JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Řekněme si na rovinu, co je to rasismus

Když je dnes někdo nařčen z toho, že je rasista, obvykle se urputně brání, že není. Slovo “rasista” a “rasismus” se stalo něčím jako synonymem pro to, že nenávidíte ty, kdo jsou jiní než vy. Nebo si o nich myslíte, že jsou oproti vám méněcenní. Ale taková definice je špatná. Takže pojďme si zopakovat známá fakta, která byla ve veřejném prostoru zcela překroucena.

Rasismus je přesvědčení, že se lidé dělí do dalších podskupin – ras, a tyto rasy se od sebe nějakým způsobem liší. Rasista je pak člověk, který věří, že je to pravda. Naopak člověk, který není rasista, věří, že žádné takové dělení lidí neexistuje, a že mezi lidmi neexistují rozdíly.

Rasismus je dnes něco jako sprosté slovo, ale věda tuto disciplínu zkoumá i dnes, jen je opatrná na výrazy a závěry z toho vyvozené.

Je prokázané, že dnešní moderní člověk vznikl v Africe, kde se evolučně vyvinul z pra-opice. Víme, že před asi 100 tisíci lety z Afriky část těchto pra-lidí odešla, a následně došlo k dalšímu štěpení těchto odpadlíků. Někteří zamířili na jihovýchod a dostali se až do Austrálie a na jižní ostrovy. Část těchto lidí se příliš neliší od moderních Afričanů, zřejmě proto, že po odchodu z Afriky zůstali v podobném jižním podnebí. Další část už nese některé znaky nově vyvinutých skupin, o kterých pojednává další odstavec.

Dál na severu, zhruba v dnešní střední Asii, se od sebe oddělily dvě hlavní skupiny. Obě zde prodělaly dobu ledovou, která tvrdým testem přirozeného výběru nechala přežít jen ty nejschopnější z nich. Jedna skupina pokračovala do dnešní moderní Asie, druhá do dnešní moderní Evropy. Od té první se později oddělila další skupina, která pokračovala do dnešních Amerik, zatímco ta druhá se rozprostřela po celé Evropě. Už tušíte?

Máme tady tři hlavní lidské skupiny, které se v průběhu 100 tisíc až 40 tisíc let zpátky vyvíjely nezávislé na ostatních, v jiném klimatu, za jiných podmínek. Tento vývoj umožnil jak rozdílný vzhled – postavte vedle sebe typického Afričana, Asiata a Evropana – tak i rozdílnou genetickou výbavu. Jistě jste už slyšeli o tom, že některé nemoci trápí více Afričany, jiné Evropany. Pokud bychom se bavili o zvířecí říši, bavili bychom se v tuto chvíli například o třech podtypech nějakého zvířete. Protože jde ale o lidi, a protože, jak argumentují různí aktivisté, dělení lidí způsobilo mnoho zlého, tato debata je tabu. A to je neméně nebezpečná věc.

Přijměme fakt, že mezi lidmi jsou rozdíly. Není to vůbec o tom, že by někdo měl být lepší či horší. Ale nebojme se mluvit o tom, co je pravda. Nemusíme tomu říkat rasismus, protože tohle slovo už je prostě prokleté. Nemusíme tomu říkat nijak. Ale nebojme se mluvit o tom, že důvodem, proč Japonec nevypadá jako Somálec, a Havajec zase nevypadá jako Nor, je ten, že předci těchto lidí jednoduše žili příliš dlouho odděleně, v jiných klimatických podmínkách, a tím evolučně vyrazili svým vlastním směrem. To nemusí, a také by nemělo, nikoho urazit. To, jak jsme jiní, je krásná věc, a důkaz síly přírody.

Evropanky

Asiatky

Afričanky

 

Filip Vávra

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Komentář

  • Vlastimil Čech

    29. srpna 2020

    Rasismus je předsudek, že rasa ovlivňuje jednání, chování, sklony, schopnosti, vlastnosti atp. příslušníka toho či onoho plemene. Tedy předsudek. Předsudek je zobecněná ZKUŠENOST. Nikoho nenapadne zapřáhnout ratlíka do saní a nikoho nenapadne poslat bernardýna chytat krysy v maštali. Chrt se naprosto nehodí pro norování a jezevčík pro závody. A u lidí je to jiné? Tady jsou všechna plemena stejně schopná?

Odeslat komentář