JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Řecko a Itálie spojují síly proti Turecku

EU: Krátkozraká zahraniční politika západních zemí EU vytvořila destabilizací Libye zabitím Muamara Kadáfího vakuum, které není schopna zaplnit. A tak přicházejí mocnější hráči – islámisté a Turecko (a ženou se další). To s islamistickou Sarádžovou vládou v Tripolisu koncem minulého roku podepsalo dohodu o aktualizaci delimitace námořních hranic s tím, že si zabrali i kus řeckého šelfu. Ano, jde o ropu. A Turecko ani Tripolis si nic nedělá z řeckého vyskakování či bručení unijního komisaře pro zahraničí Borella.

Nyní tedy Řecko podepsalo s námořním sousedem Itálií, kteří se mají od Turecka a Libye čeho obávat, svou aktualizační dohodu o delimitaci námořních hranic a spojují síly, aby je Turecko s Tripolisem z jejich ropných šelfů nevypoklonkovalo. A ačkoli navenek EU podporuje Sarádžovu vládu v Tripolisu, je veřejným tajemstvím, že je vnitřně v otázce podpory (Sarádž vs. Haftar) rozdělena.

Byť pro českou zahraniční a obrannou politiku platí „Kdo chce s vlky býti, musí s nimi (přinejmenším) výti“, je nyní dilema s kterými. Správný výběr vlků je základ. A dlužno dodat, že více vyjící vlci v minulosti nebyli vždy šťastnou volbou.

Greek-Italian maritime deal disrupts Turkey’s endeavour for East Mediterranean dominance 2

Odeslat komentář