JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Řecko obvinilo neziskovky z organizování nepokojů mezi migranty!

ŘECKO: Řecko výrazně zpřísňuje svůj přístup vůči migrantům. Týká se to i neziskových organizací, které jim pomáhají. Řecká vláda je obviňuje z toho, že se podílejí na vytváření nepokojů. Země zpřísnila podmínky, za kterých mohou v zemi působit.
Minulý týden vyrazilo přes dva tisíce běženců na pochod z nechvalně proslulého přeplněného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos, aby protestovali proti tamním špatným životním podmínkám. Při cestě do hlavního města Mytiléna narazili na policii, která proti nim použila slzný plyn.

Po střetu řecký ministr pro migraci Panagiotis Mitarachis uvedl, že za demonstracemi stál někdo jiný s „agendou“, ačkoliv dále nerozvinul, o koho jde. Je možné, že měl na mysli neziskové organizace.

Jeden vysoce postavený činitel řecké vlády řekl serveru New Europe, že za protesty na Lesbosu byli jistí členové neziskových organizací, kteří se zvláště zaměřují na migranty na řeckých ostrovech. Podle činitele byl protest velmi dobře organizovaný.

Kritika neziskových organizací

„Existuje galaxie pochybných neziskových organizací, které si spolu se sítí lékařů, právníků a dalších lidí udělaly živnost z utrpení těchto (migrantů),“ prohlásil podle serveru Deutsche Welle Giorgos Koumoutsakos, náměstek ministra pro migraci. „Jsou to pijavice a tyto praktiky musí skončit. To vše přispívá k nelegální migraci.“

Z Lesbosu zazněla stížnost na údajné vyděračské chování. „Žena z Morie mi řekla, že jí členové neziskové organizace hrozili, že zničí její olivový háj, pokud jim ho nepronajme. Řekla jim, že už je zničený,“ řekl Ioannis Mastrogiannis, starosta vesnice Moria. Identitu neziskové organizace nechtěl prozradit.

Řecko na počátku měsíce schválilo zákon, podle něhož neziskové organizace podléhají přísnějším pravidlům. Nově musí být schváleny vládou. V Řecku operuje více než 400 neziskových organizací, ale méně než 90 jich má oficiální povolení, tvrdí místní média. Dodávají, že 35 pracovníků neziskovek je podezíráno z pomoci tureckým překupníkům.

„Většina neziskových organizací dělá skvělou práci,“ řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis minulou středu při příležitosti stého výročí řecké pobřežní služby. „Ale my bezpochyby víme, že tu jsou některé, které neplní roli, jakou si nárokují. To už nebudeme tolerovat,“ prohlásil.

Neziskové organizace si dlouhodobě stěžují, že evropské státy včetně Řecka se je pokoušejí „kriminalizovat“ za jejich humanitární aktivity. Výzkumná zpráva společnosti ReSOMA tvrdí, že alespoň 158 pracovníků neziskových organizací čelilo mezi lety 2015 a 2019  vyšetřování či trestnímu stíhání kvůli údajnému pašování lidí a dalším proviněním, jako je členství v kriminálních organizacích a sabotáž. Podle zprávy zasáhlo šetření alespoň 16 neziskovek.

Přísnější tábory, bariéra v moři

V přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros nyní žije na 42 tisíc migrantů. V táborech proto roste napětí a dochází k potyčkám. V největším táboře Moria na ostrově Lesbos žije na 19 tisíc uprchlíků, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2 840 lidí.

Řecká vláda v pondělí oznámila, že začne už v březnu na ostrovech v Egejském moři stavět nová střediska pro migranty, která mají nahradit přeplněné tábory. V nich by měl platit přísný režim. Pohyb migrantů bude kontrolován prostřednictvím vstupních karet a v noci budou centra uzavřena, uvedl vládní mluvčí Stelios Petsas.

Řecké ministerstvo obrany na počátku února přišlo s plánem na vybudování 2,7 kilometru dlouhé bariéry u břehů ostrova Lesbos, která by měla zastavit uprchlíky plavící se z Turecka. Plán se setkal s ostrou kritikou lidskoprávních organizací a opozice. Bývalý ministr pro migraci Dimitris Vitsas z levicové strany Syriza jej označil za „stupidní“.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59 600 běženců. Dalších 14 890 uprchlíků přešlo podle UNHCR pozemní hranici z Turecka do Řecka.

Odeslat komentář