JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Reakcie na údajné odpočúvanie vlády: Remišová potvrdila, že kauza začala za bývalej vlády. Sulík niektorým odporúča vyžehliť si pruhované pyžamo

SLOVENSKO: K utorkovému zásahu elitných policajtov v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) a na Úrade vlády SR, ktorá súvisí s údajným sledovaním vlády, sa na sociálnej sieti vyjadrili viacerí politici neskrývajúc šok z celej situácie

Podpredseda vlády a exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ešte v utorok ku kauze, o ktorej sú zatiaľ k dispozícii len strohé informácie napísal, že „odporúča príslušníkom strany Smer, novej aj starej aj hocijakej, aby sa pratali, prípadne si vyžehlili pruhované pyžamo“.

„Toto bude škandál obrovských rozmerov a bude z neho aj vyvodená zodpovednosť,“ avizoval minister Sulík.

Poslanec Európskeho parlamentu za KDH Ivan Štefanec poznamenal, že ak sa skutočne potvrdí odpočúvanie organizované priamo na Úrade vlády, pôjde o „bezprecedentné ohrozenie bezpečnosti štátu“.

Najdôležitejšie teraz bude podľa Štefanca zistiť u koho a za akým účelom tieto informácie končili a kto z ich získavania profitoval.

Opozičný poslanec NR SR Tomáš Taraba upozornil na masívne investície do informatizácie, ktoré nezabránili odpočúvaniu.

„Takže vraj vládna sieť mala byť celá odpočúvaná a špehovaná cudzími spravodajskými službami alebo súkromnými firmami. Zisťujú. Táto sieť stála miliardy. Takže keby telefonovali cez WhatsApp, tak by to bolo zadarmo a bezpečnejšie,“ napísal k téme Taraba.

S celou kauzou prišla v utorok ako prvá vicepremiérka Veronika Remišová zo strany Za ľudí. Ozrejmila, že zásah polície v priestoroch Úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

„Verím, že polícia tieto podozrenia vyšetrí a páchatelia budú v prípade dokázania viny potrestaní. Keď som pri nástupe do úradu povedala, že mojim cieľom je skončiť eldorado v informatizácii a vyčistiť informatizáciu od firiem, ktoré dlhodobo parazitovali na štáte, myslím to ako vážny záväzok k občanom,“ uviedla Remišová a dodala:

„Nebude to ľahký boj, v informatizácii sú obrovské záujmy a štát platí ročne za informatizáciu stovky miliónov eur. Som si vedomá, že stojíme proti silným záujmovým skupinám, ktoré tu dlhodobo mali zaručený zisk od štátu, no budem postupovať razantne a nekompromisne, aj keď očakávam nepríjemnosti pri fungovaní rôznych systémov.“

Ak sa podozrenia potvrdia, je to naozaj vážny zásah do bezpečnosti štátu,“ mienia minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) i minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Pre médiá sa vyjadrili pred stredajším rokovaním vlády.

„V priebehu vyšetrovania nebudem záležitosť komentovať, určite sa budem policajných funkcionárov na to pýtať, musíme si však počkať na závery vyšetrovania,“ povedal Mikulec. „Je pravda, že ak by sa podozrenia potvrdili, musíme sa zaoberať vecami, do akej miery tu naozaj funguje bezpečnosť voči kybernetickým hrozbám,“ zdôraznil.

Aj šéf diplomacie mieni, že potvrdenie podozrení by znamenalo naozaj veľmi vážny zásah do bezpečnostnej infraštruktúry štátu. „Je to mimoriadna záležitosť a len potvrdzuje kritický význam kybernetickej bezpečnosti,“ povedal Korčok.

Minister obrany Naď takisto odporúča počkať si na závery vyšetrovania. „Sme pripravení poskytnúť plnú súčinnosť,“ povedal. Potvrdil, že už v minulosti vojenské spravodajstvo vyšetrovalo vládnu sieť Govnet. Zdôraznil, že žiadne utajené materiály cez túto sieť nejdú.

Poslanec Národnej rady SR a exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) i poslanec parlamentu a bývalý vedúci Úradu vlády SR Matúš Šutaj Eštok (Smer-SD) sú prekvapení z informácií o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Spoločne však deklarujú, že o tom nič nevedia.

„Ja som dosť v šoku, čo počujem. Absolútne však nič o tom neviem, počkám si, ako bude prebiehať vyšetrovanie,“ povedal Kamenický. Ak by sa odpočúvanie potvrdilo, tvrdí, že on osobne sa nemá čoho obávať. „Ja mám svedomie čisté,“ podotkol s tým, že samotné odpočúvanie vníma ako problém, keďže každý štátny úrad pracuje s citlivými dátami. „Treba to vyšetriť. Ak niekto pochybil, nech je za to potrestaný,“ poznamenal poslanec.

