Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ÍRÁN: Počty útoků bezpilotními letouny na mnohem nákladnější vojenskou techniku postupně přibývají a armády celého světa tak nyní stojí před výzvou, jak se k problému postavit. Náklady na přesné střely Aster nebo RIM jsou v porovnání s UAV mnohdy až stonásobné, jelikož jediná vyjde na nejméně 23 milionů dolarů.
V souvislosti s válkou na Ukrajině, ale také nedávným íránským útokem na oblast Izraele a vytrvalými útoky Hútíů na plavidla v oblasti Rudého moře se opět otevírají debaty o vysoké ceně, ale především také omezených kapacitách střel pro pozemní a námořní systémy PVO. Různé typy velmi přesných střel země-vzduch jsou používány pro obranu před různými typy hrozeb od letounů po balistické rakety, ale v poslední době jsou čím dál častěji nasazovány také proti širokému množství FPV či sebevražedných dronů. Cena UAV se podle typu může pohybovat od několika desítek až set tisíc do několika milionů korun.
Pokud se podíváme přímo na příklad Hútíů útočících na obchodní moře v oblasti Rudého moře, největším dodavetelem zbraní této militantní organizaci je jednoznačně Írán. Ten je podle nejnovějších vyjádření z veletrhu DSA 2024 navíc otevřen obchodovat s jakýmkoli partnerem. Snad nejznámější íránský dron Šáhid 136, hojně využívaný Rusy k různým útočným i špionážním misím na ukrajinském bojišti, stojí podle Air & Space Forces přibližně 20 až 50 000 dolarů (468 tisíc až 1,17 milionu Kč). Hútíjský sebevražedný dron Qasef-1 je v podstatě totožný s íránským UAV Ababil a jeho pořizovací cena pravděpodobně nebude převyšovat hodnotu Šáhidu 136.
Cena UAV vs střel Aster a RIM
Podle Royal Navy je pro odrážení hútíjských útoků v oblasti Rudého moře, Adenského zálivu a průlivu Bab-al-Mandab v rámci operace Prosperity Guardian nasazen torpédoborce HMS Diamond vybavený kombinací nejméně 48 kusy protiletadlových raket Aster 15 a 30. Cena obou střel však s největší pravděpodobností několikanásobně převyšuje pořizovací náklady na nákup nebo výrobu UAV, pro jejichž ničení jsou přesné střely nyní používány. Hodnota jedné střely Aster 15 se podle Defense News pohybuje okolo 1,1 milionů dolarů (25,13 milionů Kč) a kus rakety Aster 30 vyjde dle Missile Defense Advocacy Alliance na přibližně 2 miliony dolarů (asi 46,7 milionů Kč).
Když proto vezmeme v potaz, že plavidlo HMS Diamond, které na začátku února odjelo z Rudého moře doplnit své zásoby na britskou vojenskou základnu na Gibraltar, jen za jednu sadu střel činily náklady na odrážení hútíjských dronů 52,8 – 96 milionů dolarů (1,2 – 2,1 miliard Kč). Stejné střely používá pro ničení hútíjských dronů a střel také italský torpédoborec Caio Duilio, který je vlajkovou lodí mise Evropské unie s názvem Operation Aspides, která se uskutečňuje ve stejné oblasti společně s misí Prosperity Guardian. Informace o operacích italské lodě sice nejsou příliš známé, ale lze se domnívat, že se také podílí na odvracení vzdušných hrozeb stejně jako britská plavidla.
Kromě Britů a Italů však hútíjské drony zachytávají také americká plavidla a to především systémy PVO na letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower a torpédoborci třídy Arleigh Burke USS Gravely, USS Carney, USS Laboon, USS Mason a USS Thomas Hudner. Všechna tato plavidla jsou nasazena v rámci operace Prosperity Guardian nebo jsou v oblasti Rudého a Středozemního moře z důvodu ochrany bezpečnosti nevojenských lodí. Přesné údaje týkající se konkrétního nasazení lodí nebo počtu zneškodněných UAV jemenských radikálů sice Američané, podobně jako Italové, nezveřejnili, ale lze odhadovat, že jde měsíčně o desítky raket využívaných proti nepřátelským dronům.
Cost of an Iranian-made (or -designed) drone: roughly $25K
Cost per shot of an Aster 15/30 (Sea Viper): $1-2M
I’d say we can probably infer the Houthi’s strategy here. https://t.co/fcLG3mCy5f
— HUNTSMAN (Charger 5) 🏴☠️ (@maphumanintent) December 16, 2023
Proti UAV Hútíů američtí torpédoborci mohou využívat střely RIM-66 s dosahem 74 – 170 km. Rakety RIM-66 mohou dosahovat maximální rychlosti 3,5 Mach (asi 4 290 km/h) a cena jedné nejnovější verze jednotky RIM-66 SM-2 se pohybuje podle Defense News okolo 2,4 milionů dolarů (asi 54,8 milionů Kč). Jen mezi říjnem 2023 a 2024 jich torpédoborci třídy Arleigh Burke vypálili proti hútíjským dronům desítky. Každý z lodí třídy Arleigh Burke může mít v odpalovacích zařízeních až 96 kusů střel RIM-66, jejichž celková hodnota může dosahovat až 230,4 milionů dolarů (asi 5,2 miliard Kč).
Střely RIM si poradí nejen s UAV, ale také balistickými raketami
Americké lodě však nemají v odpalovacích zařízeních pouze tyto protiletadlové střely, ale také munici určenou pro ničení balistických střel RIM-161 SM-3, přičemž cena jen za jednu jednotku může činit až 11,8 milionů dolarů (asi 269 milionů). Tyto střely byly prokazatelně použity torpédoborci USS Carney a USS Arleigh Burke ke zničení nejméně tří balistických íránských střel namířených proti Izraeli a jeho sousedům v noci ze soboty 13. na neděli 14. dubna 2024.
Drony proto nejsou jediným a nejzásadnějším problémem, který mezinárodní jednotky v oblasti nepochybně trápí. Ve světle těchto faktů proto americká armáda intenzivně rozmýšlí, jakou zbraň proti zdušným hrozbám v podobě dronů by bylo nejvhodnější nasadit, aby bylo možné ušetřit velmi nákladné přesné střely RIM. Především US Navy proto nyní zvažuje, že by proti dronům mohly začít být používány právě sebevražedné nebo FPV UAV. Je však otázkou, kdy dojde k jejich reálnému nasazení v obranných operacích.
Zpracoval: Viktorie Pošvářová/Security Magazin
ZDROJ: YouTube Dorces News / X-Twitter
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi