JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

RIA Novosti: Češi ztratili hlavu. Politici se nebojí vraždy, ale únosu po vzoru izraelského Mossadu, který celá léta pronásledoval nacisty ve světě

ČESKO/RUSKO: Ne vražda pomocí ricinu, ale únos po vzoru izraelské tajné služby Mossad. Tak zní poslední pohrůžka z ruské strany ke třem pražským politikům, kteří jsou již pod policejní ochranou. Napjatou situaci způsobila rozepře po odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku takzvaným vlasovcům v Řeporyjích.

Ruská státní agentura RIA Novosti v komentáři napsala, že pravým důvodem, proč dostali primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ochranu, není agent s ricinem. Je to podle ní „možnost únosu podezřelých a jejich vyvezení ze země před soud dle vzoru izraelského Mossadu, který celá léta pronásledoval nacisty ve světě“.

Agentura v této souvislosti připomíná, že vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení kvůli demolici Koněvova pomníku, a zároveň uznává, že „viníkům“ nehrozí vydání do Ruska. Dodává nicméně, že to se může brzy změnit, protože údajně stále více zemí chová sympatie k Rusku.

„Média z tohoto povyku vytloukají zisk, když vydělávají na šťavnatých článcích o nájemných zabijácích Kremlu volně působících po celém světě,“ napsala ruská agentura s tím, že jde o další projev „rusofobie“.

„Češi jednoduše ztratili hlavu,“ pokračuje. Zároveň poukazuje na reakci českého ministra zahraniční Tomáše Petříčka, který za českou diplomacii vměšování státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky odsoudil. Oznámil také, že si pozval ruského velvyslance.

Kauzu kolem údajného příjezdu ruského agenta do Prahy, který měl usilovat o život třem českým politikům, RIA přirovnává k „haldě nesmyslů“ kolem Skripala, který si podle agentury vymýšlel Londýn. „Češi, kteří se vydali v jeho šlépějích, už sklidili jenom hanbu,“ dodává.

Reakce kolem pomníku vlasovců a maršála Koněva pak agentura označila za důsledek oslabení USA a transatlantické jednoty, na niž Češi spoléhají.

Revize výsledků druhé světové války

Odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku takzvaným vlasovcům v Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války. V prohlášení to v pondělí uvedlo ruské velvyslanectví v Praze. Podle ambasády tyto kroky ukazují, na čí straně jsou sympatie některých českých politických sil.

„Budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami. O tom, na čí straně jsou sympatie některých politických sil v současné České republice, názorně svědčí odstranění pomníku osvoboditele Prahy a jejího čestného občana, maršála I. S. Koněva, a instalace pamětní desky kompliců válečných zločinců v předvečer 75. výročí osvobození Československa od nacismu,“ uvedlo velvyslanectví.

„Je to jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války a ignoruje Chartu OSN a jiné mezinárodně právní a morální imperativy,“ napsalo v prohlášení.

Starostové pražských městských částí Novotný a Kolář s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem jsou pod policejní ochranou. Týdeník Respekt minulý týden uvedl, že ji dostali v souvislosti s tím, že do Prahy dorazil s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva tvrzení o agentovi s jedem označila za novinářskou kachnu. Ruské velvyslanectví také Česku zaslalo nótu, ve které článek v Respektu označilo lživé pomluvy.

Odeslat komentář