Šutaj Eštok je zo situácie prekvapený, nevie však o tom nič. „Nemám akékoľvek informácie. Čakám sám, čo sa v tomto prípade udialo a deje sa,“ uviedol s tým, že cez túto dotknutú sieť komunikuje celý štát. Počkať si chce na výsledky policajného vyšetrovania. Nevidí dôvod, prečo by sa mal na to teraz pýtať bývalých podpredsedov vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a Petra Pellegriniho. „Sú orgány činné v trestnom konaní a ja im dôverujem. Uvidím, na čo prídu a čo zistia,“ povedal poslanec.

Trestné činy v súvislosti s utorkovým (9. 6.) zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) treba dôsledne vyšetriť. V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

„Tieto trestné činy treba dôsledne vyšetriť a určite sa nenechať nikým vydierať aj v súvislosti s funkčnosťou digitalizácie do budúcna,“ skonštatovala s tým, že digitalizácia verejnej správy je nevyhnutnosť. Dodala, že v súvislosti so zásahom disponuje len všeobecne známymi medializovanými informáciami.

Pri kauze údajného odpočúvania a sledovania štátnej počítačovej siete Govnet si treba počkať na výsledky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Určite sa to zistí a určite sa to bude medializovať,“ reagoval v stredu bývalý podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Rašiho by znepokojilo, keby k zásahu do systému Govnet došlo bez súhlasu alebo povolenia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že sa niekto snažil preniknúť do Govnetu a získavať informácie o minulej vláde.

„Keď hovoria, že našli niečo externé na serveroch, to zjavne znamená, že tam niekto niečo dal. Bezpečnosť štátu je o tom, že chránite priestor zvonka softvérmi, špeciálnymi inštaláciami, aby ste sa ubránili útokom zvonka. Môžete chrániť priestor aj zvnútra, aby ste identifikovali únik informácií, ktorý môže nastať v agentúrach alebo v organizáciách, ktoré zabezpečujú komunikáciu a bezpečnosť štátu,“ komentoval.

Pripustil, že je možné, že teoreticky do systému „niekto“ nainštaloval „niečo“ bez akéhokoľvek relevantného súhlasu akejkoľvek relevantnej organizácie, ktorá môže informácie na ochranu štátu spracovávať. „Znepokojovať by nás to malo vtedy, keby to naozaj bola činnosť, ktorá bola urobená nelegálne,“ dodal.

Informácie o údajnom odpočúvaní zachytil Raši cez médiá. To, že o zásahu NAKA nikto nevedel, považuje za správne. Zdôraznil, že nielen Slovensko, ale aj ostatné štáty sú denne atakované kybernetickými útokmi, ktoré môžu byť hekerské, môžu mať ekonomické, politické či iné záujmy. „Preto sa hovorilo o vytvorení špeciálneho nového datacentra, o posilnení Govnetu aj o špeciálnom národnom programe kybernetickej bezpečnosti,“ doplnil.

Ak niekto zneužil situáciu, keď sa mal postať o bezpečnosť a urobil niečo iné, bude musieť byť braný na zodpovednosť. Vyhlásil to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s informáciami o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet.

„Verím, že ak niekto zo strany štátu takéto zariadenie namontoval, tak bude vedieť zodpovedať, prečo to namontoval, aký typ zariadenia to bol a na čo slúži. Ak to bola nejaká súkromná organizácia alebo tajná služba iného štátu, tak sa budem pýtať, či nezlyhali bezpečnostné zložky,“ skonštatoval Pellegrini.

Pripomenul, že ešte ako premiér nariadil vykonať testy bezpečnosti vládneho Govnetu, a to po kybernetickom útoku na rezort slovenskej diplomacie. Výsledky auditu mali následne preukázať, že niektoré subjekty mohli disponovať technológiami, ktoré by mohli bezpečnostné bariéry Govnetu prelomiť. Podľa Pellegriniho preto vydali na bezpečnostnej rade pokyn na vykonanie opatrení, ktoré by tomu zabránili.

„Bolo by dobré, aby NASES a bezpečnostné zložky, ktoré majú na starosti kybernetickú obranu a ochranu, povedali, ako reagovali aj na moju výzvu, aby zabezpečili obranu nášho kybernetického priestoru,“ poznamenal Pellegrini. Doplnil, že zatiaľ z toho kauzu robiť nechce, keďže sa nevie, komu a či nejaké informácie odišli. Priznal však, že by ho mrzelo, keby sa niekto pokúšal dostať k informáciám vlády.

Jaroslav Zajac

Odeslat komentář