JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Řecký ministr zahraničí: Problém Hagia Sofie a islamizace je celosvětový, nikoli jenom řecko-turecký

ŘECKO/TURECKO: Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias prohlásil, že je „nebezpečné“ považovat přeměnu katedrály Sv. Sofie v Istanbulu na mešitu za problém řecko-tureckých vztahů. Podle něj jde totiž o problém světový.

Greek Foreign Minister: Hagia Sophia is the ark of Christianity ...

Nikos Dendias

V rozhovoru pro televizi Skai Dendias rovněž řekl, že EU potřebuje seznam „vážných“ sankcí proti Turecku, a to pro případ porušení suverénních práv Řecka.

Uvádí se, že tato otázka má být projednána v pondělí v Bruselu na poradě ministrů zahraničí EU.

„Řecko tam hodlá požádat Evropskou unii o sestavení seznamu těch nejsilnějších možných opatření proti Turecku, a to pro případ, že Turecko poruší suverénní práva Řecka,“ řekl Dendias.

„Sankce se nemají týkat otázky Sv. Sofie. V této otázce by měla být iniciativa UNESCO a OSN, nikoli jen Řecka,“ řekl ministr.

„Erdogan všechno dělá záměrně. Porušuje dokonce tradice vlastní země. Ignoruje světové společenství a jeho pravidla,“ řekl Dendias.

Dotyčný pak značil problém Hagia Sofia za světový. „Nebezpečí spočívá v tom, že problém Hagia Sofia považujeme za řecko-turecký, je však globální. Je to otázka zrušení pravidel a neúcty vůči světovému společenství,“ řekl.

Dendias má také za to, že rozhodnutí ohledně Hagia Sofia patří do série provokativních aktivit proti Řecku a zemím regionu. Stejně tak dle něj nesmíme ignorovat fakt, že Turecko nevykazuje žádnou spolupráci v souladu s mezinárodním právem.

Pokud jde o ochranu suverénních práv Řecka a jejich porušování, Dendias uvedl, že Evropa by měla rychle zaujmout takový postoj, aby tomu zabránila.

„Protože, když tomu nezabrání, pak se jí nebude líbit, co se stane. I Turecku jsme řekli, že tomu nehodláme nečinně přihlížet,“ pronesl Dendias a dodal, že Řecko má velmi akceschopné ozbrojené síly.

 

Turecká státní rada, nejvyšší administrativní soud země, dne 10. července anulovala rozhodnutí z roku 1934 o změně statutu katedrály Hagia Sofia na muzeum. Hned na to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že podepsal výnos o změně statutu katedrály na mešitu, a o zahájení muslimských bohoslužeb v této budově.

Hagia Sofia byla založena křesťanským císařem Justiniánem a byla otevřena 27. prosince roku 537. Katedrála byla po dobu více než tisíce let tím největším chrámem křesťanského světa. Po dobytí Konstantinopole Turky a po pádu Byzantské říše byla katedrála v roce 1453 přeměněna na mešitu. Od roku 1934 je ale podle výnosu zakladatele současného tureckého státu Kemala Atatürka muzeem a byla zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Rozhodnutí o přeměně tohoto objektu na mešitu vyvolalo prudkou reakci v mnoha zemích.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář