JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ředitel vakcinologické laboratoře Pasteurova institutu Pierre Charneau v obsáhlém rozhovoru pro list Liberatión prohlásil, že je velmi skeptický ve věci vývoje vakcíny proti nemoci covid-19: „Vakcíny proti covidu mohou být takřka k ničemu!“

Ředitel vakcinologické laboratoře Pasteurova institutu Pierre Charneau v obsáhlém rozhovoru pro středeční vydání listu Liberatión prohlásil, že je velmi skeptický ve věci vývoje vakcíny proti nemoci covid-19. Může se stát, že chystané vakcíny, za které řada států vydala desítky až stovky milionů, budou takřka k ničemu a proti koronaviru občany neochrání.

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula oznámil, že Česko nakoupí 3 miliony dávek vakcíny proti koronaviru pro asi 1,5 milionu občanů za 152 milionů korun. Ředitel vakcinologické laboratoře Pasteurova institutu Pierre Charneau však tvrdí, že státy nakonec mohou zplakat nad výdělkem, protože se může ukázat, že chystané vakcíny v boji s koronavirem příliš nepomohou.

Vakcíny, které byly dosud považované za nadějné, totiž staví na vyvolání obranné reakce v krvi, ale podle ředitele laboratoře Pasteurova institutu to může být pozdě. Možná bude třeba vyvolat obrannou reakci již v nose, přes který vstupuje koronavirus do těla nejčastěji.

Varování slovenského experta českým čtenářům na sociální síti Facebook zprostředkoval publicista Martin Hekrdla.

„Právě jsme v naší laboratoři prokázali, že neutralizační protilátky přítomné v krvi se na ochraně jedince účastní jen velmi málo. Ve skutečnosti jde o protilátky přítomné již na nosní a plicní sliznici, stejně jako o cytotoxické buňky, které nejvíce přispívají k blokování vstupu viru nebo k eliminaci infikovaných buněk… k získání účinné vakcíny je naprosto nezbytné přinést ochranné imunitní odpovědi na portál vstupu viru, tedy do horních cest dýchacích. Obávám se proto, že pokud posoudíme účinnost těchto (všech devíti) kandidátů na vakcíny, tak mají špatný korelát ochrany,“ napsal francouzský expert. V každém případě, „vize účinné vakcíny zaplavující planetu za několik měsíců je naprosto iluzorní,“ doplnil ještě.

Nákup vakcín by se tedy mohl ukázat jako nevýhodný i pro českou vládu a Hekrdla si neodpustil šťouchnutí do premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Zkrátka (sorry jako, pane premiére) ČTYŘI  ‚R‘: ruce, roušky, rozestupy a – revoluce,“ poznamenal Hekrdla.

Pomůže vakcína proti koronaviru? Prý možná ne

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz

Odeslat komentář