JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Robert Fico: SR by nemala zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska

SLOVENSKO: Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska, uviedol to vo videu na sociálnej sieti bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD). Ako tvrdí, je potrebné nechať na Bielorusoch, aby sa rozhodli, čo si želajú.

V zahraničnej politike súčasnej vlády sa podľa Fica suverenita vytráca. „Sledujeme len slepé kopírovanie cudzích názorov. Už som odsúdil násilie proti protestujúcim v Bielorusku, tak ako som ho tvrdo kritizoval pri pohľade na ulice vo Francúzsku, Španielsku a iných vyspelých demokraciách. Do vnútorných záležitostí Bieloruska jednostrannou podporou politickej opozície by ale Matovič, Korčok a ďalší nemali zasahovať,“ poznamenal Fico.

V Bielorusku vidím pokus o realizáciu modelu, ktorý sa použil na Ukrajine, ale prvky, ktorého sme videli aj na Slovensku, kde došlo k hrubému politickému zneužitiu vraždy novinára a jeho pamiatky na útok proti legitímnej vládnej moci,“ tvrdí predseda Smeru-SD.

Situáciu v Bielorusku podľa neho nevyriešia ani medzinárodné sankcie voči tejto krajine. „Sankcie nikdy nefungovali a len strpčujú život ľuďom a zvyšujú napätie. S Bieloruskom treba viesť normálny politický dialóg a vyjsť mu v ústrety poskytnutím medzinárodných sprostredkovateľov a nie zákazov dovozu alebo vývozu tovaru, či zákazom pohybu vybraných osôb,“ povedal Fico. Podľa neho vládna koalícia na Slovensku „deklasuje právny štát a demokraciu“.

Vláda SR prijala v stredu stanovisko k aktuálnej situácii v Bielorusku. Slovensko bude na pôde Európskej únie podporovať rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv. Rovnako sa zasadí za mobilizáciu všetkých nástrojov podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář