JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Řecký ministr národní obrany Nikolaos Panagiotopoulos: Jsme připraveni na válku s Tureckem!

ŘECKO: Řecký ministr národní obrany Nikolaos Panagiotopoulos uvedl, že Řecko je připraveno na všechno, co bude chránit svrchovaná práva, včetně vojenské akce proti Turecku v případě provokací.

Podle něj ministerstvo obrany v poslední době zaznamenává nárůst tureckých provokací.

„Chování Turecka bylo v poslední době docela agresivní. Věřím, že jediný způsob, jak se Řecko může vypořádat s tímto chováním, které má obecně tendenci k agresi, je na jedné straně použít všechny své diplomatické zbraně a na druhé straně zvýšit odrazující účinek ozbrojených sil,“ řekl Panagiotopoulos.

Na otázku, zda je Řecko připraveno na vojenské řešení konfliktu, jak řekl poradce předsedy vlády, Panagiotopoulos odpověděl: „Správně!“

„Řekl, že se připravujeme na jakoukoli situaci. Samozřejmě všechno možné zahrnuje vojenskou účast. Nechceme to, ale chceme objasnit, že uděláme maximum pro to, abychom co nejvíce chránili svá svrchovaná práva,“ uvedl ministr.

Před několika dny zveřejnily provládní turecké noviny žádosti o licenci na výzkum a těžbu uhlovodíků státní turecké ropné společnosti v oblasti poblíž řeckých ostrovů. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v pondělí uvedl, že si Turecko snaží přisvojit řecké suverénní právo a označilo za provokaci vydání povolení k průzkumu ropy a zemního plynu na řeckém kontinentálním šelfu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zaslal 3. června dopis vedení Evropské unie v souvislosti s „tureckými provokacemi“.

Řecko uvedlo, že možná eskalace ze strany Turecka by nevedla k řecko-turecké krizi, ale k evropsko-turecké krizi.

Mezitím turecký prezident Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s předsedou vlády národní dohody (PNS) Libye Fayezem Sarrajem v Ankaře oznámil, že Turecko a libyjská PNS mají v úmyslu provádět průzkumy a rozvoj ropných a plynových polí ve Středozemním moři.

Odeslat komentář