKÚSKO: Jedno rakúske mesto sa postavilo proti vláde, informuje Remix. Rozšíri sa táto vzbura?
Starosta rakúskeho mesta St. Georgen uskutočnil malú, ale pozoruhodnú vzburu proti spolkovej vláde a zbavil svoje mesto 17 stanov, v ktorých sa nachádzalo 136 migrantov, jednoducho tým, že po kontrole vyhlásil stany za bezpečnostné riziko.
“Čakalo nás nebezpečenstvo. Minulý týždeň som o tom dostal odbornú správu,” povedal starosta Ferdinand Aigner (ÖVP), ktorého mesto bolo v polovici októbra Spolkovou podpornou agentúrou donútené postaviť stany a prijať značný počet migrantov. V súvislosti s rozhodnutím vyhlásiť stany za bezpečnostné riziko povedal: “Ako starosta sa musím zabezpečiť. Iná cesta neexistuje.” A dodal: “Sú tu obavy týkajúce sa stavebného zákona. Snažím sa zabezpečiť, aby boli ľudia v bezpečí.”
Od polovice októbra vyvolalo 17 azylových stanov v St. Georgen im Attergau (okres Vöcklabruck) protesty občanov. Aigner sa snažil brániť svoje mesto proti dočasnému ubytovaniu tým, že volal spolkovej vláde a viedol protesty, ale vláda ignorovala jeho aj obyvateľov mesta.
V novembri stavební inšpektori vydali proti stanom priestupky a znalecký posudok ich označil za nebezpečné. Potom konečne získal pozornosť vlády, keď vyhlásil, že stany ohrozujú bezpečnosť, čo mu umožnilo nariadiť, aby do troch dní všetci migranti opustili stany a do siedmich dní boli všetky stany demontované.
Aigner uviedol, že “rozhodnutie o mandáte” bude zaslané príslušnej Spolkovej podpornej agentúre (BBU).
Mohla by sa takáto stratégia použiť v celom Rakúsku?
V súčasnosti existujú obavy skupín podporujúcich migráciu, že takýto mandát umožní starostom miest v iných oblastiach Rakúska likvidovať rôzne stanové mestečká, ktoré vznikli v súvislosti s prebiehajúcou migračnou krízou. Aigner v skutočnosti uviedol, že s nápadom zaradiť stany na zoznam bezpečnostných rizík prišla tirolská obec Absam neďaleko Innsbrucku. Toto mesto tiež vydalo mandát proti stanom, čo viedlo k tomu, že stany boli demontované aj tam.
BBU, ktorá je zodpovedná za riešenie migrantov na spolkovej úrovni, podáva sťažnosti na Štátny správny súd proti obom starostom. Vedúci predstaviteľ BBU Andreas Achrainer tiež tvrdí, že konanie oboch starostov povedie k bezdomovectvu medzi utečencami.
Aigner tvrdí, že jeho mesto splnilo požadované kvóty migrantov ešte pred postavením stanov, a poukazuje na 120 migrantov, ktorí žijú v pôvodnom prijímacom centre v Thalhame. Stany pre migrantov tento počet viac ako zdvojnásobili na 256.
Aigner pre rakúske noviny Kurier uviedol, že nie je jeho starosťou, čo sa stane s migrantmi po ich odsťahovaní: “To je potom úlohou Spolkového úradu pre starostlivosť.” Zároveň sa však už objavili správy, že pre migrantov sa našli iné ubytovacie zariadenia v iných oblastiach krajiny vrátane Hirschbachu a Riedu.
Podľa rakúskej publikácie Mein Bezirk hornorakúsky sociálny krajinský radca Wolfgang Hattmannsdorfer (ÖVP) podporil Aignerovú slovami: “Príslušná spolková agentúra má zákonnú povinnosť zabezpečiť starostlivosť. Očakávam, že si to všimne. Vytváranie hrozivých kulís bezdomovectva je neprijateľné a nedôstojné,” povedal pre BBU.
Rakúsko bolo tento rok obzvlášť zasiahnuté, keďže o azyl požiadalo viac ako 60 000 ľudí, čo je historicky najvyšší počet. Hraničná kríza a pokračujúci nápor migrantov prechádzajúcich na rakúske územie viedli kancelára Karla Nehammera k tomu, aby zatlačil na Brusel a vyhlásil jeho migračnú politiku za neúspešnú.
“Rakúsko je v súčasnosti veľmi zaťažené nelegálnou migráciou. Príspevok, ktorým prispievame do Európy, je neúmerne vysoký. Migračná politika EÚ zlyhala,” povedal v piatok líder ÖVP pre rakúske noviny Kronen Zeitung. “Stále neexistuje silná ochrana vonkajších hraníc Európskej únie a ignoruje sa reálny stav tohto problému,” dodal.
ZDROJ: rmx.news/austria/austrian-town-successfully-revolts-against-federal-governments-migrant-tents
Překlad: HSP
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi