JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rakúsko dostáva novú vládu a s ňou i štátnu ideológiu. Greténizmus

RAKOUSKO: Vysmiaty predseda rakúskych ľudovcov žiaril na Nový rok pred televíznymi kamerami nadšením. Sebastian Kurz mohol konečne oficiálne oznámiť uzatvorenie koaličnej zmluvy so stranou Zelených. V septembrových predčasných voľbách do 183-člennej Národnej rady (Nationalrat) získala 26 mandátov. Ľudovci majú 71 poslaneckých kresiel a po sčítaní oboch zoskupení bude mať koaličný tandem dostatočnú nadpolovičnú väčšinu.

Klíma-alarmizmu podriadené všetko

33-ročný vodca ľudovcov predstavil 2. januára na tlačovej konferencii obrysy vládneho programu. Nebol ešte schválený spolkovým zjazdom Zelených (Bundeskongress), ale to sa považovalo už len za formalitu. Členovia predstavenstva Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) ho požehnali bez námietok a jednomyseľne. Tlačiarenské stroje spotrebovali tony papiera, aby v ten istý deň – 2. januára – mohol byť distribuovaný objemný text, ktorý má vo formáte .pdf statných 326 strán.

Správne bola charakterizovala podstata koaličného paktu už v titulku správy „Nová rakúska vláda predstavila vládny program, hlavným bodom je klíma„. Pripísali jej síce chybný dátum (2. decembra namiesto 2. januára), ale v druhom odseku trefne vyzdvihla to najdôležitejšie: „Jedným z cieľov novej vlády je, aby Rakúsko dosiahlo klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2040. Rakúsko by tak o desať rokov predbehlo Nemecko aj Európsku úniu. Do roku 2030 by sa malo 100 percent elektrickej energie vyrábať z obnoviteľných zdrojov.

Netradičnosť koaličného dvojzáprahu spočíva v ochote vedenia dvoch politických subjektov, ktoré dosiaľ zastupovali krajne odlišné názorové prúdy, pristúpiť na kompromisy, aké by boli ešte pred niekoľkými rokmi na spolkovej úrovni ťažko predstaviteľné. Presnejšie pred necelými troma, keď ambiciózny Sebastian Kurz prebral vedenie konzervatívnej kresťanskej strany, aby ju preformátoval na amorfnú univerzalistickú platformu. Zašiel tak ďaleko, že nechal vymeniť logo i tradičnú čiernu farbu strany – symboly konzervativizmu a dôstojnosti – za tyrkysovú farbu. Nezdráhal sa jej siahnuť i na meno vložením – akoby z marketingu pracích práškov – prívlastku „nová“ do výslednej podoby Die neue Volkspartei (Nová ľudová strana).

Poslaním celej metamorfózy bolo vyprázdniť kresťanský, národný a konzervatívny obsah strany, aby sa mohla generačne omladiť a odrážať pulz doby. Kurz prebral pri zostavovaní programu strany do októbrových volieb 2017 konzervatívnej strane Slobodných niektoré tézy proti masovému nelegálnemu prisťahovalectvu. Využil ich aj v septembrových voľbách 2019, pretože vedel, že onedlho stratia na význame. Európska únia sa totiž chystá v súčinnosti s OSN postupne legalizovať viaceré kategórie masovej migrácie.

Možno i preto vládny program z 2. januára 2020 obsahuje trojslovnú formuláciu, z ktorej mrazí. V kapitole venovanej migrácii sa na strane 191 píše, že je potrebné zaviesť stratégiu bezpečnej, usporiadanej, pravidelnej a kvalifikovanej migrácie v záujme Rakúska a tých, ktorých sa to týka. („Dazu braucht es eine Migrationsstrategie für sichere, geordnete, reguläre und qualifizier-te Migration im Interesse Österreichs und im Interesse der Betroffenen.„)

Výrazy „sichere, geordnete, reguläre“ figurujú v názve i v texte neslávne známeho Kompaktu OSN o bezpečnej, usporiadanej a pravidelnej migrácii z júla 2018 (GLOBAL COMPACT FOR SAFE, ORDERLY AND REGULAR MIGRATION).

 

Čo ako sa S. Kurz ako kancelár predvlani dištancoval od tej dohody, podľa všetkého ráta s takým vývojom situácie, že agenda zakotvená v Kompakte, sa začne uplatňovať v praxi a Rakúsko nebude stáť bokom.

Pod dozorom armády školopovinných detí

Hŕstke poslancov strany Zelených v parlamente bude pomáhať pri nátlaku na poslaneckú garnitúru Nových ľudovcov S. Kurza v zákonodarnom zbore brilantne manipulované hnutie. Kloní sa pred ním takmer celá Európska únia. Rozšírilo sa pod menom Fridays for Future a stáva sa z neho akási globálna mládežnícka cirkev svätej Gréty.

Viedenská pobočka hnutia zareagovala na samochválu nastupujúcej rakúskej vlády, že ochráni klímu ako i hranice („Wir können sowohl das Klima als auch die Grenzen schützen„), desivou otázkou na sociálnej sieti Twitter: „Und was passiert mit den vom IPCC prognostizierten 140 Millionen Klimaflüchtlingen bis 2050?„, voľne preložené „Čo bude s klimatickými utečencami, ktorých počet by mohol do roku 2050 dosiahnuť podľa prognóz Klimatického panelu OSN až 140 miliónov?“ Z tejto rétorickej otázky je zrejmé, že Zelení poslanci a ministri vo vláde si budú vynucovať právne zaradenie kategórie tzv. utečencov pred klimatickými zmenami za do skupiny utečencov, ktorým prislúcha nárok na udelenie azylu.

Armáda detí na uliciach organizovaná v hnutí Fridays for Future, ktorí založila spomínaná svätica ekoalarmizmu Greta Thunbergová, sa netají zámerom držať vládu S. Kurza pod krkom od prvého dňa. Hoci prezident vymenuje vládu najskôr v utorok 7. januára, usporiadali aktivisti hnutia v piatok 3. januára zahrievaciu varovnú akciu, keď vytvorili vo Viedni ľudskú reťaz okolo budovy Úradu kancelára. Rakúska pobočka hnutia informuje o tejto nátlakovej akcii na svojej webovej stránke s nekompromisnou požiadavkou zhustenou do dvoch slov, ktoré nepotrebujú komentár: „KLIMAREGIERUNG JETZ!“ („Regierung“ znamená „vláda“ a „jetzt“ je „ihneď). Vláda musí podľa týchto fanatikov prijať náboženstvo greténizmu ihneď.

Odeslat komentář