JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Robert Fico chytil druhý dych. Smer začína preferenčne rásť, s Hlasom môžu nabrať nevídanú silu

SLOVENSKO: Ešte pár kresiel a Hlas so Smerom by dokonca mohli podľa prieskumov vytvoriť dvojkoalíciu.

Takto pred rokom prechádzala strana Smer najväčším rozkolom vo svojej 22-ročnej histórii. Odchodom Petra Pellegriniho mnohí komentátori a odborníci očakávali, že sa Smer s Robertom Ficom bude už len preferenčne prepadávať.

Dlhoročný predseda Smeru sa totiž už mesiace pred odchodom Pellegriniho a spol. utiahol do úzadia a komunikáciu k verejnosti, ale aj do vnútra strany zredukoval na minimum. Smer sa navyše ocitol vo veľkej politickej defenzíve, keďže sa v prieskumoch prepadol pod desať percent, navyše polícia začala zatýkať ľudí, ktorí mali k strane veľmi blízko.

Reštart Roberta Fica

Nič teda nenasvedčovalo tomu, že sa strana môže s „unaveným“ Robertom Ficom skonsolidovať a nabrať nový dych. Po rozkole sa však situácia nečakane začala meniť. Robert Fico zvolal pracovný snem, kde poupratoval stranu po Pellegriniho odchode, navolil nové predsedníctvo a aktívne začal komunikovať s médiami.

Po mesiacoch intenzívnej mediálnej aktivity spojenej aj s veľkými problémami v koalícii sa dostavili prvé úspechy. Strana sa odrazila od dna a začala postupne stúpať v prieskumoch verejnej mienky.

„Pomáha mu na jednej strane zdecimovaná vládna zostava, na druhej strane trieštiaci sa pravicoví extrémisti. K tomu po Slovensku behá množstvo sympatizantov bizarných postáv slovenskej politiky, ktorí konkurujú konzervatívnym stranám. Zrejme aj preto si pred slovné spojenie sociálna demokracia dali prívlastok slovenská, aj keď by sa viac hodilo prídavné meno karpatská,“ povedal na úvod politológ Radoslav Štefančík.

 

Fico si obľúbil dezinformačné médiá, cieli na voličov ĽSNS a SNS

Politológove slová sedia aj v kontexte Ficovej rétoriky. Odklonil sa od tradičných hodnôt sociálnej demokracie, keďže čím ďalej viac útočí na LGBTI komunitu a na svoju stranu sa snaží prikloniť voličov, ktorí teraz hľadajú nové útočisko popri upadajúcej ĽSNS.

„Nechcem, aby podstatou sociálnej demokracie na Slovensku bola otázka, či budeme mať tri záchody – pre mužov, ženy a tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť. Partiu okolo Petra Pellegriniho vnímam ako liberálnych chlapcov orientovaných na Brusel,“ povedal Fico v máji v dezinformačnom rádiu Infovojna.

Takto sa zrejme snažil priblížiť k voličom extrémnej pravice, ale zároveň zaškatuľkovať svojho najväčšieho politického konkurenta Petra Pellegriniho z Hlasu. Navyše to vyriekol v dezinformačnom médiu, ktoré nebolo jediné, v ktorom v posledných týždňoch vystupoval. Podľa politológa však šéf Smeru neloví len vo vodách ĽSNS.

„Netreba zabúdať na voličov SNS. Andrej Danko je dnes bizarnou figúrkou politického dôchodku, ale jeho voliči stále kdesi pobehujú. Možno sa cítia frustrujúco, strateno, je potrebné im podať pomocnú ruku. Robert Fico zacítil, že ľavicovo orientovaní voliči budú voliť Pellegriniho a jemu ostanú spodné prúdy túžiace po pevnej ruke,“ uviedol Štefančík.

 

Smer už v prieskumoch dýcha na chrbát druhej SaS

Okrem toho, že koalícia robí všetko preto, aby nahnala opozícii voličov, Robert Fico využíva aj svoj vycibrený politický inštinkt. Útočí na najslabšie miesta vládnej štvorky.

„Tou slabinou je uväznený nominant strany Sme rodina. Fico si uvedomuje, že mentálne nemusí byť od Kollára ďaleko, preto sa mu snaží ako taká medúza hrať dobre znejúce pesničky a pomaly si ho prilákať k sebe. V koalícii je tak nový spor a Fico si len potichu mädlí ruky a smeje sa z toho, ako sa mu podarilo tých amatérov vo vláde nachytať na hruškách,“ zhodnotil Štefančík.

Smeru sa začína dariť aj podľa prieskumov verejnej mienky. Kým v októbri minulého roku mu agentúra AKO namerala len niečo vyše osem percent a v januári tohto roka mu agentúra Focus namerala len deväť percent, tak z posledných májových prieskumov badať rast. AKO – 9,6 percenta a Focus takmer 12 percent, čím sa už Smer tesne priblížil k druhej SaS.

 

smer.jpg

 

Smer má s Hlasom na dosah dvojkoalíciu

Netreba zabúdať, že odídenci zo Smeru, ktorí sa zoskupili v strane Hlas, sú dnes podľa prieskumov najsilnejšou stranou. Po období rastu sa zastabilizovala na úrovni 22 percent. Pri súčte percent „starého“ Smeru tak môžeme vidieť silu, ktorou sociálna demokracia naposledy disponovala pred šiestimi rokmi.

Pri prepočte na mandáty by obe strany podľa Focusu obsadili v parlamente až 69 kresiel. Nie je preto vylúčené, že pri prevládajúcej koaličnej skepse by to spolu mohli dotiahnuť aj do väčšinovej dvojkoalície.

„Robert Fico a Peter Pellegrini sú dostatočne pragmatickí politici na to, aby sa vedeli odosobniť od vzájomných animozít a spoločne vytvorili vládu. Robert Fico nepotrebuje sedieť ani vo vláde, ani v parlamente. Možno chce naháňať dievčatá, ale hlavne chce mať istotu, že mu raz chlapci v kuklách na hlave nevylomia dvere tak, ako svojho času Vladimírovi Mečiarovi. To by bola pre neho potupa a tú určite zažiť nechce. Pellegrini tak môže byť na čele novej vlády úplne spokojní z toho, že by mu do toho Fico nejako výrazne zasahoval,“ myslí si Štefančík.

Ak by na dvojkoalíciu nemali dosť percent, tak podľa politológa by nebol problém s tretím do partie.

„Môže to byť práve Boris Kollár. V mnohých veciach si títo traja politici totiž rozumejú. A majú spoločné záujmy. Dostať svojich nominantov z basy a mať situáciu v polícii pod väčšou kontrolou,“ uzavrel Štefančík.

 

Zdroj. https://www.tvnoviny.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář