JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rakúsky infektológ Florian Thalhammer prirovnal spoľahlivý Sputnik V ku kultovému mimoriadne spoľahlivému samopalu Kalašnikov

RUSKO: Ruská vakcína Sputnik V je spoľahlivá ako samopal Kalašnikov, vyhlásil popredný rakúsky infektológ Florian Thalhammer v rozhovore pre Kronen Zeitung

„Sputnik V je ako Kalašnikov, známy ruský samopal: jednoduchý, robustný a účinný,“ uviedol lekár s tým, že „veľmi sľubné dáta“ o ruskej vakcíne publikovali v rešpektovanom lekárskom časopise The Lancet.

 

Sputnik V pre Slovensko

Na piatkovej tlačovej konferencii predseda vlády Slovenska Igor Matovič vyhlásil, že sa mu po rokovaní s ruskou stranou podarilo zaistiť 2 milióny dávok vakcíny Sputnik V, a teraz by si prial, aby jej použitie na území krajiny schválilo ministerstvo zdravotníctva.

Matovič počas tlačovej konferencie uviedol, že z ruskej strany rokoval s riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Dmitrijev včera vyhlásil, že počíta s tým, že použitie Sputnika V na území Slovenska v najbližšej dobe schvália.

„Vidíme, že Maďarsko ju schválilo, veríme, že Slovensko a možno rad ďalších štátov ho tiež v najbližšej dobe schváli,“ uviedol Dmitrijev v prenose televíznej stanice Rossija 24.

Riaditeľ fondu tiež spomenul, že „vidíme konštruktívny prístup od Rakúska, ktoré by mohlo svoje podniky zamestnať výrobou vakcíny ako pre vlastné účely, tak na export“.

„Aktívne teraz spolupracujeme s Nemeckom a vidíme veľkú podporu od Merkelovej aj od tých nemeckých výrobcov, s ktorými rokujeme,“ dodal Dmitrijev.

Pripomenul tiež, že ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V na použitie schválili v 31 krajinách, dohodu o výrobe vakcíny dosiahli s 10 štátmi.

Riaditeľ Ruského fondu priamych investícií tiež uviedol, že možné pridanie zložiek Sputnika V do vakcín spoločností Pfizer a Moderna by mohlo zefektívniť účinnosť proti novým mutáciám koronavírusu.

„Myslíme si, že pridanie našej zložky k vakcíne Pfizer a ďalším pomôže k efektívnejšiemu boju s mutáciami a bezo sporu to ukazuje našu otvorenosť všetkým farmaceutickým spoločnostiam. Domnievame sa, že iba spoločne môžeme byť skutočne najefektívnejšie,“ uviedol Kirill Dmitrijev.

 

Výroba Sputnika V na Slovensku

Podľa slov Igora Matoviča, ktoré povedal v diskusnom relácii RTVS Sobotné dialógy, má ruská strana záujem o to, aby sa vakcína vyrábala aj v tých krajinách, kam je distribuovaná. Geopolitické záujmy vraj nechcú stavať nad zdravie národov.

Okrem toho údajne prebiehajú rokovania o výrobe i iných vakcín na území Slovenska.

Odeslat komentář