Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ŘECKO: Na řeckém ostrově Lesbos se v jednom z uprchlických táborů objevil koronavirus. V lokalitách, kde blízko sebe žijí natěsnány stovky až tisíce lidí, nebude nijak snadné šíření nemoci kontrolovat. Strach mají i sami uprchlíci a migranti. Maminka miminka, kterému je teprve 22 dní, si stěžuje, že nemá dost jídla a tím ani mléka pro svého syna a s obavami hledí do budoucnosti.
V táboře Moria na ostrově Lesbos se objevil koronavirus. Server britského deníku The Guardian k tomu napsal, že uprchlíci a migranti, kteří jsou zde nuceni žít v otřesných podmínkách, jsou k nemoci náchylnější než kdy jindy.
Na ostrově roste napětí a několik neziskových organizací bylo nuceno ukončit poskytování služeb v obavách o bezpečnost. Lékaři a novináři totiž v posledních pár dnech čelili občanům, kteří se nezdráhali použít násilí. Lidé na Lesbu mají strach z nově příchozích migrantů a z toho, že se uprchlický tábor rozrůstá. Na několika místech v táboře vzplanuly požáry. Hořely sklady s potravinami a školy pro uprchlíky.
V táboře Moria žije pohromadě 20 tisíc lidí a novináři deníku The Guardian popisují tamní situaci jednoduše jako „peklo“. Třicetiletá Shehrezáda, která nechtěla prozradit své příjmení, uvedla, že nedokázala sehnat ani plenky pro své miminko, které je na světě teprve 22 dní. „V táboře není k dispozici dost dobrého jídla a já když budu jíst jídlo nekvalitní, nebudu mít pro svého synka dost mléka. A ten bude plakat hlady,“ popsala své obavy.
V táboře žijí i lidé s cukrovkou, kteří se jen těžko dostanou k inzulínu, a když už ho mají, nemohou ho uchovávat v lednici, jak by bylo třeba. Tyto lidi ohrožuje koronavirus více než jinak zdravé občany. Mezi uprchlíky je i šestadvacetiletý Kahlid Salad, bývalý IT technik, jenž byl podle svých vlastních slov postřelen ještě v Somálsku. Vydal se na cestu do Evropy, protože doufal v lepší budoucnost, ale to, co vidí v táboře Moria, rozhodně nepřipomíná lepší budoucnost.
Sečteno a podtrženo, i bez koronaviru je prý situace v táboře Moria opravdu zlá. Strach ze šíření koronaviru může tuto situaci ještě zhoršit.
„Chtěli jsme do Morie, ale nemůžeme riskovat, že skončíme v karanténě. Máme spoustu práce na pevnině. Už při minulé cestě na Lesbos jsme si říkali, že pokud tam přijde epidemie korony, tak je konec. Modleme se za ně. Protože se obávám, že jim nikdo nepomůže a ve finále to konečné řešení bude i vyhovovat. Holokaust číslo 2,“ zhrozila se.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi